Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Kosova’dan somut adımlar bekliyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikle FETÖ’nün oradaki faaliyetlerine yönelik kardeş Kosova’dan ve Kosova hükümetinden somut adımları beklememiz bizim en doğal hakkımızdır. Bir terör örgütünün mensuplarının kardeş bir ülkede faaliyet göstermesini kabullenmemiz mümkün değil” dedi.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri […]

27 Ekim 2017 - 12:51 'de eklendi ve 802 kez görüntülendi. A+A-

“Kosova’dan somut adımlar bekliyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikle FETÖ’nün oradaki faaliyetlerine yönelik kardeş Kosova’dan ve Kosova hükümetinden somut adımları beklememiz bizim en doğal hakkımızdır. Bir terör örgütünün mensuplarının kardeş bir ülkede faaliyet göstermesini kabullenmemiz mümkün değil” dedi. 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile bir araya geldi. Bakanlıkta gerçekleşen görüşmenin ardından Çavuşoğlu ve Pacolli ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede ikili ilişkilerin ele alındığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, “Her alanda Kosova’nın güçlü olması bizim önceliğimizdir. Kosova’nın ekonomisini güçlendirici yatırımlarda Türkiye ve Türk firmaları olarak önemli rol oynayacağız, ticaret hacmimizi artıracağız. Aramızdaki her alandaki ilişkilerin hukuki alt yapısını bundan sonraki süreçte imzaladığımız anlaşmaları onaylayarak ve henüz müzakeresini yaptığımız anlaşma taslaklarını da imzalayarak güçlendireceğiz” diye konuştu.
TİKA’nın Kosova’da birçok projeyi hayata geçirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, ortak mirasların tekrar canlandırılması, ihya edilmesi, istihdam artırıcı projelerin hayata geçirilmesi ve kalkınma projelerinin desteklenmesinin TİKA’nın bu ülkedeki prestijini artırdığını aktardı.
“FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz”
Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan’la Kosova arasındaki diyaloğu desteklemeye devam edeceklerini de vurguladı. “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, “FETÖ’ye karşı atılması gereken adımları da bugün kendisiyle değerlendirdik. Bazı alınan tedbirleri bize anlattılar. Özellikle FETÖ’nün oradaki faaliyetlerine yönelik somut adımları beklememiz bizim en doğal hakkımızdır kardeş Kosova’dan ve Kosova hükümetinden. Bir terör örgütünün mensuplarının kardeş bir ülkede faaliyet göstermesini kabullenmemiz mümkün değil. Maarif Vakfımız Kosova’da iki okul açtılar. Maarif Vakfımızın Kosova’nın değişik şehirlerinde yeni okullar açması için de birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, 2018 yılının ilk çeyreğinde Kosova’ya bir ziyaret yapma konusunda söz verdiğini de kaydetti.
“Kosova’nın tanınması için gayret sarf ediyoruz”
Çavuşoğlu, Sırbistan’a başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve ikili ilişkileri Sırbistan’la da geliştirdiklerini belirterek, “Güçlü mekanizmalarla Batı Balkanlar’ın istikrarına ve kalkınmasına da katkı sağlıyoruz. Biz inanıyoruz ki Balkanlar’daki bu dayanışma ve Balkanlar’ın Avrupa Atlantik Entegrasyonu, Balkanlar’da yaşayan tüm toplumların yararına olacaktır. Biz Kosova’nın uluslararası alanda itibarının artması, tanınması ve uluslararası kurumlarla entegrasyonu ya da kurumlardan statü elde etmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Kosova’nın hiç olmadığı ortamlarda bile Kosova’nın bizden bir ricada bulunmasına gerek olmadan bu çalışmaları zaten Cumhurbaşkanımız Erdoğan nezdinde, Başbakanımız Binali Yıldırım nezdinde yapıyoruz ve Dışişleri Bakanı olarak da ziyaret ettiğimiz her ülkeye yola çıkmadan önce arkadaşlarımıza ‘bu ülke Kosova’yı tanımış mı, tanımamış mı’ diye soruyoruz. Kosova’nın tanınması için gayret sarf ediyoruz. Kosova yönetiminden beklentimiz şirketlerimize daha fazla sahip çıkılmasıdır ve bürokrasinin azaltıması ve bir sorun olduğu zaman bu sorunun kısa süre içinde giderilmesi. Kosova yönetimiyle Türk firmalarının Kosova’daki yatırım miktarını artıracağız, şirketlerimizi teşvik ediyoruz. Kosova önemli projeleri hayata geçiriyor ve Türk firmaları da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu projeleri üstlenmek için çok hevesliler. Biz Kosova ile olan ilişkilerimizi başka ülkelerle olan ilişkilerimize alternatif olarak görmüyoruz. Başka ülkelerle iyi ilişkilerimizi de Kosova politikamızı hiçbir zaman etkilemez, değiştirmez. Bu konuda kararlılığımız tamdır” açıklamasında bulundu.
“Türkiye her alanda genç Kosova devletini destekliyor”
Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pacolli ise Türkiye ile Kosova arasında diplomasi, lojistik, ekonomi, eğitim ve kültür gibi alanlardaki iş birliğinin artırılmasını istediklerini belirterek, “Türkiye her alanda genç Kosova devletini destekliyor. Bunun bilincindeyiz. Ekonomik iş birliği konusunda da Türk yatırımcı ve iş adamları Kosova’da faaliyet gösterdiği için son derece memnunuz” ifadelerini kullandı.
Kosova’nın Türkiye yanında olduğunda daha güçlü, gururlu ve onurlu hissettiğini vurgulayan Pacolli, Kosova’nın genç bir devlet olarak her alanda kalkınma ve yardıma ihtiyaç duyduğunu, ülkesinin Türkiye ile diplomatik altyapı alanında da iş birliği yapabileceğini aktardı. Pacolli, Sırbistan’dan 2008’de ayrılan Kosova’nın bu ülkeyle de diyalog konusunda son aşamaya geldiğini ve bu zorlu süreci barış anlaşmasıyla taçlandırmak istediklerini belirterek, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyalog noktasında Türkiye’nin de etkili olabileceğini ifade etti.
Türkiye ile Kosova arasında imzalanan 46 anlaşma bulunduğuna değinen Pacolli, iki ülke arasında iş birliği konusunda kreatif olunması gerektiğini bildirdi. Pacolli, ayrıca Kosova’nın Türkleri kardeşi olarak gördüğünü vurguladı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikl...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikl...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikl...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “FETÖ’yle mücadelemizde kardeş Kosova’yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri