Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Kosova’da Türk genel başkanlar sandıkta kaldı

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Kosova’da hafta sonu gerçekleştirilen erken parlamento seçimlerinden, Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi (AAK) ve Kosova İçin Girişim Partisi (NİSMA) tarafından kurulan PDK-AAK-Nisma (PAN) koalisyonu galip çıktı. Öte yandan erken seçimler ülkedeki iki Türk partisinin genel başkanı içinde tam bir kâbus oldu. KDTP Genel Başkanı Yağcılar ve […]

13 Haziran 2017 - 7:22 'de eklendi ve 2152 kez görüntülendi. A+A-

Kosova’da Türk genel başkanlar sandıkta kaldı

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Kosova’da hafta sonu gerçekleştirilen erken parlamento seçimlerinden, Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi (AAK) ve Kosova İçin Girişim Partisi (NİSMA) tarafından kurulan PDK-AAK-Nisma (PAN) koalisyonu galip çıktı. Öte yandan erken seçimler ülkedeki iki Türk partisinin genel başkanı içinde tam bir kâbus oldu. KDTP Genel Başkanı Yağcılar ve KTAP Genel Başkanı Bütüç milletvekili seçilemedi.

Seçimlerden zaferle çıkan üç partiye Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK’nın eski komutanları önderlik ediyor. 
Kosova Merkez Seçim Komisyonu (KQZ) tarafından oyların yüzde 97,55’inin sayımı yapıldı. Merkez Seçim Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre, AAK’nın lideri Ramush Haradinaj’ın başbakan adayı olduğu PAN koalisyonu oyların yüzde 34,20’sini kazanırken, ikinci sıraya Vetvendosje Harrketi (VV) yüzde 27,06 ile yerleşti.
Seçim öncesinde kurulan ikinci büyük koalisyonu teşkil eden Kosova Demokratik Birliği (LDK), Yeni Kosova İttifakı (AKR) ve Alternatif Partisinin oluşturduğu koalisyon, oyların yüzde 25,77’sini alarak 3’üncü siyasi oluşum oldu. Kosova’da azınlıktaki toplulukların siyasi partilerinden Sırp Listesi ise yüzde 5,7 oyla dördüncü sırada yer aldı.

Kosova’da seçime katılan iki Türk siyasi partisinden biri olan ve 1999 yılından bu yana Kosova Türklerini mecliste ve hükümetlerde temsil eden Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) oyların yüzde 1,5’ini alarak ülkede 6’ınci büyük parti oldu. Toplam 7 bin 100 oy alan KDTP bu seçimde de mecliste iki milletvekili ile temsil edilmeye hak kazandı.

Katılımlarından dolayı seçmenlere teşekkürlerini ifade eden KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, yaptığı açıklamada parti olarak belirledikleri ana hedeflere ulaştıklarını kaydetti. Yağcılar, ilk sonuçlara göre KDTP’den Fikrim Damka ve Müfera Şinik’in milletvekili seçildiğini bildirdi. Geçen dönemde parlamentoda yer alan Damka ve Şinik ikilisi, seçmenden aldıkları yüksek tercih ile ilk iki sırayı paylaştı ve yeniden meclise girmeye hak kazandı.

Seçime katılan ve ülkenin tek Türk belediye si olan, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç’ün genel başkanlığını yaptığı Türk partisi, Kosova Türk Adalet Partisi ise seçimlerde hiçbir varlık gösteremedi. Bin 200 oy alan KTAP milletvekili de çıkartamadı.
Kosova Anayasasına göre, Türk azınlığın parlamentoda garanti iki sandalyesi bulunuyor. Bir seçmen en az bir, en fazla beş aday için tercih yapabiliyor ve en fazla tercihi alan iki aday milletvekili olmaya hak kazanıyor.

Pazar günü yapılan seçimlerde her iki Türk partisi genel başkanı da büyük şok yaşadı. Kosova’nın bağımsızlığından itibaren değişik hükümetlerde yer alan, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ve ülkenin tek Türk Belediye Başkanı, KTAP Genel başkanı Arif Bütüç seçmenden milletvekili seçilecek tercih vizesini alamadı. KDTP Genel Başkanı, Kosova Türklerinin kalesi olarak görülen Prizren’de ancak dördüncü olabilirken, KTAP Genel Başkanı ise, belediye başkanı olduğu Mamuşa’da partisi 726 oy alırken ancak 429 tercih alabildi. Ülkenin tek Türk belediyesinde, KTAP’dan 8 Mamuşalı adaya karşı tek başına mücadele eden, KDTP’li tek aday olan Abdülhadi Krasniç ise partisini birinci yaparak kaleyi yeniden teslim aldı.

Kosova Türk Toplumunun her iki genel başkanı da sandıkta bırakan bu tercihleri, ‘değişim talebi’ olarak değerlendirilirken, önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelerde şimdiden merakla beklenmeye başlandı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi!

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Kosova’da hafta sonu gerçekleştirilen erken parlamento seçimlerinden, Kosova Demokratik Partisi (...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Kosova’da hafta sonu gerçekleştirilen erken parlamento seçimlerinden, Kosova Demokratik Partisi (...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcılar’a ülti...

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Kosova’da hafta sonu gerçekleştirilen erken parlamento seçimlerinden, Kosova Demokratik Partisi (...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece...

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, Kosova’da hafta sonu gerçekleştirilen erken parlamento seçimlerinden, Kosova Demokratik Partisi (...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri