Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Kosova’da tablo değişmeyeceğe benziyor

Kosova hafta sonu erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Pazar günü yapılacak genel seçimlerde, anayasaya göre Türklere ayrılmış olan iki milletvekilini KDTP’nin çıkartmasına ise kesin gözüyle bakılıyor. KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, en az 2 milletvekili çıkartmayı hedeflediklerini ifade ederek genel seçimlerden umutlu olduklarını belirtti.  Pazar günü erken genel […]

10 Haziran 2017 - 4:41 'de eklendi ve 1692 kez görüntülendi. A+A-

Kosova’da tablo değişmeyeceğe benziyor

Kosova hafta sonu erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Pazar günü yapılacak genel seçimlerde, anayasaya göre Türklere ayrılmış olan iki milletvekilini KDTP’nin çıkartmasına ise kesin gözüyle bakılıyor. KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, en az 2 milletvekili çıkartmayı hedeflediklerini ifade ederek genel seçimlerden umutlu olduklarını belirtti. 
Pazar günü erken genel seçim için sandık başına gidecek olan Kosova’da, seçim kampanyasının son gününe girildi. Seçimlere katılacak olan 26 siyasi özneden biri, Kosova’da yıllardır Türklerin haklarını savunan Kosova Demokratik Türk Partisi.
2000 yılından bu yana yapılan seçimlerde Kosova parlamentosunda anayasaya göre Türklere ayrılmış bulunan iki milletvekiline ambargo koyan KDTP, bu seçimlerde de başarısını tekrarlamayı planlıyor.
KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, partisinin seçimlerden umutlu olduğunu ve belirledikleri hedeflere ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.
Seçimlerin Kosova ve Türk toplumu açısından nasıl bir önem arz ettiğine de değinen Mahir Yağcılar, Kosova’da yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden siyasi krize bu seçimlerle son verileceğini umut ettiğini belirtti. Yağcılar, “Umarız bu seçimlerden sonra yarım kalan konular halledilecektir. Yeterli oy sayısı sağlanacaktır. Kosova’nın yolu da açılmış olacaktır. Bilhassa vize konusunda Türkler de nasibini alacaktır. Tüm Kosovalılar olarak rahatlamış olacağız. Sırbistan’la görüşmelerde ilerlemeler sağlanacaktır. Dolayısıyla hem insan, hem de malların serbest dolaşımı daha da rahatlayacaktır. Seçimler Kosova Cumhuriyeti’nin uluslararası örgütlere katılmasına da yardımcı olacaktır” dedi. 
“En az 2 milletvekili çıkarmayı düşünüyoruz”
Seçimlerle ilgili partisinin beklentilerinde açıklayan Mahir Yağcılar, “ Meclisteki sandalye sayısı olarak düşünülürse elbette biz en az iki milletvekili kazanmaya çalışıyoruz. Geçen seçimlere kıyasen daha fazla oy almaya, hatta üçüncü sandalyeyi zorlamaya çalışacağız. İmkân ve kapasite var. Yeter ki biraz daha iyi örgütlenelim ve bazı konularda biraz daha üzerinde duralım. Diğer taraftan elbette Kosova Türk toplumu olarak Kosova’da Türk toplumunun varlığını, çıkarlarını korumak için yasalarda var olan hükümleri, anayasada verilen hakları tamamen korumak ve tamamen yürürlüğe geçmesi için çalışmalarımız ve mücadelelerimizin olması gerekli ve bu mücadeleyi bugüne kadar yaptığımız gibi gelecekte daha kararlı bir şekilde yapmamız gerekecektir. Eğitimimizin Türklerin yaşadığı tüm bölgelerde devam etmesi için çaba harcayacağız. Türkçe eğitim Prizren, Priştine, Mamuşa’da var, bunların daha güçlü olması ve bazı bölgelerde öğrenci sayısının arttırılması ve olmayan bölgelerde Türkçenin seçmeli ders olması için gayret göstereceğiz. Öğrencilere sınıflar sağlanması, Türklerin yaşadığı yerlerde kültür evlerinin yapılması ama özellikle Prizren ve Priştine’de kültür merkezlerinin yapılması en önemli hedeflerimiz olacak. Prizren ve Priştine’de halkımızın bu zengin kültürü tarihimizi gelenek ve göreneklerimizi hem kendi aramızda yaymak hem de Kosova ve dünyaya tanıtmaktır amacımız. Kosova’ya ekonomik kalkınma gerekiyor ve bunun içerisinde de soydaşlarımızın, Kosova Türklerine daha fazla iş imkânları sağlanılması en önemli hedeflerimizin arasında” diye konuştu.
“Kurulacak hükümette yer alacağımızı umuyoruz”
Seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümette yer alıp almayacakları sorusunu da yanıtlayan Yağcılar, “Yer alacağımızı tahmin ediyorum. Bütün mücadelemiz, bütün verdiğimiz emek bunun üzerine. Çünkü hükümette olursak bazı konuları çok daha rahat çözebiliyoruz, yani halkımızın beklentilerini daha rahat karşılamış olacağız. Onun için ilk adımımız parlamentodaki sandalyeleri sağlamak, hedefimiz en az iki sandalye. Diğer azınlık partilerine nazaran her seferinde olduğu gibi en fazla oy kazanmak. Yani hükümetin kurulması aşamasında elimizi güçlü tutmamız ve elimizdeki argümanlarımızın olması lazım. Bu argümanlar da seçimlerdeki oyumuz ve başarımızdır. Bugüne kadar o başarıyı sağladık bu sefer de aynı şeye devam edeceğimize inanıyoruz. Dolayısıyla sloganımız da parolamız da ‘Aynı inanç ve gururla’” dedi.

“Türkiye ile ilişkilerimizi daha ileriye taşıyacağız”

Parti programında seçkin bir yer alan Türkiye ile ilişkilerin daha da ilerletileceğini belirten Mahir Yağcılar, “KDTP’nin misyonu, Kosova Türk toplumu ve Kosova Cumhuriyeti’nin kalkınması ve Kosova- Türkiye arasındaki ilişkilerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu konuda güçlü bir şekilde yine parlamentoda yer alarak güçlü bir şekilde seçimlerden çıkarak bu konuları daha ileriye taşımaya çalışacağız. Bakanlıklar arası çeşitli kurum ve kuruluşlar arası anlaşmaların yapılması, öğrenci ve eğitim konusunda, medya ve basın yayın organları konusunda bunların yapılması ve aslında biraz önce ifade ettiğim gibi ekonomi ve yatırımların gerçekleştirilmesinde Türk işadamlarının tecrübesini ve girişimciliğini kullanarak, onları buraya gelmeye teşvik edeceğiz. Hükümette ve parlamentoda yer alarak bunları iç içe ve yakından takip etme şansımız olacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
KDTP lideri Mahir Yağcılar, seçmenleri 11 Haziran’da sandık başına davet ederek, oylarını KDTP’ye vermeleri ve 26 numarayı işaretlemeleri çağrısında bulundu.

KDTP Pazar günü düzenlenecek seçimlere 38 milletvekili adayı ile katılıyor.

Kosova Anayasasına göre parlamentoda, Türk Toplumuna garanti iki sandalye ayrılmış durumda ve 38 adaydan en fazla tercih alan iki isim yeni dönemde mecliste yer alacak. Seçimlerin ardından kurulacak hükümette ilk ikiye giren isimlerden birinin yer alması durumunda ise, o isim milletvekilliğinden ayrılacak ve yerine en fazla tercih alan üçüncü isim meclise girecek.

Pazar günü yapılacak seçimlerde 38 KDTP adayı içerisinde en şanslı isimler olarak, mevcut milletvekilleri Fikrim Damka ve Müferra Şinik ile Genel Başkan Mahir Yağcılar gösteriliyor. Kampanya süresince yürütülen çalışmalarda Damka ve Şinik ikilisi Türk Toplumundan gördüğü yüksek ilgi ile güçlerini koruduklarını gösterirken, bazı adayların Türkiye’den davet ettiği siyasilerle birlikte gerçekleştirdiği seçim kampanyaları ise geri tepmişe benziyor.

Türkiye’yi ve Türkiye’deki yasal partilere her zaman sevgi ve saygı duyduklarını belirten Kosova Türkleri, Türkiyeli siyasetçilerinde aynı tavrı takınması ve tüm adaylara eşit olması gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Kosova Türk Toplumuna ayrılmış iki sandalye için mücadele eden bir diğer Türk partisi olan KTAP’a da pek şans tanınmıyor. KDTP’deki parti içi mücadelenin ardından yaşanan kopmalarla kurulan KTAP bir önceki seçimlere katılmış ancak milletvekili çıkartma başarısı gösterememişti. Kosovalı siyasi gözlemciler, partinin şu anda yalnızca bir kasabaya sıkıştığını ve son genel seçimlerin ardından neredeyse tüm şubelerinin dağıldığını ve partinin de şahıs partisi haline geldiği ifade ediyor.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi!

Kosova hafta sonu erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Pazar günü yapılacak genel seçimlerde, anayasaya göre Türklere ayrılmış...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Kosova hafta sonu erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Pazar günü yapılacak genel seçimlerde, anayasaya göre Türklere ayrılmış...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcılar’a ülti...

Kosova hafta sonu erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Pazar günü yapılacak genel seçimlerde, anayasaya göre Türklere ayrılmış...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece...

Kosova hafta sonu erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Pazar günü yapılacak genel seçimlerde, anayasaya göre Türklere ayrılmış...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri