Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Kosova Türk Toplumu tarihi günler yaşıyor

Kosova’da yıllar önce, ülkenin tek Türk belediye başkanı ile tek Türk bakanı arasında başlayan kavga sonucu kopan Mamuşa-Kosova Türk Toplumu ilişkileri, ülkede yaşanan son genel ve yerel seçimin ardından normale dönüyor. Kosova’ da 2005 yılında ülkenin tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi kurulmuş ve belediye başkanı olarak da o dönem KDTP Genel Başkan Yardımcısı olan […]

18 Aralık 2017 - 19:31 'de eklendi ve 2273 kez görüntülendi. A+A-

Kosova Türk Toplumu tarihi günler yaşıyor

Kosova’da yıllar önce, ülkenin tek Türk belediye başkanı ile tek Türk bakanı arasında başlayan kavga sonucu kopan Mamuşa-Kosova Türk Toplumu ilişkileri, ülkede yaşanan son genel ve yerel seçimin ardından normale dönüyor.

Kosova’ da 2005 yılında ülkenin tek Türk belediyesi olan Mamuşa Belediyesi kurulmuş ve belediye başkanı olarak da o dönem KDTP Genel Başkan Yardımcısı olan Arif Bütüç seçilmişti. Ancak ilerleyen dönemde Bütüç ile KDTP Genel Başkanı ve ülkenin tek Türk Bakanı Mahir Yağcılar arasındaki ipler koptu ve Bütüç, ülkenin ikinci Türk partisi olan KTAP’ı kurarak siyaset hayatını sürdürdü. Bu durum, hem Kosova Türk Toplumu içerisinde bölünmeye, hem de nüfusunun % 98’ine yakını Türk olan Mamuşa’nın Türk Toplumundan uzaklaşmasına neden oldu.

Ancak son altı ayda yaşanan genel ve yerel seçimler toplumu bu noktaya getiren iki lider içinde tam anlamıyla hezimet oldu. KTAP Genel Başkanı ve Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, ilk önce milletvekili 1. Sıra adayı olduğu genel seçimleri, ardından ise belediye başkanlığı seçimlerini kaybetti. Ülkenin tek Türk bakanı olan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ise milletvekili adayı olduğu seçimlerde ilk iki içerisine giremedi ve milletvekili seçilemedi. Çünkü Kosova’da tercih sistemi var ve Türklere ayrılan 2 milletvekilinden biri olmak için en fazla oy alan iki adaydan biri olmanız gerekli.

Tüm bu yaşananlara geçtiğimiz hafta bir yenisi daha eklendi. Halkın tercihleriyle milletvekili seçilen iki Türk milletvekilinin onayı ile, ülkede milletvekili seçilemeyen tek azınlık lideri olmasına rağmen bakan yapılan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Türk Milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik’i, kendisinin istediği isimlerin bakan yardımcısı olmasını onaylamadıkları gerekçesiyle suçlayan yazılı bir açıklama yaptı. Yağcılar tarafından yapılan bu açıklamaya yanıt gecikmedi ve her iki milletvekili de yaptıkları sert açıklamalarla Genel Başkan Yağcılar’ı istifaya davet etti. Damka ve Şinik ikilisi ayrıca yaptıkları açıklamalarda, şubelerle bir problemlerinin olmadığını, başarının ödüllendirilmesi gerektiğini ve başarısız isimlerin dinlenmesi gerektiğini savunduklarını da net bir şekilde dile getirdi.

Bir taraftan bu siyasi mücadele devam ederken, diğer taraftan ise Milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka topluma yönelik çalışmalarına da hız verdi. İlk olarak Damka, Başbakan Ramush Haradinaj ile görüşerek, Türk Toplumunun eğitim başta olmak üzere hükümetten beklentilerini dile getirdi, ardından ise her iki vekil Kosova Türk Dernekler Federasyonunu kurmak üzere harekete geçti.

Kosova Türk Toplumunu kapsayan hareketli saatle bugün tarihi bir ziyaret ile devam etti. Ülkenin Türk Milletvekilleri, Kosova Parlamentosu Başkan Yardımcısı Müferra Şinik ve KDTP Genel Sekreteri Fikrim Damka, Yağcıların itirazlarına rağmen aday gösterilen ve ülkenin tek Türk belediyesinin yeni başkanı seçilen Abdülhadi Krasniç’i makamında ziyaret etti.

Yıllar sonra Mamuşa’ya yapılan bu ziyarette önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar ele alındı. Milletvekilleri ile Başkan Krasniç arasında gerçekleşen görüşmede, Damka-Şinik ikilisi, Mamuşa Gençlik ve Kültür Merkezi inşaatı için 2018 yılı bütçesine 150 bin avro ödenek konulduğunu ve proje ile ilgili protokolün önümüzdeki günlerde imzalanacağını müjdeledi. Görüşmede ayrıca, bakanlıkların topluluklara yönelik bütçesinden daha fazla ödenek elde edilmesi noktasında ortak çalışma yapılmasına da karar verildi. Görüşmede ele alınan bir diğer önemli konu ise, Mamuşa’nın en önemli problemlerinden biri olan içme suyu projesi çalışmalarının bir an evvel başlatılması oldu. Milletvekilleri ve Başkan Krasniç, gerek Kosova gerekse Türkiye makamlarında bu önemli proje ile ilgili ortak bir çalışma yapma noktasında fikir birliğine vardı.

Ziyaretle ilgili görüşlerini açıklayan Milletvekilleri Müferra Şinik ve Fikrim Damka, merkezi hükümet ile yerel yönetimlerin ortak çalışmalarının toplumların alacağı hizmet açısından büyük önem taşıdığına ve Mamuşa’nın geçmiş dönemde bunu başaramadığına dikkat çekerken, bu dönemin bu açıdan tarihi bir şans olduğunu vurguladı. Damka ve Şinik ziyaretle ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi; “ Mamuşa yüzdesel olarak baktığımızda ülke genelinde en fazla soydaşımızın yaşadığı belediye. Geçmiş dönemlerde malum nedenlerden dolayı buradaki kardeşlerimizden uzak kaldık. Ancak şimdi burada hepimizin gururu olan, genç, dinamik bir kardeşimiz belediye başkanı. Biz kendisinin başarılı olacağına yürekten inanıyoruz. Bize düşen bu toplumun vekilleri olarak kendisine destek vermek. Bizde onu yapacağız, her zaman yanında olacağız ve Mamuşalı kardeşlerimizin; gerek Kosova Hükümeti bütçesinden, gerekse Anavatan Türkiye kurumlarından en yüksek seviyede ayarlanması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Toplumda yaşanan bölünmelerin kimseye faydası olmuyor, bizler bu ülkenin her köşesinde yaşayan soydaşlarımızın desteği ile bu makamlara seçildik ve hiçbir ferdimiz arasında ayırım yapmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi!

Kosova’da yıllar önce, ülkenin tek Türk belediye başkanı ile tek Türk bakanı arasında başlayan kavga sonucu kopan Mamuşa-Kosova Türk To...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Kosova’da yıllar önce, ülkenin tek Türk belediye başkanı ile tek Türk bakanı arasında başlayan kavga sonucu kopan Mamuşa-Kosova Türk To...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcılar’a ülti...

Kosova’da yıllar önce, ülkenin tek Türk belediye başkanı ile tek Türk bakanı arasında başlayan kavga sonucu kopan Mamuşa-Kosova Türk To...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece...

Kosova’da yıllar önce, ülkenin tek Türk belediye başkanı ile tek Türk bakanı arasında başlayan kavga sonucu kopan Mamuşa-Kosova Türk To...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri