Diyar-i Türk

Bursa’dan Meşhed-i Hüdavendigar’a vefa

Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit olan tek padişahı Sultan Murad Hüdavendigar, vefatının 628. yılında Kosova’daki kabri başında anıldı. Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Murad Hüdavendigar, iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başkenti Priştine’deki kabri başında okunan dualar eşliğinde anıldı. Bursa’nın Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Murad […]

Bu Haber 17 Haziran 2017 - 7:39 'de eklendi ve 1100 kez görüntülendi.

Bursa’dan Meşhed-i Hüdavendigar’a vefa

Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit olan tek padişahı Sultan Murad Hüdavendigar, vefatının 628. yılında Kosova’daki kabri başında anıldı.

Kosova Meydan Muharebesi sonrası savaş meydanını gezerken bir Sırp askeri tarafından şehit edilen Murad Hüdavendigar, iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başkenti Priştine’deki kabri başında okunan dualar eşliğinde anıldı. Bursa’nın Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Murad Hüdavendigar’ı anma törenine; Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, İçişleri Eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Kurmay Albay Mustafa İhsan Tavazar ve vatandaşlar katıldı.
Murad Hüdavendigar Han’ın şehit edilmesinin 628. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreni öncesi protokol üyeleri şehit padişahın kabri başında dua etti. Murad Hüdavendigar Han’ın türbesinin bahçesinde düzenlenen anma töreni Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Türkçe ve Arnavutça okunan dualar ile devam eden anma töreninde Murad Hüdavendigar Han’ın savaş meydanında yapış olduğu dua, her iki dilde de okundu.

“Şehit padişahımızı unutmuyoruz”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şehadetinin 628. yılında Osmanlı Devleti’nin üçüncü padişahı, Murad Hüdavendigar’ı her yıl olduğu gibi bu yıl da kabir başında rahmetle andıklarını belirterek, “Dünyada adalet, merhamet, iyilik ve cömertlik azaldıkça atalarımızın ne kadar büyük bir hazine olduğunu her yıl biraz daha fark ediyoruz. Murad Hüdavendigar Han, hem devlet idaresi ile hem de fikirleri, azmi, iradesi, vakurluğu, din farkı gözetmeksizin tebasına gösterdiği şefkat ve merhametle bugün dünyanın örnek aldığı bir devlet adamıdır. Bizler de savaş meydanında şehit düşen padişahımızı unutmuyor, 2006 yılından bu yana her yıl iki kabri başında düzenlediğimiz törenlerle anıyoruz. Son yıllarda anma programımız Ramazan ayına denk geldiği için Kosova’da aynı zamanda iftar organizasyonu da yapıyoruz” dedi
Balkanlardaki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Dündar, “Mamuşa’da hizmet binası yaptık, Prizren’de engelli bakım merkezimiz hizmete girdi. Sünnet törenleri, iftar organizasyonları ile buradaki kardeşlerimiz ile her zaman gönül gönüleyiz” dedi.

“Kosova’nın iyiliği Türkiye’nin iyiliğidir”
İçişleri Eski Bakanı Efkan Ala ise Sultan Murad Hüdavendigar başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ve Kosova’nın kardeş iki devlet olduğuna vurgu yaptı. ‘Geçmişini gerektiği biçimde yâd edemeyenler geleceklerini arzu ettikleri biçimde çizemezler’ diyen Ala, “Hep altını çizerek söylüyoruz ki, Türkiye ve Kosova kardeştir dosttur. Birlikte hep birbirlerinin iyi olması için çalışırlar ve birliktelikleri dünyaya barış, huzur, kalkınma getirir. Ancak bunun gereğini de yapmak gerekir. Bunun gereği de sözden eyleme geçmektir. Birlikte kararlar almak, yatırımlar yapmak, istihdam sağlamak ve bölge barışına hizmette bulunabilmektir. Biz Kosova’nın istikrar içerisinde kalkınmasını arzu ediyoruz. Kosova’nın Türkiye ile birlikte bölgede barışa katkı sağlamasını arzu ediyoruz. Ekonomik gelişmesini sosyal barışını, siyasal birlikteliğini güçlendirerek geleceğe yürümesini istiyoruz. Bunun için bize düşen ne olursa onu da yanlarında bulacağını taahhüt ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki Kosova’nın iyiliği Türkiye’nin iyiliğidir. Kosova’nın gelişmesi Türkiye’nin gelişmesidir. Kosova’nın çok daha kalkınmasını, gelişmesini ve güçlenmesini arzu etmek Türkiye’nin ve bölgenin kalkınmasını sağlamakla eş değerdir” şeklinde konuştu.
Anma programının ardından törene katılan davetliler için Murad Hüdavendigar Han’ın türbesinin bahçesinde iftar yemeği düzenlendi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal