Diyar-i Türk

“Cezaların caydırıcı olmadığı bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır”

Kosova’da zaman zaman gerçekleşen Türkiye aleyhtarı saldırılara dün akşam bir yenisi daha eklendi. 10. bağımsızlık kutlamaları kapsamında Kosova’yı tanıyan ülkelerin bayrakları caddelere asılırken, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından Türk Bayrağı indirilerek çiğnendi. Kosova Parlamentosunun Türk milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, yaptıkları açıklama ile hain saldırıyı kınadı. Türk vekiller açıklamasında; “Eğitim hayatları boyunca […]

Bu Haber 12 Şubat 2018 - 19:41 'de eklendi ve 1654 kez görüntülendi.

“Cezaların caydırıcı olmadığı bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır”

Kosova’da zaman zaman gerçekleşen Türkiye aleyhtarı saldırılara dün akşam bir yenisi daha eklendi. 10. bağımsızlık kutlamaları kapsamında Kosova’yı tanıyan ülkelerin bayrakları caddelere asılırken, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından Türk Bayrağı indirilerek çiğnendi. Kosova Parlamentosunun Türk milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, yaptıkları açıklama ile hain saldırıyı kınadı. Türk vekiller açıklamasında; “Eğitim hayatları boyunca Türk ve Türkiye aleyhtarlığı konular ve çarpık bilgiler içeren tarih kitaplarıyla yetiştirilen nesillerin bugün bu tür eylemleri yapmaktan çekinmediğini görüyoruz” dedi.

Kosova Parlamentosu Meclis Başkanvekili Müferra Şinik ve Fikrim Damka, benzer saldırıların geçmişte de yaşandığına dikkat çekerken, caydırıcı cezaların verilmeyişinin aynı saldırıların tekrarlanmasına neden olduğuna dikkat çekti. Damka ve Şinik; “Kosova Cumhuriyeti’nin 10. bağımsızlık yıldönümü arifesinde üzücü olaylar yaşanmaya devam ediyor. Haber sitelerinden öğrendiğimize göre, dün akşam kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından Türk Bayrağı saldırıya uğramıştır. Daha önce de defalarca tekrarlanan bu menfur saldırıların bir yenisinin dün akşam tekrar vuku bulması, daha önce gerçekleşen Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu’na yapılan molotoflu saldırı ve benzeri eylemlere verilen cezaların caydırıcı olmaktan çok uzak olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Bu saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, faillerinin bir an önce yakalanıp kanunlar çerçevesinde en üst seviyeden cezalandırılmalarını diliyoruz” dedi.

Açıklamalarının devamında Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredatta yer alan Türkiye ve Türklük aleyhtarı bilgilere dikkat çeken ve aynı zamanda birer eğitimci olan Türk vekiller, bu durumun acilen düzeltilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teklif ettiği ortak komisyon kurma teklifinin bir an evvel hayata geçmesi gerektiğini belirtirken açıklamalarını şu şekilde tamamladı; “Kosova ve Türkiye arasındaki ilişkileri zedeleme tehlikesi bulunan bu tür olaylar, bireysel eylemler gibi gözükse de, üzerinde durulması gereken konu, eylemleri gerçekleştirenlerin düşünce yapısıdır. Eğitim hayatları boyunca Türk ve Türkiye aleyhtarlığı konular ve çarpık bilgiler içeren tarih kitaplarıyla yetiştirilen nesillerin bugün bu tür eylemleri yapmaktan çekinmediğini görüyoruz. Bu yanlışın düzeltilmesi ve gerçeklerin gün yüzüne çıkartılması adına tarih kitaplarının ciddi bir şekilde yeniden gözden geçirilmesi, ders müfredatının nefret içerikli ve yanlış bilgilerden arındırılması, aciliyeti olan bir gerekliliktir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Kosova Cumhuriyeti Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na sunmuş olduğu ortak komisyon kurma teklifi yeniden gündeme alınmalı ve hayata geçirilmesi için girişimler başlatılmalıdır. Bu konu ile ilgili Kosova Parlamentosu Türk Milletvekilleri olarak gereken girişimleri yapacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız”

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal