Diyar-i Türk

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş olan, Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçiliği görevine, Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Halil Gürol Sökmensüer atandı. Son dönemde zirve yapan Türkiye-Moldova ilişkilerinin seyri açısından son derece önemli olan Kişinev Büyükelçiliği görevine, bölgeyi iyi bilen deneyimli bir büyükelçi atandı. O isim, daha önce de Türk azınlığın yaşadığı […]

Bu Haber 01 Temmuz 2018 - 3:18 'de eklendi ve 861 kez görüntülendi.

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş olan, Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçiliği görevine, Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Halil Gürol Sökmensüer atandı.

Son dönemde zirve yapan Türkiye-Moldova ilişkilerinin seyri açısından son derece önemli olan Kişinev Büyükelçiliği görevine, bölgeyi iyi bilen deneyimli bir büyükelçi atandı. O isim, daha önce de Türk azınlığın yaşadığı bir Balkan ülkesi olan Makedonya’da görev yapan Gürol Sökmensüer oldu.

Makedonya’da olduğu gibi, Moldova’da da yaklaşık 250 bin Türk yaşıyor. Özellikle kısa bir süre önce emekliye ayrılan Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç döneminde yapılan çalışmalarla, ülke içerisindeki özerk bölgede yaşayan Gökoğuzlara, Türkiye tarafından son derece ciddi destekler verilirken, bu ilişkilerin gelişerek devam etmesi açısından Sökmensüer gibi deneyimli ve bölgeyi tanıyan bir isimin Moldova’ya büyükelçi olarak atanması yerinde ve tam isabet olarak değerlendirildi.

Gürol Sökmensüer’in Kişinev Büyükelçiliğine atanışını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı;” Riga Büyükelçimiz Gülsun Erkul, Helsinki Büyükelçimiz Vakur Erkul ve Kişinev Büyükelçimiz Gürol Sökmensüer’e yeni atandıkları görevlerinde başarılar diledik” cümlesiyle duyurdu.

Gürol Sökmensüer kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1980 yılında mezun oldu. 1981’de Dışişleri Bakanlığı’na girdi. 1997-2001 yıllarında Karaçi Başkonsolosu, 2001-2003 yıllarında Dışişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı, 2003-2007 yıllarında Anvers Başkonsolosu, 2007-2008 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Genel İdari İşler Dairesi Başkanı, 2008-2010 yılları arasında ise Protokol Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 15 Ağustos 2010 – 1 Ekim 2014 tarihleri arasında Üsküp Büyükelçisi olarak görev yaptı. 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İşler Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal