Diyar-i Türk

Bükreş’te Cumhuriyet Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını her yıl düzenlediği muhteşem etkinliklerle kutlayan, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) bu yılda geleneği bozmadı. Başkent Bükreş’te düzenlenen Cumhuriyet Bayramı balosunda ünlü sanatçı Funda Arar sahne alırken, TİAD Başkanı Murat Demiray gecede yaptığı konuşmada; “İki dost ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde değerlendirilmeye hazır büyük bir potansiyel bulunmakta. Bu konuda Romanya’daki […]

Bu Haber 01 Kasım 2017 - 15:20 'de eklendi ve 570 kez görüntülendi.

Bükreş’te Cumhuriyet Coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını her yıl düzenlediği muhteşem etkinliklerle kutlayan, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) bu yılda geleneği bozmadı. Başkent Bükreş’te düzenlenen Cumhuriyet Bayramı balosunda ünlü sanatçı Funda Arar sahne alırken, TİAD Başkanı Murat Demiray gecede yaptığı konuşmada; “İki dost ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde değerlendirilmeye hazır büyük bir potansiyel bulunmakta. Bu konuda Romanya’daki Türk işadamları olarak bizlere düşen sorumluluğun bilincindeyiz” dedi

Yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Türk işadamları dernekleri içerisinde, başarılı faaliyetleriyle en fazla dikkat çeken derneklerden biri olan Romanya Türk İşadamları Derneği ( TİAD) yüksek performansını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında da sürdürdü. TİAD tarafından düzenlenen geceye; T.C Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya eski başbakanlarından Victor Ponta, Prahova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aurelian Gogulescu, Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy, Türkiye’nin ülkede faaliyetlerini sürdüren kurumlarının yöneticileri ve Romanya ekonomisine katkıda bulunan yüzlerce Türk işadamı katıldı.

TİAD Başkanı Murat Demiray gecede yaptığı konuşmasına; “Derneğimizin gelenekselleşmiş yıllık galasında, cumhuriyetimizin kuruluşunun 94 ’üncü yıldönümünü siz değerli konuklarımızla birlikte kutlamanın gururunu yaşıyoruz.  Büyük Önder Atatürk’ün ulu hediyesi cumhuriyetimizi ülkemizden uzakta, büyük bir coşkuyla kutladığımız bu gecede aramızda olduğunuz, bu coşkuyu hep birlikte yaşadığımız için, derneğimiz adına sizlere en içten şükranlarımı sunuyorum” cümleleriyle başladı.

TİAD’ın en önemli misyonunun, ülkede yaşayan Türk işadamlarının kaynaşmasını, birlik ve beraberliğini sağlamak olduğuna vurgu yapan Başkan Demiray konuşmasına şu şekilde devam etti; “Derneğimiz, hepinizin bildiği üzere Romanya’daki Türk iş dünyasının birliğine bütünlüğüne ve gelişmesine katkıda bulunmayı şiar edinmiş ve bu misyonu hedeflerinin en başına yerleştirmiştir. Bu amaçla, Romanya’da yaşayan yerleşik Türk vatandaşlarımızı, yatırımcılarımızı ve işadamlarımızı sosyal ortamlarda biraraya getirmek,  yakınlaştırmak ve ortak paydada buluşturma en çok üzerinde durduğumuz görevimizdir. Bu görevi üstlenirken, böylesine önemli bir günde, cumhuriyetimizin kuruluşunu kutladığımız bir gecede birarada olmamız ayrı bir önem taşımakta  ve bizlere, yani ben ve yönetim kurulumuza büyük mutluluk vermektedir”

Dost iki ülke olan Türkiye ve Romanya arasında son derece sıcak ilişkiler olduğuna dikkat çekerek konuşmasını sürdüren TİAD Başkanı Demiray; “Romanya iş dünyasının üyeleri olarak, iki ülke arasında stratejik ortaklıktan ekonomik işbirliğine uzanan somut işbirliğini sonuna kadar desteklemekte, katkıda bulunmakta ve geliştirmek için adımlar atmaktayız. İki dost ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde değerlendirilmeye hazır büyük bir potansiyel bulunmakta. Bu konuda Romanya’daki Türk işadamları olarak bizlere düşen sorumluluğun bilincindeyiz” dedi

Demiray konuşmasını şu cümlelerle tamamladı; ”Bu çok özel günde bizlere katılarak kutlamamıza ortak olan Romen dostlarımıza özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu salondaki buluşmayı, iki çok yakın ülkenin, iki dost toplumun buluşması olarak görüyoruz. Yine, desteğini her zaman hissettiğimiz Sayın Büyükelçimiz ve devletimizin Romanya’daki temsilcilerine de bu vesileyle TİAD ve Türk toplumu adına şükranlarımızı sunuyorum. Son olarak bir noktayı özellikle vurgulamak istiyorum; bu galanın gerçekleşmesinde en büyük pay, sponsorluklarıyla destek veren şirket, kurum ve kuruluşlarımızındır.  Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan derneğimizin sponsorlar olmadan böyle bir gala düzenlemesine imkan yoktur. Her bir sponsorumuza yöneticilerine çalışanlarına tek tek en derin teşekkürlerimi sunuyorum”

T.C Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ise yaptığı konuşmada; “Cumhuriyet Bayramımızı Bükreş’te sizlerle birlikte kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyorum. Bu anlamlı günde cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, yol arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden şehitlerimizi bu vesileyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Güçlü ve müreffeh bir Türkiye için kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Bu yolda karşımıza çıkan tüm engelleri, millet olarak elbirliğiyle aşacağımıza, PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi farklı terör odaklarının ülkemize yönelen saldırılarının üstesinden geleceğimize inanıyorum. Güçlü birer müttefik ve stratejik ortak olan Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler Romanya’daki Türk toplumunun katkılarıyla her geçen yıl daha da gelişmektedir. Bu muhteşem geceyi düzenleyen Sayın Başkan ve yönetimine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ünlü sanatçı Funda Arar, davetlilere unutulmaz bir gece yaşatırken, kutlama pastası 10. Yıl Marşı eşliğinde; Büyükelçi Koray Ertaş, TİAD Başkanı Murat Demiray, Başkan Yardımcıları Ali Karaçayır ve Ali Rıza Koska ile yönetim kurulu üyeleri, Özgür Altun, Mahmut Kakillioğu, Bülent Dumlu ve Hasan Delipalta ve konuk sanatçı Funda Arar tarafından kesildi.

  

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal