Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İstanbul’da saraylarda ağırlandı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şafkat Mirziyoyev Türkiye temaslarına daha sonra İstanbul’da devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, kardeş ülke Cumhurbaşkanını Topkapı Sarayı’nda ağırladı. Konuk Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’i sarayın Mecidiye Köşkü’nde eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte ağırlayan Bakan Kurtulmuş, saray hakkında Mirziyoyev’e bilgi verdi. Görüşmenin ardından kutsal emanetler bölümünde Hırka-i Şerif ziyaretinde bulunarak, destimal törenine […]

27 Ekim 2017 - 14:36 'de eklendi ve 482 kez görüntülendi. A+A-

İstanbul’da saraylarda ağırlandı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şafkat Mirziyoyev Türkiye temaslarına daha sonra İstanbul’da devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, kardeş ülke Cumhurbaşkanını Topkapı Sarayı’nda ağırladı.

Konuk Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’i sarayın Mecidiye Köşkü’nde eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte ağırlayan Bakan Kurtulmuş, saray hakkında Mirziyoyev’e bilgi verdi.
Görüşmenin ardından kutsal emanetler bölümünde Hırka-i Şerif ziyaretinde bulunarak, destimal törenine de katılan konuk Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile Bakan Kurtulmuş, daha sonra Topkapı Sarayı Müzesi’ni gezdi. Kutsal emanetleri görebilmenin kendisine nasip olması nedeniyle duyduğu memnuniyeti ifade eden Mirziyoyev, Bakan Kurtulmuş’a teşekkürlerini iletti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise ziyaretten dolayı şeref duyduklarını dile getirdi.

BAŞBAKAN YILDIRIM İLE SAMİMİ GÖRÜŞME

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev İstanbul temasları kapsamında Başbakan Binali Yıldırım ile de bir araya geldi. Gerçekleşen görüşmede iki ülke arasında başta ekonomi olmak üzere tüm alanlarda ivme kazanan ikili işbirliğinin daha da ilerletilmesine yönelik ortak iradenin ortaya konulduğu kaydedildi.
Başbakan Binali Yıldırım, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’i Çırağan Sarayı’nda ağırladı. İki ülkeden bakanların da katıldıkları ve samimi bir ortamda geçen ikili görüşmede, Türkiye ile Özbekistan arasında yeniden canlanan ikili ilişkilerden duyulan memnuniyet dile getirildiği ve başta ekonomi olmak üzere tüm alanlarda ivme kazanan ikili işbirliğinin daha da ilerletilmesine yönelik ortak irade bir kez daha teyit edildiği kaydedildi.
Görüşmede Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in, Topkapı Ziyareti sırasında Kutsal Emanetler bölümünün istisnai olarak açılmış olması sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini ileterek Başbakan Yıldırım’ı da kısa sürede Özbekistan’a davet etti. Görüşmede FETÖ ile mücadeleye ilişkin konular da ele alındı.
Görüşmenin ardından her iki ülkeden bir grup yatırımcı iş adamının katıldıkları iş toplantısına geçildiği Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in, Türkiye’den iş adamlarını dinlediği ve Özbekistan’a davet ederek, ekonomik ilişkilerin süratle geliştirilmesi iradesini dile öğrenildi.
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in 20 yıl aradan sonra gerçekleşen ve sıcak bir atmosferde geçen ziyareti, Ankara ve İstanbul temasları ile birlikte değerlendirildiğinde, iki ülke ilişkilerinin canlandırılması ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi bakımından bir dönüm noktası teşkil etti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şafkat Mirziyoyev Türkiye temaslarına daha sonra İstanbul’da devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Num...

Ödüller sahiplerini buluyor Ödüller sahiplerini buluyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şafkat Mirziyoyev Türkiye temaslarına daha sonra İstanbul’da devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Num...

İlk Katar Bakü’den Mersin’e Yola Çıktı İlk Katar Bakü’den Mersin’e ...

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şafkat Mirziyoyev Türkiye temaslarına daha sonra İstanbul’da devam etti. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Num...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri