Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Gagauzlar babalarını gözyaşları içinde uğurladı

Görev yaptığı her ülkede, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletini en mükemmel şekilde temsil eden Büyükelçi Hulusi Kılıç, Halep ve Azerbaycan’dan sonra Moldova’dan da gönülleri fethederek ayrıldı. Yaş haddinden emekli olan efsane büyükelçimize, Gagauz Özerk Cumhuriyeti ve Moldova’nın en yüksek nişanları takdim edildi. Beş yıl sürdürdüğü Halep Başkonsolosluğu ve daha sonra üstlendiği T.C Bakü Büyükelçiliği döneminde […]

25 Şubat 2018 - 5:10 'de eklendi ve 1423 kez görüntülendi. A+A-

Gagauzlar babalarını gözyaşları içinde uğurladı

Görev yaptığı her ülkede, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletini en mükemmel şekilde temsil eden Büyükelçi Hulusi Kılıç, Halep ve Azerbaycan’dan sonra Moldova’dan da gönülleri fethederek ayrıldı. Yaş haddinden emekli olan efsane büyükelçimize, Gagauz Özerk Cumhuriyeti ve Moldova’nın en yüksek nişanları takdim edildi.

Beş yıl sürdürdüğü Halep Başkonsolosluğu ve daha sonra üstlendiği T.C Bakü Büyükelçiliği döneminde ülkeler arası diyaloglara tavan yaptıran Büyükelçi Hulusi Kılıç, 2016 yılından bu yana sürdürdüğü T.C Kişinev Büyükelçiliği görevinden yaş haddinden ayrılırken, veda ziyaretleri yaptığı her noktadan gözyaşları içerisinde uğurlandı.

GAGAZULAR BABALARINI UĞURLADI

Ülkede yaşayan Gökoğuz Türkleri, şimdiye kadar kendileriyle böylesine yakından ilgilenen, her sorunlarına çözüm üreten bir büyükelçi ile karşılaşmadıklarını belirtirken, kendisinin görev süresinin uzatılması için Ankara’dan yeni bir kararname beklediklerini dile getiriyor.

Ülkedeki veda ziyaretleri kapsamında Gagauz Özerk Cumhuriyetine de bir ziyaret gerçekleştiren Büyükelçi Hulusi Kılıç’a, Gagauzya Devlet Nişanı, Komrat  ve Çadır-Lunga şehirlerinin ise fahri vatandaşlık unvanı verildi.

Hulusi Kılıç için düzenlenen törende konuşan Gagauz Özerk Cumhuriyeti Başkanı İrina Vlah; “Az zamanda çok büyük işler yaptınız, böyle büyükelçi daha bize gelmedi, hep Gagauzları düşündünüz ve bizde bununla gurur duyduk, çok şey söylemek istiyorum ancak duygularımı ifade edemiyorum, Gagauzya artık sizin eviniz” derken, konuşmasını zor tamamladı ve gözyaşları içerisinde Büyükelçi Kılıç’a sarıldı.

Törende duygularını gizleyemeyen ve gözyaşları içinde konuşmasını gerçekleştiren Büyükelçi Hulusi Kılıç ise; “Gagauzya benim vatanım, Moldova dost ve kardeş ülkemiz, bana nasip oldu geldim burada çalıştık. Siz benim parçamsınız, kan kardeşlerimizsiniz. Güzel işlere başladık, inanıyorum bunlar devam edecek, için huzurlu gidiyorum, çünkü gelişen bir Gagauzya görüyorum. Dilinize sahip çıkıyor, Gagauz Türkçesini konuşuyorsunuz, böyle olunca da Türkiye’de daha çok konuşabiliyor, daha çok saygı görüyorsunuz. Birçok projeye başladık; kreşimiz, hastanemiz, gençlik merkezimiz bitiyor, kültür merkezimizin ise inşaatı başladı, bunları takip edecek ve bitireceğiz” dedi

Büyükelçi Hulusi Kılıç Gagauzya veda ziyaretleri kapsamında, Komrat Devlet Üniversitesi ve Süleyman Demirel Türk Lisesini de ziyaret etti. Hem öğrencilerin, hem de eğitimcilerin duygulu anlar yaşadığı veda ziyaretiyle ilgili duygularını paylaşanlar; “Şimdiye kadar sizin yaptıklarınızı kimse yapmadı, hem sizi tanıdığımız için gurur duyuyor, hem de gidişinizin üzüntüsünü yaşıyoruz” şeklinde duygularını dile getirdiler.

CUMHURBAŞKANI DODON’DAN RESMİ TÖRENLE NİŞAN

Gagauzya’nın ardından Moldova’da da Büyükelçi Hulusi Kılıç’a adeta madalya yağdı. Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Türkiye Cumhuriyeti ile Moldova Cumhuriyeti arasındaki yapısal ve kapsamlı devletlerarası işbirliğinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesi ve çeşitli alanlarda Moldova’da Türkiye tarafından birçok projenin uygulanmasına katkıda bulunulmasından dolayı Devlet Üstün Hizmet Nişanı sundu.

Büyükelçi Kılıç’a bir madalya da Moldova İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Moldova İçişleri Bakanı Alexandru Jizdan, Büyükelçi Hulusi Kılıç’a, ülkesine katkılarından dolayı bakanlığının en yüksek nişanını takdim etti.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Görev yaptığı her ülkede, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletini en mükemmel şekilde temsil eden Büyükelçi Hulusi Kılıç, Halep ve Azer...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Görev yaptığı her ülkede, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletini en mükemmel şekilde temsil eden Büyükelçi Hulusi Kılıç, Halep ve Azer...

Hariciyenin aykırı adamı HULUSİ BABA..! Hariciyenin aykırı adamı HULUSİ BABA..!...

Görev yaptığı her ülkede, Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletini en mükemmel şekilde temsil eden Büyükelçi Hulusi Kılıç, Halep ve Azer...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ...

Hulusi Kılıç’ın emekli olmasının ardından bir süredir boş ol...

“Türkiye’yi Balkanlarda daha çok görmek istiyoruz”  “Türkiye’yi Balkanlarda d...

Karabük Üniversitesi Artı Kariyer Kulübü tarafından organize...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyay...

 Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen...

Başkan Yağcılar, kapı yağsız ve artık gıcırdıyor! Başkan Yağcılar, kapı yağ...

Türk tarihi bunu da yazdı! Kosova’daki bir Türk partisinin, ...

MİT tüm ülkeyi uyuttu MİT tüm ülkeyi uyuttu

MİT ve Kosova İstihbaratının düzenlediği ortak operasyon ile...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenle...

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Parlamentosu 201...

MHP’de Türk Dünyası Aydın’a emanet MHP’de Türk Dünyası...

 Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) genel başkan yard...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel so...

6.Küresel Bakü Formu’na katılmak üzere, Azerbaycan’ın başken...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya ç...

Avrasya coğrafyasına yönelik başarılı çalışmalarıyla her dön...

Kahil;”Türkiye’deki beraberlik bizi mutlu ediyor” Kahil;”Türkiye̵...

Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet bakanı Prof. Dr. ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri