Diyar-i Türk

Türkiye ve Kosova arasında kültürel işbirliği anlaşması

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Kosova Kültür ve Gençlik Spor Bakanı Kujtim Gashi, Türkiye ile Kosova arasında Kültürel İşbirliği Anlaşması  imza törenine katıldı. Kurtulmuş, imza töreni sonrası yaptığı konuşmada, “Kosova’da kurulan yeni hükümetin ilk uluslararası anlaşmasının bugün imzalanması bizim için sevinç vericidir. Kosova ile kültür alanındaki ilişkilerimizi kuvvetlendirecek bir anlaşma. Kosova hem insan […]

Bu Haber 20 Aralık 2017 - 22:56 'de eklendi ve 446 kez görüntülendi.

Türkiye ve Kosova arasında kültürel işbirliği anlaşması

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile Kosova Kültür ve Gençlik Spor Bakanı Kujtim Gashi, Türkiye ile Kosova arasında Kültürel İşbirliği Anlaşması  imza törenine katıldı.

Kurtulmuş, imza töreni sonrası yaptığı konuşmada, “Kosova’da kurulan yeni hükümetin ilk uluslararası anlaşmasının bugün imzalanması bizim için sevinç vericidir. Kosova ile kültür alanındaki ilişkilerimizi kuvvetlendirecek bir anlaşma. Kosova hem insan yapısı hem kültürel birikimi hem tarihi mirası itibarıyla Türkiye’ye çok yakın bir ülkedir. Tabiri caizse bizim atalarımızın ayak izlerinin gezdikleri, dolaştıkları yerlerin izlerini hala taşıyan çok sıcak ve kardeş bir ülkedir. Bu anlamda da Kosova ile olan ilişkilere kültür, sanat ve diğer alanlardaki faaliyetlerimizi artırarak aradaki dostluk ve kardeşliği de daha fazla geliştireceğiz. Kosova’nın bağımsızlık mücadelesi verdiği günleri yakınen hafızalarımızda tutuyoruz. Türkiye halkı olarak o bağımsızlık mücadelesine bütün gücümüzle destek verdik. Kosova bağımsızlığını kazandığında da çocuklar gibi sevindik, büyük bir sevinç yaşadık ve hemen ardından Kosova’yı ilk tanıyan ülke olduk, Türkiye olarak. Bu anlamda Kosova Türkiye’nin sürekli kalbinde, zihninde yer alan bir ülkedir. Bu anlaşma vesilesiyle inşallah diğer alanlar da bunu takip eder ve dostluğumuzu daha da geliştirmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal