Diyar-i Türk

“ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEMLİ MİRASI DA ASALETİDİR”

Bosna-Hersek’in kurucu lideri, Bilge Kral merhum Aliya İzzetbegoviç’i 14. vefat yıl dönümünde anmak ve TRT ekranlarında yayınlanacak ‘Aliya’ dizisini tanıtmak  amacıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir program düzenlendi. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlikte; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, merhum İzzetbegoviç’in oğlu ve Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’in yanı sıra bazı bakan ve […]

Bu Haber 24 Ekim 2017 - 6:03 'de eklendi ve 588 kez görüntülendi.

“ALİYA’NIN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEMLİ MİRASI DA ASALETİDİR”

Bosna-Hersek’in kurucu lideri, Bilge Kral merhum Aliya İzzetbegoviç’i 14. vefat yıl dönümünde anmak ve TRT ekranlarında yayınlanacak ‘Aliya’ dizisini tanıtmak  amacıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir program düzenlendi.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlikte; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, merhum İzzetbegoviç’in oğlu ve Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’in yanı sıra bazı bakan ve milletvekilleri de hazır bulundu.

“ALİYA; YÜREĞİNİN BİR YARISINDA BOSNA, DİĞER YARISINDA İSLAM DÜNYASINI TAŞIYAN BİR GÖNÜL ADAMIDIR”

Hz. Peygamber’in, ‘Alimler, peygamberlerin varisleri ve yeryüzünün kandilleridir’ ve ‘Alimin ölümü, âlemin ölümü gibidir’ hadislerine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu hikmetli sözlerin hiç şüphesiz şahsında tecessüm ettiği, adeta ete kemiğe büründüğü isimlerden biri merhum Aliya İzzetbegoviç’tir. Çünkü Aliya sadece bir siyasetçi, bir düşünür ve aksiyon adamı değildir. Merhum Aliya bunların tamamıdır, hatta çok daha ötesi, fazlasıdır” diye konuştu.

Merhum İzzetbegoviç’in genç yaşta zindana atılan genç bir mütefekkir, kalbinin bir yarısında Bosna’yı, diğer yarısında bütün İslam dünyasını taşıyan bir gönül adamı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1970’lerin kasvetli ortamında kaleme aldığı ‘İslam Deklarasyonu’yla Aliya, İgman Dağı gibi yükselen bir öz güven abidesidir. O, savaş meydanlarında cesur bir asker, ailesine müşfik bir baba, arkadaşlarına aziz bir dost, milletini bağımsızlığa taşıyan bilge bir liderdir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi: “Günümüzde çokça rastladığımız fildişi kulelerinde ahkâm kesen kifayetsizlere inat, yeri geldiğinde üniformasını giyip cenk meydanlarına atılan bir uçbeyidir Aliya. Biz Aliya’yı ‘Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler’ tespitiyle hatırlıyoruz. Biz o büyük gönül insanını, vefatından birkaç gün önce yazdığı, ‘Dik dur! Yıldızların altında nasıl başı eğik durursun? Hangi yoldan gidersen git, sonunda ölüm bekliyor ve her şey felaketle sonuçlanıyor. Sen de öleceksin, bu dünya da ölecek, bu yüzden dik dur’ mesajıyla hatırlıyoruz.”

“BOSNA’YI KORUMAYA VE YÜCELTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

2003’te Avusturya resmî ziyaretinden Türkiye’ye dönüşte, merhum İzzetbegoviç’in sağlığının kötüye gittiği haberini alınca, kendisini vefatından bir gün önce ziyaret ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzzetbegoviç’in; elini avuçlarının içine alıp kendisine ‘Buralar evlad-ı fatihandır, Bosna’mı koruyun, Bosna’ma sahip çıkın’ dediğini aktardı ve onu bu emanetle hatırladığını söyledi. “İnşallah biz de Bosna’yı korumaya ve oradaki kardeşlerimizle beraber Bosna’yı yüceltmeye devam edeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, orada kendisine önemli siyasi ve stratejik vasiyetlerinin de olduğunu da söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onları burada söylemem uygun düşmez’ diye ekledi.

Onu anmak için düzenlenen törende Aliya’nın teslimiyetine, cesaretine, bilgeliğine ve sarsılmaz imanına hep birlikte şahitlik edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliya’nın hayatını diziye aktaran TRT’yi de tebrik etti. Dizinin, Aliya’nın çok daha geniş kitlelerce tanınmasına vesile olacağına inandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilhassa içinde bulunduğumuz sancılı dönemde Aliya’nın siyasi, sosyal ve ilmi mirasına çok iyi sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“İZZETBEGOVİÇ’İN EN BÜYÜK ESERİ BOSNA, EN ÖNEMLİ MİRASI DA ASALETİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum İzzetbegoviç’i şu cümlelerle anlattı: “Elbette onun gibi çok yönlü birini tarif etmek, birkaç kelimeye sığdırmak kolay değildir. Benim için Aliya İzzetbegoviç’in en büyük eseri Bosna, en önemli mirası da asaletidir. Aliya’nın her tavrında, her söyleminde Müslümana has vakar, özgüven ve tevazuu bir aradadır. Komünist rejimin tüm şiddetiyle üzerlerine geldiği ilk gençlik yıllarından 78 yaşında son nefesini verdiği ana kadar Aliya, Müslüman olmanın, Müslüman kalmanın, Müslümanca yaşamanın mücadelesini vermiştir. Ne inancından, ne medeniyetinden, ne de Boşnak kimliğinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir.”

Bazı aydınların aksine, Batı karşısında el pençe divan durmayı, batılı efendilerine şirin görünmeyi merhum İzzetbegoviç’in ‘milletine ihanet’ saydığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, onun ‘Avrupalı bir Müslümanım’ derken de, ‘Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik’ derken de sadece hakikati haykırdığını dile getirdi.

“BOSNA’DA, AVRUPA’NIN GÖZÜ ÖNÜNDE YÜZ BİNLERCE İNSAN KATLEDİLDİ”

Merhum İzzetbegoviç’in şahit oldukları ve yaşadıkları sebebiyle, Batı karşısında bu kadar cesur, bu kadar açık sözlü olduğunu; 78 yıllık ömründe hapis, baskı, yıkım ve savaş dâhil bütün acıları gördüğünü dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cezaevini de görmüştür, bunun yanında savaşı da görmüştür. Bu her şahsa nasip olmaz. İşte bu, bence asaletinin en temel harcıdır. Medeni Avrupa’nın göbeğinde, tüm dünyanın gözü önünde tam 3,5 yıl boyunca yüz binlerce vatandaşı vahşi bir şekilde katledilir. Srebrenitsa aslında bunlardan bir tanesidir; Srebrenitsa’ da tarihin en utanç verici soykırımlarından birine şahit olur” şeklinde konuştu.

Batının aynı şeyi sürdürdüğünü kaydederek, referandum öncesinde Hollanda’da Türk kökenli vatandaşlara yapılan köpekli saldırıları ve bir Türk bakana yapılan muameleyi hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avusturya’nın Türkiye’ye gelecek olan Türk yolculara yapılan köpekli arama uygulamasına dikkat çekti. Böyle bir rezaletin olamayacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Niye? Çünkü bunların karakterinde, bunların cibilliyetinde var. Ama bir Müslümanda bu olamaz. Çünkü Müslüman zulmetmez, edemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum İzzetbegoviç’in; her fırsatta diğer ülkelere demokrasi, insan hakları, özgürlük dersi verenlerin, karanlık ve kanlı yüzüne bizzat tanık olduğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bütün bunlara rağmen o, hakikatin onurunu, hiçbir hesaba, hiçbir diplomatik manevraya feda etmemiştir. Müslüman duruşundan asla taviz vermemiştir. Şahsının ve halkının yaşadığı onca zulme, şiddete ve vahşete rağmen, intikam peşinde koşmamıştır.”

Bosna Savaşı’nı sona erdiren Dayton Anlaşması ile ilgili olarak merhum İzzetbegoviç’in ‘Kabul etmek zorundaydım’ dediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evet, şu anda üç parçalı bir Bosna var. Ben ne sıkıntı çektiklerini biliyorum, böyle bir devlet anlayışının neler getirip-götüreceğini bir siyasetçi olarak biliyorum. Temenni ederim ki, Dayton masaya yatırılır ve oradaki sıkıntılar da bir an önce hayırlısıyla aşılır. Sıkıntılarına, sorunlarına rağmen, Bosna-Hersek, Aliya’nın bir başarısı, onun engin vizyonun bir meyvesidir” sözlerine yer verdi.

“ALİYA’NIN UĞRUNA HAYATINI ADADIĞI KAVGA, GÜNÜMÜZDE DE SÜRMEKTE”

Merhum İzzetbegoviç’ten, onun hayatından, siyasetinden, duruş ve asaletinden öğrenilecek çok şey olduğuna; devlet adamlarından öğrencilere, akademisyenlerden askerlere herkesin onun bıraktığı mirası çok iyi idrak etmesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Aliya’nın ömrü hepimiz için ibret vesikasıdır. Aliya’nın uğruna hayatını adadığı kavga, günümüzde de sürmektedir” ifadelerini kullandı.

“Zaman değişse de, mekânlar ve aktörler değişse de, maalesef benzer acılar bugün de yaşanıyor” diye ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 senedir Suriye’de şahit olunan gelişmelerin, 25 sene önce Bosna’da yaşananlardan bir farkının olmadığını vurguladı ve “Aynı şeyleri yaşıyoruz, dram aynı, acı aynı, değişen bir şey yok. Ama emperyalistler, kan emiciler sömürüyü devam ettiriyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan’dan göç eden 650 bin Rohingyalı Müslüman’ın şu anda Bangladeş’te yaşam mücadelesi verdiğine dikkat çekerek, “Çözemezler mi bu işi, o güçlü bildiklerimiz çözemezler mi? Bal gibi de çözerler, ama ölen Müslüman olduğu zaman umurlarında değil. Peki, terör estirenler kim? Onlar da bir kısım Budistler. Müslümanların içinden çıktığı zaman ‘terörist’, yaygara büyük; ama Hıristiyanların içinden çıktığı zaman ses yok. Musevilerin içinden çıktığı zaman ses yok; ama Müslümanların içinden çıktığı zaman yaygara büyük” eleştirilerine yer verdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal