Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Mazlumların hamisi Avrasya’nın abisi

Yaklaşık 150 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’yı 65 yıl aradan sonra bir Türk cumhurbaşkanı ziyaret etti. Yunanistan’ın başkenti Atina’daki resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, Batı Trakya’nın merkezi kabul edilen Gümülcine’ye geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada on binlerce Türk ve Müslüman tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, […]

09 Aralık 2017 - 13:15 'de eklendi ve 525 kez görüntülendi. A+A-

Mazlumların hamisi Avrasya’nın abisi

Yaklaşık 150 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’yı 65 yıl aradan sonra bir Türk cumhurbaşkanı ziyaret etti. Yunanistan’ın başkenti Atina’daki resmi temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha sonra, Batı Trakya’nın merkezi kabul edilen Gümülcine’ye geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada on binlerce Türk ve Müslüman tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; eşi Emine Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gümülcine ziyareti kapsamında ilk olarak, cuma namazını kılmak üzere Kırmahalle Camisi’ne geldi. Caminin bulunduğu Kırmahalle’ye gelişinde, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ile Türk azınlık kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çocuklar tarafından çiçek takdim edildi. Erdoğan, “Dik dur eğilme Allah seninle” ve “Reis sana canım feda” şeklindeki tezahüratlarla kendisini bekleyen vatandaşları, yanlarına giderek selamladı.

Cuma Namazının ardından, Celal Bayar Azınlık Lisesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, okul önünde kendisini bekleyen soydaşlara hitap etti. Konuşmasına, “Sevgili öğrenciler, sevgili soydaşlarım.” ifadeleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum” dedi. 

Tüm soydaşlara  teşekkürlerini ileten Erdoğan, “Anlamlı dedim, şu anda Celal Bayar Lisesi’nin bahçesindeyiz, önündeyiz. 65 yıl önce buraya Türkiye Cumhuriyeti’nin bir cumhurbaşkanı geldi ama o günden bugüne hiçbir cumhurbaşkanı gelmedi. Şimdi ise bu bana nasip oldu. 65 yıl aradan sonra Türkiye Cumhuriyeti’nden bir cumhurbaşkanı olarak ben sizlerle bir aradayım.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN ARASINDA BİRER KÖPRÜSÜNÜZ

Akşam saatlerinde de Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un onuruna verdiği yemeğe katıldığını dile getiren Erdoğan, “Temennim şudur, bizler büyüklerimizin ifadesiyle hep komşu diye tanımlanırdık. Yunanistan bize komşu, Türkiye Yunanistan’a komşu, dolayısıyla artık Türkiye ile Yunanistan arasında bu sıkıntıların aşılması, 150 bine yakın soydaşımız var burada, siz soydaşlarımız Türkiye-Yunanistan arasında birer köprüsünüz, biz sizi böyle görüyoruz.” diye konuştu.

Şu anda Yunanistan Parlamentosu’nda 4 Türk milletvekili bulunduğunu anımsatan Erdoğan, “Şimdi bu 4 milletvekilimizin parlamentoda çok şeyler yapması gerekir. Sizlerin sorunlarını dile getirmesi lazım, dolayısıyla bu sorunları dile getirmek suretiyle de orada bazı adımların atılması lazım. Ben dün bazı sorunları dile getirdim, belki  izlemişsinizdir, dinlemişsinizdir. Temennim odur ki gerek Sayın Cumhurbaşkanı gerekse Sayın Başbakan inşallah bu sorunları da bir an önce çözmek suretiyle bir Yunan vatandaşı olarak bütün bölgedeki soydaşlarımızın da ister Türk ister Pomak olsun, hep birlikte bu sorunların giderilmesi bence Yunanistan’daki birliği, beraberliği, dayanışmayı çok daha güçlendirecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, şöyle devam etti; “Sayın Başbakanla görüşürken de gündeme geldi. Ben burada kendi soydaşlarıma da sesleniyorum. Azınlıklar kavramı içerisinde burada Müslüman azınlık noktasından mı, yoksa Türk azınlık noktasından mı hareket… Kendileri, ‘Orada Pomak da Roman da var’ dediler. ‘Bana göre bizim ortak paydamız İslam’dır, Müslüma’ndır’ dedim. Dolayısıyla, Türk’üyle, Roman’ıyla, Pomak’ıyla biz biriz, beraberiz. Burada hiçbir şey yok. Yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdik. Benim indimde ha Türk olmuş ha Pomak olmuş ha Roman olmuş, biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü sevdik mi, bitti iş. Bunun aksini kimse iddia edemez. Eğer birileri bunun aksini iddia ediyorsa kendini çek etsin.”

BENİM SOYDAŞLARIMDAN ASİMİLE OLMASINI İSTEMEMELİ

“Tek vatan” ilkesinin Yunanistan için de geçerli olduğunu söyleyen Erdoğan, Batı Trakya’daki yaklaşık 150 bin Türk nüfusunun Yunanistan bayrağı, devleti altında yaşadığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bizim isteğimiz şudur: Yunanistan devleti, benim soydaşlarımdan asimile olmasını istememeli. Entegrasyon ayrı bir konu ama asimile olmasını istememeli. Çünkü biz, hiçbir farklı etnik unsurdan bunu bugüne kadar istemedik ve istemeyiz. En büyük haksızlık, adaletsizlik o olur. Yunanistan’ın geçirdiği ekonomik krizin etkilerinin bölgeye olumsuz yansımaları olduğunu biliyoruz. Batı Trakya’nın ekonomisinin genel olarak toprağa bağlı olması başka zorlukları da beraberinde getiriyor.”

Batı Trakya’da yaşayanların Yunanistan vatandaşı olmaları nedeniyle Avrupa Birliği üyesi bireyler olduğunu ifade eden Erdoğan, burada yaşayanlara, Avrupa Birliği’nin sağladığı imkânlardan yararlanmaları konusunda çağrı yaptı. 

Yunanistan ekonomisinin güçlenmesinin aynı zamanda Batı Trakya’da yaşayanların da güçlenmesi anlamına geldiğini dile getiren Erdoğan, bu bölgede yaşayanların elde edeceği başarıların kendilerini gururlandıracağını söyledi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcılar’a ülti...

Yaklaşık 150 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’yı 65 yıl aradan sonra bir Türk cumhurbaşkanı ziyaret etti. Yunanistan’ın başkenti ...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece...

Yaklaşık 150 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’yı 65 yıl aradan sonra bir Türk cumhurbaşkanı ziyaret etti. Yunanistan’ın başkenti ...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gelmiş Komrat̵...

Yaklaşık 150 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’yı 65 yıl aradan sonra bir Türk cumhurbaşkanı ziyaret etti. Yunanistan’ın başkenti ...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..!...

Yaklaşık 150 bin Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’yı 65 yıl aradan sonra bir Türk cumhurbaşkanı ziyaret etti. Yunanistan’ın başkenti ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri