Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemin ana maddesi. 1868 yılında kurulan ve ilk olarak 1876 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında cephede Mehmetçiğin yaralarını saran Hilal-i Ahmer ne hallere düştü…! Bu güzelim teşkilat, vergi kaçakçılarının hülle kuruluşu haline geldi. Ne hale geldik yarabbi; koskoca KIZILAY kendisi yurt yapmıyor, kendisine yapılan bağışları birilerine yurt yapmak üzere aktarıyor..! […]

02 Şubat 2020 - 1:09 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi. A+A-

KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemin ana maddesi.

1868 yılında kurulan ve ilk olarak 1876 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında cephede Mehmetçiğin yaralarını saran Hilal-i Ahmer ne hallere düştü…! Bu güzelim teşkilat, vergi kaçakçılarının hülle kuruluşu haline geldi.

Ne hale geldik yarabbi; koskoca KIZILAY kendisi yurt yapmıyor, kendisine yapılan bağışları birilerine yurt yapmak üzere aktarıyor..!

O zaman KIZILAY ne iş yapıyor?

Yoksa birileri; bu milletin KIZILAY’a olan sevgisinden mi yararlanıyor?

Bunlar buzdağının görünen parçaları, peki görünmeyenler ne olacak?

Yaklaşık 5 yıl önce Kurban Bayramı öncesi, bir Osmanlı şehri olan Prizren’de, o dönemlerde Kosova’da bir Türk partisi kuran zat-ı muhteremlerden biriyle oturuyorum. O sırada yanımıza biri geliyor, sonradan öğreniyorum, partinin Genel Başkan Yardımcısı…!

Ona aynen şöyle diyor; “ Ya KIZILAY bana dünya kadar hayvan göndermiş, ben bu kadar hayvanı nasıl keseyim, vereyim sana 5 büyük başta, kes ve dağıt…!”

Tabi bu durum yalnızca o parti özelinde yaşanmadı. Yıllardır başta Balkan Coğrafyası olmak üzere, gönül coğrafyamızı takip eder, haberler yaparız. Genelde de hep klişe haberler olur. Peki, nedir onlar; “Kızılay Kosova’da … kurban kesti, kurban kesim töreninde Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar( devrik genel başkan) yer aldı…!

Peki, neden böyle?

Kosova’da bir tek Müslüman Türkler mi var? Ya da KIZILAY’ın ilk icraatını gerçekleştirdiği; 1878 Osmanlı Rus Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nda bir tek Türkler mi vardı?

Balkan Coğrafyasında yaşayan; Boşnaklar, Arnavutlar, Goralılar, Romlar ve daha niceleri, 1912 Balkan Harbinden sonra Osmanlı’dan ayrılmalarına rağmen, 1915’te Çanakkale’ye koşmadılar mı, Anadolu insanıyla omuz omuza çarpışıp, koyun koyuna yatmadılar mı?

Durum böyle iken, siz 15 Temmuz gecesi meydana inmekten bile imtina eden, darbeyi kınayamayan bir siyasi soytarıya, bu milletin en kutsal değerlerinden biri olan kurbanı ne hakla alet edebilirsiniz ki?

Ey KIZILAY yöneticileri;

O gece, sizin birlikte kurban kestiğiniz ve bu milletin kurbanlarını siyasetine alet ettiğiniz şarlatan konsolosluk önünde yoktu, ama birileri vardı..!

Kimler mi?

Çanakkale’de dedelerimizle omuzu omuza çarpışan Evlad-ı Fatihan’ın torunları…!

Bunları neden söylüyoruz?

Son dönemde konuşulanlar inanın devede tüy..!

Neden mi?

Sizlerin, “Bu milletin çatı kuruluşu, devletin en güvenilir yardım teşkilatı” diye, kurbanlarınızı, fitrelerinizi, sadakalarınızı ve bilumum yardımlarınızı bağışladığınız KIZILAY’ın yöneticileri bakınız son dönemde neler yapıyor?

 

En az CHP kadar Atatürkçü, en az MHP kadar da Milliyetçi bir parti var Atatürk’ün dede memleketi Makedonya’da. Partinin adı da; MAKEDONYA TÜRK HAREKET PARTİSİ… Genel Başkanı; genç, dinamik, yerinde duramayan, ülke içi-ülke dışı, parti içi-parti dışı haksızlığa tahammül edemeyen, Makedonya Parlamentosu’nun da 2 Türk asıllı milletvekilinden biri olan ve kalbi başta Türkiye olmak üzere, Türk Dünyası için atan ENES İBRAHİM…

 

Bu yiğit Türk evladı sevgili kardeşim, 1 Aralık 2019 tarihinde sosyal medya hesabından şöyle bir paylaşım yapıyor;Türk Kızılayı ülkemizde Sırbistan’dan ithal ettiği et ile ülkemizde siyasi propaganda yapmaktadır. (3-5 kg et sadece belli bir kesime dağıtarak) Daha önce yetkili makamları konu üzerine uyarmamıza rağmen Türk Kızılayı aynı faaliyetlerine devam etmektedir. Makedonya Türklerini bu kadar küçük düşürmeye ve bölmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu faaliyetler ile Kızılay siyasi bölünmüşlükten ziyade toplumsal bölünmelere yol açmaktadır. Uyardık, yine uyaracağız!”

Bizde kendisine bunun üzerine yazıyor ve ne demek istediğini soruyoruz. Kendisi de bize;Daha önceleri de diğer Türk partisi tarafından(yani Ak Parti yanlısı olarak gözüken, Gençlik Kollarının Ak Parti gençlik Kolları ile ortak çalışmalar filan yaptığı TDP) dağıtımlar yapılmıştı. Gerek Kızılay Başkanı, gerek Büyükelçi ile konuyu görüşmüş ve önlem alınmasını talep etmiştik. Ancak defalarca uyarmamıza rağmen toplumsal ayrıştırmaya neden olan son faaliyeti kamuoyunun önünde duyurmak zorunda kaldık. Kızılay köklü bir kurum olup, dünyanın birçok ülkesinde çalışmalar yürütmektedir. Bir soydaşı sevindireceğim derken, diğer bir soydaşı üzmemek gerek. Özellikle dün Makedonya’nın doğusunda bulunduğumdan dolayı, Doğu Makedonya’da yaşayan soydaşımız bu duruma resmen isyan etmekte. Özellikle devlet kurum ve kuruluşları olaylara bütüncül bakmalılar. Zira değişik vakıf, cemaatler ve derneklerin soydaşımızı bölmesine alıştık diyebilirim. Kızılay ülke geneline bakıp, birleştirici ve bütüncül olması gerektiğine inanıyorum” şeklinde cevap veriyor.

Sormaya devam ediyoruz, “Peki KIZILAY’ın bu kurbanlarını kim dağıtıyor?”

Cevap; “Diğer Türk partisinin Şube Başkanı ve Meclis Üyesi….”

Ve ekliyor o asil adam; “Hatta aynı parti yöneticilerinin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının kırtasiye yardımları dağıtırken de fotoğrafları var…!”

 Şimdi ben; “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” şeklinde bir açıklama yapacak kadar pervasızlaşan KIZILAY Genel Başkanı Kerem Kınık’a soruyorum;

Sen hangi hak ve yetkiyle benim Allah’la aramda olan Kurbanımı siyasete alet ediyorsun?

Benim dini inançlarım gereği kestiğim kurbanı nasıl siyasi malzeme yapabiliyorsun?

Bu insanların Allah için kestiği kurbanı, nasıl ve ne şekilde kendi yandaşlarının ve koltuğunun bekası için kullanabiliyorsun?

Benim ülkemin Makedonya’da büyükelçiliği ya da diğer resmi kurumları yok mu da, sen benim halkımın kurbanını bir partinin yöneticilerine dağıttırıp, benim kurbanım üzerinden onların siyasi rant sağlamasına vesile oluyorsun?

Ayrıca sen ne biçim bir Müslümansın?

Çünkü İslam’da kurban eti, Gayri Müslim komşulara bile dağıtılır, ama sen bırak Gayri Müslimleri, seninle aynı yolda yürümeyen Türklere ve Müslümanlara bile o kurban etini çok görüyorsun..!

Yüce Rabbim sizi ‘kahhar’ ismi ile cezalandırsın demeyeceğim! Çünkü biz;  Uhud’da dişini kıran, yüzünü yaralayan düşmanları için; “Allah’ım! Kavmimi hidayete erdir, çünkü onlar yaptıklarını bilmiyorlar” diyen bir peygamberin ümmetiyiz.

Allah sizi ıslah etsin….!

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemin ana maddesi. 1868 yılında kurulan ve ilk olarak 1876 Osmanlı-Rus Savaşı s...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemin ana maddesi. 1868 yılında kurulan ve ilk olarak 1876 Osmanlı-Rus Savaşı s...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemin ana maddesi. 1868 yılında kurulan ve ilk olarak 1876 Osmanlı-Rus Savaşı s...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri