Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Makedonya’daki Türk Toplumu iki ülke arasında Üsküp’teki Taşköprü gibidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu’nu havalimanında; Makedonya’nın Türk Dünyasından Sorumlu Türk asıllı Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kâhil, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya Parlamentosunun iki Türk milletvekillinden biri olan, THP Milletvekili Enes İbrahim tarafından karşılandı.   Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdiği Makedonya ziyareti kapsamında ilk olarak, […]

19 Haziran 2017 - 2:42 'de eklendi ve 1226 kez görüntülendi. A+A-

Makedonya’daki Türk Toplumu iki ülke arasında Üsküp’teki Taşköprü gibidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu’nu havalimanında; Makedonya’nın Türk Dünyasından Sorumlu Türk asıllı Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kâhil, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Makedonya Parlamentosunun iki Türk milletvekillinden biri olan, THP Milletvekili Enes İbrahim tarafından karşılandı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdiği Makedonya ziyareti kapsamında ilk olarak, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov tarafından kabul edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’la yaptığı görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığından yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, ikilinin Makedonya ile Türkiye arasında var olan dostane ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekte artarak devam etmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Türkiye’nin Makedonya’ya özellikle NATO üyeliği hakkında verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı İvanov, “Siyasi krizin sona ermesinin ardından Makedonya’ya NATO üyeliği için yeni bir teşvik vermenin zamanıdır. Şimdiye kadar olduğu gibi sizin açık desteğini bekliyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Türkiye’nin AB ve NATO üyeliği konusunda Makedonya’ya verdiği desteğin süreceğini vurguladı.

İkili, Makedonya ile Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda bölgesel meseleleri de ele alırken iki ülkenin özellikle güvenlik alanında daha sıkı bir işbirliğine ihtiyaç duyduğu konusunda fikir birliğine vardı. Cumhurbaşkanı İvanov, artan terör tehdidine karşı iki ülkenin istihbarat paylaşımı ve ortak operasyonların gerekliliğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı İvanov, Makedonya ordusunun modernizasyonu ve insanı yardım desteklerinden dolayı teşekkürlerini sunarken, ekonomik işbirliğinin artması gerektiği de belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Makedonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, Başbakan Zoran Zaev, VMRO-DPMNE lideri ve eski Başbakan Nikola Gruevski, mevkiidaşı Nikola Dimitrov  ve Makedonya hükümetinin Türk asıllı Devlet Bakanı Prof. Dr. Adnan Kahil ile bir araya geldi.

İki Dışişleri Bakanı görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlerken, Makedonya Dışişleri Nikola Dimitrov basın toplantısında yaptığı açıklamada;  “Ekonomik işbirliğimizi arttırmak için konuştuk ve buradaki potansiyeli yakalamak istiyoruz. Yeni hükümetin öncelikleri hakkında konuk Bakana bilgi verdim. Amacımız adaletin hüküm sürdüğü, demokratik prensiplere dayanan bir toplum oluşturmak” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise; “Yeni hükümeti ve  dostum Nikola’yı tebrik ediyorum ve her zaman çalışmalarında yanında olacağımızı, destekçi olacağımızı Türkiye olarak vurgulamak isterim. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 25. yıldönümünü kutluyoruz. 25 yılda çok önemli mesafeler kat ettik. Siyasi ilişkilerde ki gerçekten çok özel ilişkimiz var Makedonya’yla. Makedonya’yı, bölgenin istikrarı ve güvenliği için çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. İkili ticaret hacmimizde artış var. 460 milyon dolara çıktık ama potansiyel de var. Türk yatırımları ciddi şekilde arttı ve 1,2 milyar dolar civarında. Bunun 2-3 katına çıkması için işadamlarımızın ilgisini görüyoruz. Kültürel ilişkilerimiz, eğitimdeki ilişkilerimiz her alanda ilişkilerimiz gerçekten çok mesafe kat etti. Bundan sonraki süreçte bunları daha da geliştirmek için bugün birlikte ortak irade koyduk” dedi.

Çavuşoğlu açıklamalarını; “TİKA’nın Makedonya’daki faaliyetlerinin devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz Makedonya’da yaşayan Türk toplumunu, Türkiye ile Makedonya arasında önemli bir köprü gibi görüyoruz. Tıpkı ‘Taş Köprü’ gibi. Diğer taraftan, buradaki Türk toplumunun Makedonya’ya gönülden bağlılığını ve sadakatini görmekten mutluluk duyuyoruz. Her türlü haklarından da hiçbir engel çıkarılmadan faydalandığını görüyoruz. Hükümette varlar, bürokraside varlar, iş dünyasında varlar. Gerçekten, işte entegrasyon budur. Esasen farklı etnik grupların, dini grupların uyum içinde yaşaması bakımından Makedonya, Avrupa’ya ve ötesine örnek bir ülkedir” cümleleriyle tamamladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca,  Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği himayesinde TİKA’nın destekleriyle MATTO ve MATÜSİTEB işbirliğinde düzenlenen iftara katıldı. Başkent Üsküp’teki İftar yemeğine; Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Başbakan Yardımcısı Hazbi Lika, Büyükelçi Tülin Erkal Kara, bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Çavuşoğlu iftara katılanlara hitaben yaptığı konuşmada; “Türkiye olarak Makedonya’nın her zaman yanında olacağını da ifade eden Çavuşoğlu, “Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman dost Makedonya’nın yanında olmaya devam edeceğiz. NATO üyeliği dâhil her alanda Makedonya’ya desteğimizi sürdüreceğiz. Çünkü Makedonya herkesten daha fazla hak ediyor. Çünkü Makedonya’nın istikrarı ve güvenliği tüm Balkanlar ve Avrupa için önemlidir” dedi

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu’nu havalimanında; Maked...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu’nu havalimanında; Maked...

Kahil;”Türkiye’deki beraberlik bizi mutlu ediyor” Kahil;”Türkiye’deki beraberl...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu’nu havalimanında; Maked...

Makedonya Başbakanı Zaev Türkiye’de Makedonya Başbakanı Zaev Türkiye’d...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Makedonya’yı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu’nu havalimanında; Maked...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri