Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Hariciyenin aykırı adamı HULUSİ BABA..!

Hulusi KILIÇ… Nam-ı değer Hulusi Baba Toplumun kafasındaki ‘Türk hariciyeci” tarifini yerle bir eden, geldiği makamlara yara yara, savaşa savaşa, alnının teriyle gelen bir gönül adamı. Anadolu insanının Türk dış politikasındaki ilk temsilcisi. Tokatlı 10 çocuklu bir ailenin evladı Hulusi Kılıç. Yani dönemindekiler gibi, boğazdaki yalılarda, Nişantaşı’ndaki apartmanlarda büyüyen Beyaz Türklerin çocuklarından biri değil o. […]

19 Şubat 2018 - 7:26 'de eklendi ve 1132 kez görüntülendi. A+A-

Hariciyenin aykırı adamı HULUSİ BABA..!

Hulusi KILIÇ…

Nam-ı değer Hulusi Baba

Toplumun kafasındaki ‘Türk hariciyeci” tarifini yerle bir eden, geldiği makamlara yara yara, savaşa savaşa, alnının teriyle gelen bir gönül adamı. Anadolu insanının Türk dış politikasındaki ilk temsilcisi.

Tokatlı 10 çocuklu bir ailenin evladı Hulusi Kılıç. Yani dönemindekiler gibi, boğazdaki yalılarda, Nişantaşı’ndaki apartmanlarda büyüyen Beyaz Türklerin çocuklarından biri değil o. Onun içinde bugüne kadar ne yaptıysa ülkesi ve milleti için yapmış. Monşer olmayı değil, ülkesinin ve milletinin bir hizmetkârı olmayı tercih etmiş. Her gittiği yerde önce gönülleri, sonra da devletleri fethetmiş.

İsterseniz bu gönül adamının meslek hayatına kısa bir yolculuk yapalım;

Halep’te 5 yıl başkonsolos olarak görev yapmış, bölge insanı görev süresinin uzatılması için imza toplamış. Sınırdaki dört ilin valisi, TBMM Üstün Hizmet Ödülü verilmesi için önerge sunmuş. Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminde Protokol Müdürlüğü görevini üstlenmiş. 28 Afrika ülkesini bir masada buluşturup, Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesini gerçekleştirmiş.

O dönemde ülke yönetimine en yakın isimlerden biri olmasına rağmen Brüksel’i, New York’u istememiş, ‘Beni rahat bir yere gönderinde keyfime bakayım’ dememiş. ’Ben ülkeme, ama aynı zamanda kalbi bu ülke için atan insanlara hizmet etmek istiyorum’ demiş ve Azerbaycan’ı tercih etmiş.

Hulusi Kılıç’ın Türk Dış Politikası açısından üstlendiği en önemli misyon da zaten Bakü Büyükelçiliği dönemine rastlıyor. İnsan o günleri hatırlayınca da ‘Allah’tan o günlerde Bakü’de onun gibi bir adam varmış’ diyor. Yani bir takım hayalperest dış politikacı hocaların (zaten bugün ne çekiyorsak onların aptalca ve macera dolu politikalarından çekiyoruz), bugün ortalıkta pek gözükmeyen bakanların, kardeşi kardeşe kırdırmaya doğru giden politikaları hayata geçirmek için mücadele ettiği, kalbi Türkiye için atan 8 milyon Can Azerbaycanlı kardeşimizi görmezden gelip, Ermenistan Sınır Kapısını açmaya kalktığı, Ermeni cumhurbaşkanı Bursa’ya maç izlemeye gelecek diye ‘ikinci bayrağımız’ olarak tanımladığımız Azerbaycan Bayrağını, stat kapılarında toplatıp, kolilere doldurttuğu dönemlere Hulusi Bey Bakü Büyükelçisi.

Müthiş bir performans sergilemiş o dönemde Hulusi Kılıç, ülkesi ve her iki devlette de yaşayan milleti adına. Zaten o yüzden bugün, Türkiye’de ne kadar seviliyorsa Azerbaycan’da da en az o kadar seviliyor. Nam-ı değer Hulusi Babanın gösterdiği bu büyük gayret, kardeş Azerbaycan Devleti tarafından da gözden kaçmamış ve 2012 yılında Azerbaycan Devleti Dostluk Nişanı ile ödüllendirilmiş. Kısacası, göğsünde devlet madalyası taşıyan, ama en önemlisi de kardeşin madalyasını taşıyan bir Türk diplomatı o. Anlayacağınız Hulusi Kılıç, Kafkas İslam Ordusu’nun son neferi, son yiğit eskeri!

Hulusi Kılıç bu gün ise Kişinev Büyükelçisi. Yani görev yaptığı bölgede yine bir Türk diyarı ve Türk kanı taşıyan insanlar var. Sayın Büyükelçi Moldova’yı da kısa sürede fethetmiş. Türkiye onun sayesinde bu ülkede daha fazla dikkate alınan, gücü daha çok hissedilen bir ülke haline gelmiş. Sayın Kılıç, ülkenin cumhurbaşkanından parlamento başkanına, başbakanından bakanına kadar hepsiyle dost olmuş.

14-16 Şubat tarihleri arasında memleketimizin işadamlarına, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde, Moldova ve Gagauzya’ya üç günlük bir iş gezisi düzenledik. İnanır mısınız organizasyon hazırlıklarına başladığımız ilk günden itibaren bizi bir dakika yalnız bırakmadı. Kendisi Türkiye’de olmasına rağmen her şeyi adım adım takip etti ve heyetteki dostlarımızın ‘Katıldığımız en dolu organizasyondu’ dediği muhteşem program onun sayesinde hayata geçti. Tabi bu arada, kendisi adına bizlerle ilgilenen pırıl pırıl bir Türk diplomatı, T.C Kişinev Ticaret Müşaviri Sayın Alper Erdil’e teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Bu gezimiz sırasında bundan birkaç yıl önde gittiğimizde Gagauzya’da görmediğimiz şeyleri gördük ve inanılmaz mutlu olduk. Bunlardan biri, Gagauzya’daki , Gagauz Türkçesi ile asılı tabelalardı. Bir diğeri ise Gagauz kardeşlerimizin Türkiye’nin gücünü ve varlığını eskisinden daha fazla hissediyor olmasıydı. Ve bunların hepsi Sayın Hulusi Kılıç sayesinde yaşanmış. Onların ifadesiyle; “Ani annattılar bize, Türkiye Çadır-Lunga’da evleri selden yıkılan kan gardaşlarımıza nasıl güzel evler yapmış, bir daha sel olmasın diye dereyi ıslah etmiş, TİKA huzurevi yapmış, Altındağ Belediyesi gençlik merkezi yapıyor…”

Bu vesile ile Gagauz kardeşlerimize destek olmak isteyen kişi ve kurumlara da birkaç cümle de söylemek isterim; “Lütfen kendisini Gagauzya Cumhurbaşkanının Türkiye Temsilcisi olarak ilan eden, tabelası dışında hiçbir şeyi olmayan dernekler üzerinden kendisine pay çıkartmaya çalışan, devletimizin değişik kurumlarının, Sayın Büyükelçimiz ve onun himayesinde çalışan fedakâr bürokratlarımızın yaptığı işleri kendisi yapıyor, bu hizmetleri kendileri getiriyormuş gibi propaganda yaparak prim yapmaya çalışanlara fırsat vermeyin. O insanlara ne yapacaksanız elçiliğimiz üzerinden yapın, devletimizin kurumlarını muhatap alın”

Hulusi Baba bundan birkaç gün önce, nüfus evraklarında yaşanan küçük bir sorundan dolayı yaş haddinden emekli olma ihtimaline karşı Moldova’ya döndü ve veda ziyaretleri yapacağını duyurdu. Bu haber Moldova Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, devlet üst düzey yönetiminde büyük bir şoka neden oldu. Cumhurbaşkanı Sayın Igor Dodon başta olmak üzere, devlet üst yönetimi, Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, devletimizin üst düzey makamlarına mektuplar yazarak kendisinin görev süresinin uzatılmasını istedi.

Kısacası Hulusi Kılıç böyle bir adam. Görev yaptığı her yerde ülkemizi en mükemmel şekilde temsil eden, milletimizin duygularının tercümanı olan bir diplomat. Görev süresinin uzatılması Hulusi Beye değil, onun döneminde son derece mükemmel bir noktaya ulaşan, Türkiye-Moldova ve Türkiye-Gagauzya ilişkilerinin daha da ileriye gitmesine neden olur. Bu durumdan Hulusi Bey değil, Türkiye, Moldova ve Gagauzya kazançlı çıkar.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı...

Hulusi KILIÇ… Nam-ı değer Hulusi Baba Toplumun kafasındaki ‘Türk hariciyeci” tarifini yerle bir eden, geldiği makamlara yara yara, sava...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara’ya Bozkur...

Hulusi KILIÇ… Nam-ı değer Hulusi Baba Toplumun kafasındaki ‘Türk hariciyeci” tarifini yerle bir eden, geldiği makamlara yara yara, sava...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gelmiş Komrat̵...

Hulusi KILIÇ… Nam-ı değer Hulusi Baba Toplumun kafasındaki ‘Türk hariciyeci” tarifini yerle bir eden, geldiği makamlara yara yara, sava...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..!...

Hulusi KILIÇ… Nam-ı değer Hulusi Baba Toplumun kafasındaki ‘Türk hariciyeci” tarifini yerle bir eden, geldiği makamlara yara yara, sava...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri