Diyar-i Türk

TÜRKSOY’dan 25. Yıl Madalyası

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Bakış: Milli Bilinç Şuurunun Modernizasyonu” isimli vizyon belgesi, TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde düzenlenen bir toplantıyla değerlendirildi. Toplantıda ayrıca, TÜRKSOY 25. Yıl Madalyaları da sahiplerine takdim edildi.  Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, Türkiye Cumhuriyeti Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs,  Türk […]

Bu Haber 06 Temmuz 2017 - 0:56 'de eklendi ve 662 kez görüntülendi.

TÜRKSOY’dan 25. Yıl Madalyası

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Bakış: Milli Bilinç Şuurunun Modernizasyonu” isimli vizyon belgesi, TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde düzenlenen bir toplantıyla değerlendirildi. Toplantıda ayrıca, TÜRKSOY 25. Yıl Madalyaları da sahiplerine takdim edildi.

 Etkinliğe TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, Türkiye Cumhuriyeti Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs,  Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’ın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversitelerin rektör ve öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov yaptığı konuşmada, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in kaleme almış olduğu “Geleceğe Bakış: Milli Bilinç Şuurunun Modernizasyonu” isimli makalenin, tüm insanlık için önemli evrensel mesajlar içerdiğine dikkat çekti. Büyükelçi Kaseinov: ‘’Bu vizyon belgesi sadece Kazakistan’a ait bir rehber değil, tüm Türk dünyası için önemli bir klavuzdur. TÜRKSOY’da bizler, devlet başkanlarımızın himayelerinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla kültürel mirasımızı koruyarak, gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz. Milli değerlerimize sahip çıkmak en büyük önceliğimiz, bu düşüncelerle Türk dünyasının şahlanışı için bir yol haritası olarak kabul ettiğimiz bu manifestoyu çok değerli bir miras olarak görmekteyiz.’’ açıklamalarında bulundu.

 Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli ise söz konusu eserin okuyucularına pek çok konuda ilham verdiği belirtti.  Büyükelçi Saparbekuli: ‘’Sayın cumhurbaşkanımızın makalesi Türkiye’de oldukça ses getirdi. Bugüne kadar pek çok toplantıda cumhurbaşkanımızın çizmiş olduğu yol haritası üzerine konuştuk, bugün bu toplantıların en anlamlısını TÜRKSOY çatısı altında gerçekleştirmekten dolayı çok memnunum. Devlet başkanımızın kaleme aldığı bu eser, tüm Türk dünyasına hitap etmektedir. Ben, şahsım adına, her okuduğumda yeni anlamlar çıkartıyor, yeni fikirlere sahip oluyorum. Arzumuz devlet başkanımızın çizmiş olduğu yolun Kazak halkıyla sınırlı kalmayarak, Türk dünyası akademisyenlerinin ortak gayretleriyle Türk dünyasını kucaklayacak bir düşünceye dönüşmesidir. Böylesi bir toplantıyı gerçekleştirerek, Türkiye’de yapmış oldukları çalışmalarla Türk Dünyası’na katkı sunan kişi ve kurumları bir araya getirdiği için TÜRKSOY’a ayrıca teşekkür ediyorum.’’ dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Türk cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı için özel olarak hazırlanan TÜRKSOY Madalyaları ve TÜRKSOY’un ilan etmiş olduğu Yusuf Has Hacip Yılı’na ait madalyalar sahiplerine sunuldu.

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Fatih Kirişcioğlu, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin ve yapmış olduğu başarılı sivil toplum çalışmaları ile adından sıkça bahsettiren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) da ’’Türk Cumhuriyetleri 25. Yıl Madalyası’’ ile taltif edildi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal