Diyar-i Türk

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyükelçiliği görevine bir Türk’ü atadı. Moldova’ya artık Ankara’da bir Gökoğuz Türk’ü temsil edecek. Dmitri Croitor 2 Ekim 1959’da Gagauzya’nın üç şehrinden biri olan Çadır Lunga’da doğdu. 1982 yılında Kişinev Devlet Üniversitesi, Matematik Bölümünden, 1991 yılında ise Odessa Ulusal Ekonomi Enstitüsü, Ekonomi Bölümünden mezun oldu. İş hayatına bağımsız Moldova döneminde […]

Bu Haber 24 Eylül 2019 - 18:29 'de eklendi ve 61 kez görüntülendi.

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyükelçiliği görevine bir Türk’ü atadı. Moldova’ya artık Ankara’da bir Gökoğuz Türk’ü temsil edecek.

Dmitri Croitor 2 Ekim 1959’da Gagauzya’nın üç şehrinden biri olan Çadır Lunga’da doğdu. 1982 yılında Kişinev Devlet Üniversitesi, Matematik Bölümünden, 1991 yılında ise Odessa Ulusal Ekonomi Enstitüsü, Ekonomi Bölümünden mezun oldu.

İş hayatına bağımsız Moldova döneminde 1996 yılında Moldova Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Dış Ekonomi Anabilim Dalı Başkanı olarak başlayan Croitor, 1998 yılında Moldova Cumhuriyeti Parlamentosuna girdi, aynı yıl Dışişleri Bakan Yardımcısı oldu.

Dmitri Croitor Moldova içerisinde özerk cumhuriyet olarak yaşamlarını sürdüren Gagauz Türklerinin devleti olan Gagauz Özerk Bölgesinde 1999 yılında yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçildi ve bu görevini 2002 yılına kadar sürdürdü.

2002–2005 yılları arasında Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinde Moldova Daimi temsilcisi olarak görev yapan Croitor, ülkesinin İsviçre Büyükelçiliği görevinde de bulundu.

Başta Türkiye olmak üzere, Türk Dünyası ile ilişkilere büyük önem veren ve Türklük bilinci yüksek bir isim olarak tanımlanan Croitor’un Ankara Büyükelçiliği görevine atanması, başta ülkede yaşayan Gagauz Türklerinde olmak üzere ülke genelinde büyük bir memnuniyet yarattı. Son derece iyi ilişkileri bulunan Türkiye-Moldova ilişkilerinin, Moldova vatandaşı bir Türk’ün büyükelçiliği döneminde çok daha ileriye gitmesi bekleniyor.

Öte yandan Moldova Cumhuriyetinin gaz şirketi olan Moldovagaz Genel Müdürlüğü görevine ise Gagauz Özerk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Vadim Ceban atandı. Her iki isimde Türkiye’nin Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer’i ziyaret ederek, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulundu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal