Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz” 

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 3. Uluslararası Ticaret Kongresine katılmak üzere Türkiye’ye gelen, gelen Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka, Karabük ve Kastamonu’da bir dizi ziyaret ve görüşme gerçekleştirdi.  Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili  Fikrim Damka, ilk […]

03 Mayıs 2018 - 19:41 'de eklendi ve 1599 kez görüntülendi. A+A-

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz” 

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 3. Uluslararası Ticaret Kongresine katılmak üzere Türkiye’ye gelen, gelen Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka, Karabük ve Kastamonu’da bir dizi ziyaret ve görüşme gerçekleştirdi.

 Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili  Fikrim Damka, ilk olarak Karabük Vali Valisi Kemal Çeber’e nezaket ziyaretinde bulundu. 
Sohbet ve karşılıklı fikir alışverişi şeklinde gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Kemal Çeber, Kosova ile Türkiye arasında tarihten gelen beraberlik ve inanç birliği bulunduğunu ifade ederek iki ülke arasındaki bu birlikteliğin daha da artması temennisinde bulunarak Kosova Parlamentosu Başkanvekili Müferra Şinik ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Fikrim Damka’ya nazik ziyaretleri için teşekkür etti. 

Rektör Polat’a teşekkür

Daha sonra Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ile bir araya gelen Kosovalı vekiller, buradan Karabük Üniversitesine geçti ve Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ı ziyaret etti. Ziyarete Karabük Üniversitesinde okuyan Kosovalı öğrenciler de katıldı
Kosovalı öğrencileri Karabük Üniversitesine kabul ettiği için Rektör Polat’a teşekkür eden Meclis Başkan vekili Müferra Şinik, Karabük Üniversitesi ile eğitimde iş birliğini daha da artırmak istediklerini belirtti. 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, eğitimde iş birliğinin daha da artırılması yolunda hem fikir olduğunu belirterek konuklarına teşekkür etti. Şinik ve Damka ikisili daha sonra Türkiye’nin 180 üniversitesinden öğrencilerin katılımıya düzenlenen 3. Uluslararası Ticaret Kongresinde; “Türkiye-Kosova İlişkileri ve Türkiye ile Kosova Arasındaki Ticari İlişkiler” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Ziyaretlerinin ikinci gününde, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasının davetlisi olarak bu şehre geçen, Kosova Meclis Başkanvekili Müferra Şinik ve Milletvekili Fikrim Damka, ilk olarak Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ardından ise Vali Yaşar Karadeniz ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

“Türkiye’yi örnek alıyoruz”
Kosova Meclis Başkanvekili Müferra Şinik ve Kosova Parlamentosu Milletvekili Fikrim Damka, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu’nu ziyaret etti. Ticaret Odasında gerçekleşen ziyarette işadamları ile Belediye Başkanvekili Eşref Can’da hazır bulundu. Ziyarette “Türkiye-Kosova İlişkileri ve Kosova’da Yatırım İmkanları” konusu görüşüldü. 
Türkiye-Kosova ilişkileri hakkında açıklamalarda bulunan Kosova Meclis Başkan Vekili Müferra Şinik, “Kosova, asimile olmamaya çalışan, eğitimli bir toplumdur. Karabük’te öğrencilerimiz var, Kastamonu’da da öğrencilerimiz olsun istiyoruz. Bu konuda Kastamonu Üniversitesi ve KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu’yla gerekli görüşmelerde bulunduk. Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilere bakarsak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kosova’ya karşılıksız destekleri var. Bizim bağımsızlığımızı ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti’ydi. Ülkemizdeki yatırımlarda da Türkiye’nin büyük desteği mevcut. Türkiye’den yatırımcıların Kosova’ya gelmesini bekliyoruz. Bu ziyaretlerin karşılıklı artarak devamını diliyorum” dedi. 
“Biz, Türkiye dışında başka bir ülkeyi daha model alamayız” 
Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilere bakıldığı zamanda Kosova’nın başka bir ülkeyi daha model alamayacağını söyleyen Şinik, “Çünkü Türkiye’nin tamamen karşılıksız Kosova’yı destekledi. Kosova dışında diğer Türk Cumhuriyetlerini, Balkan ülkelerini, dünyanın ihtiyacı olan birçok ülkeleri gibi Kosova’ya da çok büyük destekleri oldu. 10 yıl önce bağımsızlığımı kazandığımız ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Onun öncesinde de sonrasında da halen çok büyük destekleri olmuştur” diye konuştu. 

“Kosova’da tedavisi mümkün olmayan hastalar, ücretsiz Türkiye’de muayene ediliyor” 
Birçok konuda Türkiye’nin desteği olduğuna değinen Şinik, “Türkiye-Kosova Sağlık Bakanlıkları arasında tedavisi Kosova’da mümkün olmayan 100 hasta, tamamen ücretsiz Türkiye’ye gönderilmesi hatta yanında refakatçisinin masrafları ve yol masraflarıyla birlikte bu çok küçük bir destek değil. Şuanda da artık 100’ün üzerinde hastayı Türkiye’ye gönderiyoruz. Bu konuda da Türkiye’nin desteğinin çok büyük olduğunu görüyoruz. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. 

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmeyi arzuluyoruz” 
Kosova Parlamentosu Milletvekili Fikrim Damka ise, Türkiye ile Kosova arasında bir bağ kurmaya her zaman gayret ettiklerini ifade ederek, “Bu bağın ekonomik anlamda, yatırımlar anlamında da gelişmesini arzuluyoruz. Sadece sağlık alanında veya yatırım alanında değil ekonomi alanında da Türk iş adamlarını Kosova’da, Balkanlarda görme arzusuydu. Türkiye’nin balkanlarda ciddi sayıda Türk soydaşı var, oralarda da Türk milleti yaşıyor. Dolayısıyla bu potansiyel orada dururken, Türkiye’nin bunu kullanması açısından hep dile getirerek bunları istedik. 15 yıl öncesine baktığımız zaman bugüne göre destekler muhakkak daha fazladır ama biz, bunun daha fazla olması arzusundayız. Bu yüzden Türkiye’nin bunu mutlaka değerlendirmelidir” ifadelerini kullandı. 
“Yıllık 3.3 milyar avroluk yatırımın 400 milyon avrosunu Türkiye yapıyor” 
Kosova’nın Türkiye ile 52 konuda anlaşması bulunduğuna dikkat çeken Damka, şunları kaydetti: “Bugüne kadar Türkiye’nin doğrudan yatırım alanına baktığımız zaman yıl içerisinde yaklaşık olarak 400 milyon avroluk bir Türk yatırımı görünüyor. Yani Kosova’nın yıllık 3.3 milyar avroluk yatırımının 400 milyon avroluk yatırımı Türk yatırımıdır. Fakat bu doğrudan bir yatırımdır. İstihdam yatırımıdır. İthalatı, ihracatı karşılama oranına baktığımız zaman yüzde 12’dir. Dolayısıyla ithal eden bir ekonomiye sahibiz. Bugün baktığımız zaman Kosova, ithal ettiği 3.3 milyar avro içerisinde yaklaşık yüzde 10’unu Türkiye’den ithal edilen ürünler oluşturuyor. Bu yüzden bu ithalatı kapatmak için Kosova’da bir yatırım yapılabilir hem de Kosova’nın bir üretim üssü olarak seçilebilir.” 
“Kastamonu iş dünyamızı dünyaya entegre etmeye çalışıyoruz” 
Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu da şu ifadeleri kullandı: “Bizler odamızın, ilimizin ekonomik olarak büyümesindeki rolünün ve misyonunun bilincindeyiz. Bu anlayışla yola çıkarak, iç dinamiklerimizi harekete geçireceğimiz bu yeni dönemde, üyelerimizin içeride ve dışarıda yapmayı düşündükleri tüm proje ve yatırımlara destek olmayı hedeflemekteyiz. Kastamonu’yu, sanayi, turizm, tarım, hayvancılık, maden ve benzeri sektörlerde gerek iç, gerekse dış yatırımcılar ile buluşturarak hak ettiği yere taşıma gayretinde olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca, üyelerimizin sektörlerindeki sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyerek; paydaş kuruluşlarımız, bürokratlarımız ve siyasilerimiz ile bu sorunların çözümüne yönelik somut adımların atılması için lobi faaliyetleri yürütecek ve bu çalışmalar sonuçlanana kadar takipçisi olacağız. Üzerinde ısrarla duracağımız bir diğer konu ise Kastamonu iş dünyamızı, başta gönül coğrafyamız olmak üzere, tüm dünya ile entegre etmeye, ihracatımızı artırmaya yönelik çalışmalar olacak. İşte bugün, bu çalışmaların startını veriyoruz.” 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi!

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 3. Uluslararası Ticaret Kongresine katılmak üzere Türkiye’ye gelen,...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 3. Uluslararası Ticaret Kongresine katılmak üzere Türkiye’ye gelen,...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcılar’a ülti...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 3. Uluslararası Ticaret Kongresine katılmak üzere Türkiye’ye gelen,...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 3. Uluslararası Ticaret Kongresine katılmak üzere Türkiye’ye gelen,...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri