Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Makedonya Başbakanı Zaev Türkiye’de

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Konuk başbakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşıladı. Makedonya Başbakanı Zaev ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul edildi. Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen resmi tören, iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zaev, tören kıtasını selamladı. Başbakan Yıldırım ve Zaev daha […]

12 Şubat 2018 - 17:43 'de eklendi ve 343 kez görüntülendi. A+A-

Makedonya Başbakanı Zaev Türkiye’de

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Konuk başbakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşıladı. Makedonya Başbakanı Zaev ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul edildi.
Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen resmi tören, iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı. Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zaev, tören kıtasını selamladı. Başbakan Yıldırım ve Zaev daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Karşılama töreninde Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ve Makedonya hükümetinin Türk asıllı, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil ve Makedonya Parlamentosu Milletvekili ve Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim, bir diğer Türk milletvekili Yusuf Hasani ve T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara’da hazır bulundu. 

Başbakan Binali Yıldırım ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Çankaya Köşkü’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Zaev’i Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, ziyaretin iki ülke arasında, kökleri geçmişe uzanan, kuvvetli bağlar ve kardeşlik duygularının önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki güçlü kardeşlik ve dostluk bağının en temel unsurlarından birinin Makedonya’da yaşayan soydaşlar olduğunu belirten Yıldırım, Zaev ve heyetiyle Türkiye-Makedonya ilişkilerini bütün yönleriyle ele aldıklarını, gelecekte yeni potansiyellerin harekete geçirilmesi, ilişkilerin her alanda güçlendirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi.

Yıldırım, Türkiye ve Makedonya arasındaki mevcut ticaret hacminin iki ülke potansiyelini yansıtmadığının altını çizdiklerini aktararak, kısa süre içerisinde ticaret hacmini artırma konusunda mutabık kaldıklarını, bunu yaparken de ticaret dengesini sağlamayı önemsediklerini vurguladı.

Türk yatırımcıların Makedonya’daki yatırımlarının 1 milyar 300 milyon dolar seviyesine ulaştığını ve bundan memnuniyet duyduklarını ifade eden Yıldırım, Türk yatırımcıların ilgisinin artarak devam ettiğini, Başbakan Zaev’in Türk yatırımcıların önünü açacak çalışmalar konusunda kendilerine kapsamlı bilgi verdiğini kaydetti.

Mevkidaşı ile terörle mücadele ve Balkanlar’da iş birliğinin bütün bölge ülkelerinin katılımıyla daha da geliştirilmesi konularını kapsamlı bir şekilde ele aldıklarına işaret eden Yıldırım, “15 Temmuz darbe girişiminde Makedonya’nın ülkemize verdiği destekten dolayı kendilerine teşekkür ettik. Özellikle bu darbenin sorumlusu FETÖ terör örgütünün faaliyetlerinin Makedonya’da sonlandırılması konusundaki talebimizi de bir kez daha yineledik.” dedi.

Başbakan Zaev’in, 21 Aralık’ta Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı, geniş katılımlı bir toplantıda “Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımız” dediğini anımsatan Yıldırım, Zaev’in bu sözü söyleyerek FETÖ’ye karşı net tavrını ortaya koyduğunu ve bu kapsamda yapılan çalışmaları da takdir ettiklerini söyledi.

Yıldırım, “Bu FETÖ terör örgütü sadece Türkiye’de darbe girişimine katılmış bir örgüt değil, küresel güçlerin kontrolünde, var olduğu ülkelerin bugün değilse yarın, yarın değilse orta vadede başına dert olacak, bela olacak bir örgüttür. Bu konuda da Sayın Başbakan ile bildiklerimizi paylaştık.” diye konuştu.

Eğitim ve kültür alanları ile birçok konuda iki ülkenin önemli iş birlikleri olduğunu anımsatan Yıldırım, bölgede TİKA’nın önemli faaliyetlerinin bulunduğunu, Yunus Emre Enstitüsü ile Makedonya Kültür Enstitüsünün çalışmaları olduğunu, bunların iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağladığına işaret etti.

Yıldırım, Başbakan Zaev’e bölgesel konularda da kapsamlı bilgi aktarma fırsatı bulduğunu dile getirerek, “Özellikle Suriye, Irak alanında yaşanan ve Türkiye’nin bir süredir teröre karşı başlattığı Zeytin Dalı Operasyonu konusunda da kapsamlı bilgi verme fırsatım oldu. Esasen Türkiye’nin bölgede yaptığı sadece kendi vatandaşlarının can ve mal emniyetini sağlamak değil aynı zamanda bütün Avrupa Birliği’nin, Balkanların güvenliğini de sağlamaktan ibarettir. Eğer Türkiye buralara sahip olmasa hem mülteci kriziyle hem de terör dalgasıyla bütün Avrupa bu işten büyük bir bedel öder. Bunun ne yazık ki Avrupa Birliği tarafından yeterince görülmediğini, takdir edilmediğini de yaşamaktayız, bu da ayrı bir tespit.” dedi.

“ÜMİT EDERİM MAKEDONYA’YI BİZİM KADAR BEKLETMEZLER”

Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine önem verdiklerini, Makedonya’yı anayasal ismiyle tanıyan ve ilk büyükelçi ataması yapan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan Yıldırım, “Dolayısıyla NATO ile entegrasyonu konusunda da desteğimiz bundan böyle devam edecektir. Aynı zamanda Avrupa Birliği üyeliğini de destekliyoruz. Her ne kadar biz de Avrupa Birliği üyesi değilsek de ümit ederim Makedonya’yı bizim kadar bekletmezler. Kısa sürede Makedonya da Avrupa Birliği’ne üye olur. Bizim Avrupa Birliği üyeliğimiz sizinki kadar karışık değil, uzun yıllara yayılı, inişli-çıkışlı bir süreci var. Ümit ederim ki Avrupa Birliği gelecek vizyonunu en iyi şekilde belirler, Türkiye ile devam edecek mi, etmeyecek mi bu konuda sağlıklı bir karar verir ve bu şekilde de ilişkilerimiz daha iyi bir düzeye gelmiş olur.” diye konuştu.

Başbakan Zaev ve heyetine “Hoş geldiniz” diyen Yıldırım, “Burası sizin eviniz, öyle görmenizi istiyorum. Ümit ederim ki dün ve bugün gerçekleşen faaliyetler Türkiye ile Makedonya arasındaki ilişkilerin daha da ileri taşınması için önemli bir başlangıç olacaktır.” ifadesini kullandı.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Konuk başbakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafı...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Konuk başbakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafı...

Kahil;”Türkiye’deki beraberlik bizi mutlu ediyor” Kahil;”Türkiye’deki beraberl...

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Zoran Zaev Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Konuk başbakan, Başbakan Binali Yıldırım tarafı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri