Diyar-i Türk

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı.  Azerbaycan’daki seçimlerin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan İlhan Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Atlı birlikler eşliğinde Külliye girişine gelen Aliyev’i, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıladı. İki liderin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top […]

Bu Haber 25 Nisan 2018 - 23:35 'de eklendi ve 588 kez görüntülendi.

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. 
Azerbaycan’daki seçimlerin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan İlhan Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Atlı birlikler eşliğinde Külliye girişine gelen Aliyev’i, Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıladı. İki liderin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Konuk Cumhurbaşkanı Aliyev, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. 
İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Aliyev, merdivenlerde ülkelerinin bayrakları önünde poz verdi. Törende askeri bando tarafından ilk kez “Can Azerbaycan” şarkısı da çalındı. Törende Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın hazır bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah Haziran ayının başlarında TANAP’ın açılışı gerçekleştirecek. Seçim öncesi milletimize ve tüm dünyaya bizim bir müjdemiz olacaktır” dedi. 
Azerbaycan’da seçimlerin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüştü. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ardından iki lider anlaşmaların imzalanması ve ortak basın toplantısına katıldı. 
Ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da 11 Nisan 2018 tarihinde yapılan seçimlerde oyların yüzde 86.02’sini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçilen ve ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan Aliyev’i seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti. 
Kendisinin de seçimlerden sonra ilk ziyaretini Azerbaycan’a yapacağının altını çizen Erdoğan, “Türkiye olarak bu süreçte daima kendileri ile birlikte el ele her alanda müşterek çalışmaya devam edeceğiz, geleceği kuşatmaya devam edeceğiz. Ben de Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretimi Azerbaycan’a yapmıştım. Bu durumun gelenek hale gelmiş olması aramızdaki kardeşlik hukukunun en güzel örneğidir. İnşallah 24 Haziran’dan sonra ilk yurt dışı ziyaretimi ben de Azerbaycan’a tekrar yapma durumunda olacağım” diye konuştu. 

“İnşallah Haziran ayının başlarında TANAP’ın açılışı gerçekleştirecek”
 
Yakın zamanda TANAP’ın açılışının yapılacağını belirten Erdoğan, “İnşallah Haziran ayının başlarında TANAP’ın açılışı gerçekleştirecek. Seçim öncesi milletimize ve tüm dünyaya bizim bir müjdemiz olacaktır. TANAP sadece Türkiye ile Azerbaycan arasında doğalgaz alışverişinde değil, aynı zamanda bütün Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı yapacaktır. Diğer taraftan İzmir Aliağa’da yapımı devam eden Star Rafinerisi’nin yapımı da yakın zamanda bitiyor. İnşallah onun da açılışını yine kardeşimle beraber gerçekleştireceğiz. Böylece Azerbaycan Türkiye’de en büyük yatırımcı haline geliyor. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin daha ileri taşınması öncelikli hedefimizdir” ifadelerini kullandı. 

“TANAP’ın açılışı, Star Rafinerisi’nin açılışı imkânlarımızı daha da artıracak” 
Kendisinin ilk seferinin kardeş ülkeye olduğunu ve bunun bir gelenek olduğunu kaydeden Aliyev, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşlik hukukunun dünyada bir örneğinin daha olmadığını söyledi. TANAP projesine de değinen Aliyev, “Yakın gelecekte TANAP’ın açılışı, Star Rafinerisi’nin açılışı bizi imkânlarımızı daha da artıracak. Biz bugün tercihli ticaret anlaşmasının imzalanmasına yaklaştık. Ümit ederim ki yakın gelecekte bu anlaşma imzalanacak” açıklamasında bulundu. 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal