Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Novi Pazar kırmızı beyaza büründü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’ı ziyaret etti.  Şehre gelişinde Türk bayraklarının yanı sıra ‘Türkiye’ ve ‘Yeni Pazara Hoş Geldiniz’ pankartları taşıyan şehir halkının sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Novi Pazar Belediyesinde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in de katılımıyla Sancak bölgesindeki şehirlerin belediye başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi. […]

12 Ekim 2017 - 0:48 'de eklendi ve 657 kez görüntülendi. A+A-

Novi Pazar kırmızı beyaza büründü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’ı ziyaret etti.  Şehre gelişinde Türk bayraklarının yanı sıra ‘Türkiye’ ve ‘Yeni Pazara Hoş Geldiniz’ pankartları taşıyan şehir halkının sevgi gösterileriyle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Novi Pazar Belediyesinde, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in de katılımıyla Sancak bölgesindeki şehirlerin belediye başkanları ile bir toplantı gerçekleştirdi.

‘Dostluk Köprüsü’ adlı toplantının ardından Sırbistan ile Türkiye arasında imzalanan 4 anlaşmanın imza törenine de katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Novi Pazar Belediyesi önünde kurulan platformdan, ülkenin dört bir yanından kendisini görmeye gelen onbinlerce Boşnak’a hitaben bir konuşma yaptı.

“SIRBİSTAN ZİYARETİMİZDE, ADETA KENDİMİZİ EVİMİZDE HİSSETTİK”

Novi Pazarlıları ve Sancak bölgesindeki şehirlerden gelenleri selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan ziyaretinde kendisine refakat eden 10 bakan, milletvekilleri ve yaklaşık 200 kadar iş adamının bulunduğu heyettekilerle birlikte Belgrad’da verimli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’le birlikte bu çalışmaları Novi Pazar’daki toplantılarla da taçlandırdıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek altyapı çalışmaları, gerek üstyapı çalışmalarıyla inanıyorum ki Türkiye ile Sırbistan arasında yeni bir dönemi başlatıyoruz” diye konuştu.

Balkan coğrafyasının her yerinde kendilerine gösterilen sıcaklık ve yakınlığın bahtiyarlığını yaşadıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerini Sırbistan’da adeta evlerindeymiş gibi hissettirdiğini söylediği Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’e ve bu ziyareti için hazırlıkları gerçekleştiren Novi Pazar Belediye Başkanına teşekkür etti.

“SANCAK BÖLGESİNDEKİ KARDEŞLERİMİZİN SEVİNÇLERİ SEVİNCİMİZ, ÜZÜNTÜLERİ ÜZÜNTÜMÜZDÜR”

“Çok güçlü ve derin ilişkilerimiz olan Sancak bölgesindeki kardeşlerimizin sevinçleri sevincimiz, üzüntüleri üzüntümüzdür” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sancak’ta, Novi Pazar’da yaşadığımız şu birliktelik ülkeler ve halklar olarak barış, huzur ve refah içinde bir geleceğe ne kadar hasret olduğumuzu gösteriyor. İnanıyorum ki bizi etnik milliyetçilikler ayırmamalı, tam aksine bizi Sırbistan birleştirmeli” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki Sancak kökenli vatandaşlar ile Sırbistan’daki Boşnak azınlığın Türkiye ile Sırbistan arasındaki köprüyü oluşturduğunu dile getirdi ve “Aramızdaki güçlü gönül bağının ikili ilişkilerimiz üzerindeki olumlu etkilerini hep birlikte görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu bağları daha da güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

 “HER ZAMAN YANINIZDAYIZ”

Ülkelerin yöneticileri olarak kendilerinin istikrarlı ve müreffeh bir Balkanlar’ın inşası konusunda kararlı olduklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı: “Sırbistan’ın ve onun önemli bir parçası olarak gördüğüm Novi Pazar’ın gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi için hep birlikte yapacağımız çok işimiz var. Unutmayın, her zaman yanınızdayız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte inşallah dostluğumuzu koruyacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, Sancak kökenli bir aile şirketi olan Türk bisiklet firması Salcano tarafından, Novi Pazarlı ihtiyaç sahibi çocuklara dağıtılmak üzere belediyeye 200 bisiklet hediye edildi.

Daha sonra şehrin ana caddesinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile birlikte yürüyüş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Novi Pazar Belediye Başkanı tarafından onurlarına verilen öğle yemeğine katıldı.

 

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’ı ziyaret etti. &...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’ı ziyaret etti. &...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’ı ziyaret etti. &...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan ziyaretinin ikinci gününde, Boşnakların yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar’ı ziyaret etti. &...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri