Diyar-i Türk

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi!

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet sona erdi. Seçimlerin galibi Vetvendosje Hareketi (Kendin Karar Al) lideri Albin Kurti başkanlığında kurulan yeni hükümet, 66 evet ve 10 çekimser oy ile güvenoyu alırken, Kosova Türkleri 12 yıl sonra hükümet dışında kaldı. Oylama öncesinde hükümetin programını açıklayana yeni Başbakan Albin Kurti, konuşmasına milletvekillerini Arnavutça, Sırpça ve […]

Bu Haber 03 Şubat 2020 - 23:26 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi!

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet sona erdi. Seçimlerin galibi Vetvendosje Hareketi (Kendin Karar Al) lideri Albin Kurti başkanlığında kurulan yeni hükümet, 66 evet ve 10 çekimser oy ile güvenoyu alırken, Kosova Türkleri 12 yıl sonra hükümet dışında kaldı.

Oylama öncesinde hükümetin programını açıklayana yeni Başbakan Albin Kurti, konuşmasına milletvekillerini Arnavutça, Sırpça ve Türkçe selamlayarak başladı. Ekonomik kalkınma ve istihdamın hükümeti olacaklarını belirten Kurti, orta ve küçük ölçekli işletmeler ile üretime destek sunacaklarını kaydederek, “Girişimcileri hükümetimizin bir parçası ve istihdamın bir kapısı olarak göreceğiz. İşçiyi koruyan bir hükümet olacağız. İş Yasası’nı güçlendireceğiz. Devlet bütçesini koruyan bir hükümet olacağız“ ifadelerini kullandı. 

Kurti, hükümet bütçesini 3 milyar euroya çıkaracaklarını vurguladı. Tarım ve teknolojiye ayrı önem vereceklerini kaydeden Kurti, askerliğin zorunlu olacağını, öncelikleri arasında ise adalet, güvenlik, eğitim ve sağlığın yer alacağını söyledi. Başbakan Kurti, Sırbistan ile diyalog sürecine de değinerek, “Diyalog sürecini yönetmeye hazırım. Bunun için profesyonel ekibimiz var” dedi.

Vetvendosje Hareketi (VV) ile seçimlerden ikinci parti olarak çıkan Kosova Demokratik Birliği (LDK) arasında kurulan koalisyon 15 bakanlıktan oluşuyor. VV ile LDK arasındaki koalisyon anlaşması uyarınca azınlıktaki topluluklara iki Sırp ve bir Boşnak olmak üzere üç bakanlık verildi. Türkler ise 12 yıldan sonra kabinedeki yerini kaybetti.

Kurti’nin kabinesi şu isimlerden oluştu;

Başbakan Yardımcısı – Avdullah Hoti (LDK)
Başbakan Yardımcısı – Haki Abazi (VV)

Dışişleri Bakanı– Glauk Konjufca (VV)

Adalet Bakanı – Albulena Haxhiu (VV)

Ekonomi Bakanı – Rozeta Hajdari (VV)

Sağlık Bakanı – Arben Vitia (VV)

Maliye Bakanı – Besnik Bislimi (VV)

Entegrasyon Bakanı– Blerim Reka (VV)

İçişleri Bakanı– Agim Veliu (LDK)

Savunma Bakanı– Anton Quni (LDK)

Eğitim Bakanı– Hykmete Bajrami (LDK)

Altyapı Bakanı – Lumir Abdixhiku (LDK)

Tarım Bakanı – Besian Mustafa (LDK)

Kültür Bakanı – Vlora Dumoshi (LDK)

Yerel Yönetimler Bakanlığı – Emilja Redzepi (Boşnak)
Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanlığı – Dalibor Jevtiç (Sırp)
Bölgesel Kalkınma Bakanlığı –İvan Milojeviç (Sırp)

 

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren Kosova Türk Toplumunu parlamentoda ve hükümette temsil eden Kosova Demokratik Türk Partisi’nde 6 Ekim seçimleri öncesinden itibaren başlayan bölünmüşlük ve kutuplaşma, kabinedeki koltuğu da kaybettirdi. KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka ve diğer Türk Milletvekili Fidan Brina Jilta arasındaki fikir ayrılığı hükümet pazarlıklarına da yansırken, yaşanan kriz  Prizren Belediyesi Ekonomi ve Maliye Müdürü Ertan Simitçi’nin yeniden göreve dönmesi ile ilgili yaşanan tartışmalarla zirve yaptı. Bir önceki seçimlerde Milletvekili Adayı olan ve ciddi bir oy alan ülkenin genç Türk siyasetçilerinden Simitçi, yaşanan gelişmelerin ardından partisinden istifa ederken Şubat ayı içerisinde yeni bir parti kuracağını açıkladı. Türk Toplumunun paramparça hali yeni Başbakan Kurti’nin, Türkler yerine Sırplar’a iki bakanlık vermesine neden oldu. Öte yandan Başbakan Kurti’nin, bağımsızlığından itibaren ülkenin en büyük destekçilerinden biri olan Türkiye ile Kosova arasında köprü görevi gören Kosova Türklerini kabine dışında bırakmasının nasıl bir sonuç doğuracağı ise merak konusu oldu

Meclis Başkanı da değişti

Öte yandan Vetëvendosje lideri Albin Kurti’nin başbakan seçilmesinin ardından Meclis Başkanı da değişti. 29 Aralık’ta Meclis Başkanı seçilen ve yeni hükümette Dışişleri Bakanı olarak yer alan Glauk Konjufca görevinden istifa ederken, ülkenin yeni Meclis Başkanı ise hükümetin diğer ortağı LDK’nın Başbakan Adayı Vjosa Osmani oldu. Osmani ülkenin ilk kadın Meclis Başkanı olarak da tarihe geçti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal