Diyar-i Türk

Ankara’dan Moldova’ya Gagauzya Uyarısı

Moldova Parlamento Başkanı Adrian Candu bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret etti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım ile ayrı ayrı görüşen Candu’nun Türkiye temasları kapsamında ekonomik ilişkiler ve Moldova Parlamentosundan çıkan Gagauzya’nın özerkliği ile ilgili yasa ön plana çıktı. TBMM Başkanı Kahraman; “ Gagauz kardeşlerimiz özerklikle ilgili yasa tasarılarında büyük hayal kırıklığı yaşıyor” […]

Bu Haber 15 Eylül 2017 - 0:27 'de eklendi ve 1402 kez görüntülendi.

Ankara’dan Moldova’ya Gagauzya Uyarısı

Moldova Parlamento Başkanı Adrian Candu bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret etti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım ile ayrı ayrı görüşen Candu’nun Türkiye temasları kapsamında ekonomik ilişkiler ve Moldova Parlamentosundan çıkan Gagauzya’nın özerkliği ile ilgili yasa ön plana çıktı. TBMM Başkanı Kahraman; “ Gagauz kardeşlerimiz özerklikle ilgili yasa tasarılarında büyük hayal kırıklığı yaşıyor” dedi

Başbakan Binali Yıldırım ile Moldova Parlamento Başkanı Adrian Candu’nun görüşmesinde, ekonomi başta olmak üzere tüm alanlarda iş birliğinin daha da artırılması konusundaki görüş birliği teyit edildi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım’ın, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Moldova Parlamento Başkanı Candu ile görüşmesinde iki ülke ilişkileri ele alındı.

Görüşmede, parlamentolar arası temaslar dâhil ikili ilişkilerde son dönemde karşılıklı ziyaretlerle artan ivmeden duyulan memnuniyet dile getirildi.

İki ülke ilişkilerinin ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nin öneminin vurgulandığı görüşmede, ekonomi başta olmak üzere tüm alanlarda iş birliğinin daha da artırılması konusundaki görüş birliği teyit edildi.

TBMM Başkanı Kahraman; “ Gagauz kardeşlerimiz özerklikle ilgili yasa tasarılarında büyük hayal kırıklığı yaşıyor”

Moldova Parlamento Başkanı Andrian Candu ve beraberindeki heyet Ankara temasları kapsamında TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından da kabul edildi.

TBMM Başkanı Kahraman, “Ortak sınırımız olmasa da Moldova’yı komşu olarak görüyor ve bu anlayışla ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. İlişkilerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın Moldova’ya gerçekleştirmesi öngörülen ziyareti vesilesiyle imzalanacak bir belge ile stratejik ortaklık seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu. 

Kahraman, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolar seviyesine ulaştırmak için imkan ve potansiyelin mevcut olduğunu belirtti. 

2017 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre ticaret hacminde yüzde 48’lik artış kaydedildiğini vurgulayan Kahraman, Türk iş adamlarını Moldova’da yatırım yapmaya teşvik ettiklerini söyledi. İsmail Kahraman, Moldova’daki Türk firmalarının yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti. 

TBMM Başkanı Kahraman, Türk vatandaşlarının Moldova’ya kimlikle seyahatine imkân sağlamak istediklerini belirterek, “Gürcistan ile yaklaşık 5 yıldır devam eden, Ukrayna ile 1 Haziran 2017 tarihi itibarıyla başlayan ve sorunsuz işleyen bu uygulamanın, ikili ticari ilişkilerimizi ve turizm potansiyelimizi daha da arttıracağını düşünüyorum.” Dedi. Kahraman, Moldova’da Türk bankası açılması konusunda da Candu’dan destek istedi. 

Moldova’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerini her vesileyle söylediklerini anlatan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gökoğuz Yeri, Moldova’nın bir parçasıdır. Gökoğuz Yeri’nin kalkınması, Moldova’yla bütünleşmesi ve Moldova’nın kalkınmasına katkıda bulunmasını sağlamak için her türlü desteği sağlıyoruz ve sağlamaya devam edeceğiz. Gökoğuz Yeri’nin özerklik statüsüne işlerlik kazandırılması amacıyla yasal zeminin güçlendirilmesine yönelik çalışmalarınızı takdir ediyoruz. Bu çerçevede kurulmuş olan çalışma grubunun faaliyetlerini yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Çalışma grubunun faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere ülkemizden bir hukuk uzmanı danışman görevlendirdik. 

Öte yandan Gökoğuz kardeşlerimizin son olarak temmuz ayında parlamentodan geçen, özerklikle ilgili yasa tasarılarından büyük hayal kırıklığı duyduklarını anlıyoruz. Bu tasarıların, Halk Topluşunun ve çalışma grubunun görüşleri alınmadan değiştirildiğini söylüyorlar. Moldova Parlamentosuyla Halk Topluşunun ortak mutabakatını yansıtan evvelki metinlerden çok geriye gittiğini ifade ediyorlar. Moldova’nın her zaman yanında olan dost bir ülke olarak, bu yasa tasarılarında değişiklik yapılmasının Gökoğuz Yeri toplumunun, Moldova’ya entegrasyonunu geciktirici nitelikte olacağını düşünüyoruz. 1994 yılında Moldova Parlamentosu tarafından sağlanmış olan özerkliğin, layığıyla işlemesi, Moldova’nın parçası olduğu Avrupa ve Batı değerlerine olan bağlılığının nişanesi olacaktır. Bu bağlamda, yasa tasarılarına ilişkin mevcut huzursuzluğun bir an önce her iki tarafı da memnun edecek bir çözüm yolu bulunarak giderilmesinin taraflar için olumlu bir gelişme olacağına inanıyoruz.” 

Kahraman, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’un bu metinleri parlamentoya geri gönderdiğini öğrendiklerini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı tarafından iade edilen metinlerin parlamentoda bu halleriyle yeniden kabulünün, sürece faydası olmayacağını düşünüyoruz. Sulandırılmış ve zayıflatılmış bir özerklik statüsü bizleri ve Batılı dostlarınızı rahatsız edecektir. Dost Moldova’nın Batı ile bütünleşme ve demokrasiye olan bağlılığını da olumsuz etkileyecektir. Böyle bir durum Gökoğuzları sizden uzaklaştıracaktır.” dedi. 

“Gökoğuzlar Moldova ile dostluk ilişkilerimizde bir köprüdür. Bu köprüyü ne kadar sağlam tutar, ne kadar tahkim edersek, ilişkilerimizin de o derece sağlam ve güçlü olacağı muhakkaktır.” diyen Kahraman, Gökoğuzlu soydaşlara Moldova ile daha yakın entegrasyon içinde olmaları yönünde telkinde bulunduklarını söyledi. İsmail Kahraman, TİKA’nın Gökoğuz Yeri’nde gerçekleştirdiği projelerin gelecek yıllarda da ihtiyaca göre devam edeceğini kaydetti. 

Moldova Parlamento Başkanı Andrian Candu da Gökoğuz Yeri’nin iki ülke arasında köprü olduğunu belirtti. Ortak Çalışma Grubuna önem verdiklerini ve çok yoğun çalışmasını istediklerini kaydeden Candu, “Moldova ile Gökoğuz Yeri arasındaki yoğun çalışmalar sonucunda bu yılın sonuna kadar, karşınıza yeni tekliflerle gelmeyi ümit ediyoruz. Bu tekliflerin bütün alanları kapsayacak şekilde, Gökoğuz Yeri halkını da memnun edecek şekilde düzenlenmesini bekliyoruz. Yasal bir değişiklik olmasa da önemli olan halklara yansıması ve halkların memnun olmasıdır.” ifadesini kullandı. 

Candu, 1994 yılında Gökoğuz Yeri’ne verilen özerkliğin hiçbir zaman zayıflatılmayacağını ve aksine güçlendirileceğini ve böyle devam edeceğini vurguladı. 

Heyetinde, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Halkların Meclisi Başkanı Vladimir Cissa’nın olduğunu belirten Candu, bundan sonra Moldova’nın önemli heyetlerine Gökoğuz Yeri temsilcilerinin mutlaka katılacağını belirtti. 

Andrian Candu, yakın gelecekte Türk vatandaşlarının sadece nüfus cüzdanı ile Moldova’ya gidebileceğini ve bunun de ekonomiye katkısının olacağını söyledi. 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal