Diyar-i Türk

Monşerlerin Dışladığı İsim Türk Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanı!

Makedonya Parlamentosu, Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Başkanı Zoran Zaev liderliğindeki koalisyon hükümetine güvenoyu verdi. Makedonya parlamentosunda 62 vekilin “evet”, 44 vekilin “hayır” 5 vekilin ise çekimser oy kullanarak onayladığı koalisyon hükümetinin güvenoyu alması, ülkenin aylardır içinde bulunduğu siyasi krize son verdi. Makedonya Meclisinden güvenoyu alan hükümette birde Türk bakan yer alıyor. Daha önce de bu […]

Bu Haber 02 Haziran 2017 - 1:11 'de eklendi ve 1579 kez görüntülendi.

Monşerlerin Dışladığı İsim Türk Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanı!

Makedonya Parlamentosu, Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Başkanı Zoran Zaev liderliğindeki koalisyon hükümetine güvenoyu verdi. Makedonya parlamentosunda 62 vekilin “evet”, 44 vekilin “hayır” 5 vekilin ise çekimser oy kullanarak onayladığı koalisyon hükümetinin güvenoyu alması, ülkenin aylardır içinde bulunduğu siyasi krize son verdi.

Makedonya Meclisinden güvenoyu alan hükümette birde Türk bakan yer alıyor. Daha önce de bu görevi iki kez üstlenen Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Adnan Kâhil, Türk Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapacak. Makedonya tarihinde ilk kez Türk Dünyasından sorumlu bir devlet bakanının atanması dikkatlerden kaçmazken, bu atama yeni Başbakan Zaev’in Türkiye ve Türk Dünyası ile ilişkilere verdiği önem olarak değerlendirildi. Adnan Kâhil, Makedonya ile başta Türkiye olmak üzere, Türk devletlerinin koordinasyonunu sağlayacak, ikili ilişkiler kuracak. Öte yandan Kâhil’in partisinden seçilen Enes İbrahim ise Makedonya Türklerini parlamentoda temsil eden iki isimden biri.

SDSM’nin iki Arnavut partisi ile oluşturduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Zaev liderliğindeki SDSM’den 17, Ali Ahmeti liderliğindeki Demokratik Bütünleşme Birliği’nden (DUI) 6, Ziyadin Sela liderliğindeki Arnavut İttifakı’ndan ise 2 bakan yer alıyor.
Mecliste yaptığı ilk konuşmada Başbakan Zoran Zaev, ülkenin aylardır içinde bulunduğu siyasi krizin müsebbibinin eski Başbakan ve VMRO-DPMNE Partisi lideri Nikola Gruevski olduğunu söyledi. Makedonya’nın yeni hükümetinin reformlar, ekonominin güçlendirilmesi, vatandaşların hayat şartlarının iyileştirilmesi ve AB’ye entegrasyona odaklanacağını ifade eden Zaev, Makedonya’nın iktisadi manada her zamankinden daha güçlü bir noktaya ulaşacağına inandığını söyledi. Komşu Yunanistan’la yaşanan isim sorunu konusunda da muhalefet ile uzlaşı çerçevesinde hareket edeceklerini açıklayan Zaev, ulaşılan nihai kararın ise referanduma götürüleceğini ve son sözü halkın söyleyeceğini ifade etti.
Başbakan Zoran Zaev liderliğindeki koalisyon hükümeti, 11 Aralık 2016’da yapılan seçimlerden ancak beş buçuk ay sonra kurulabildi. Seçimlerde ne VMRO-DPMNE ne de SDSM’nin meclis çoğunluğunu elde edememesi sonrasında eski Başbakan Gruevski’nin koalisyon hükümeti görüşmeleri sonuçsuz kalmıştı. Eski bir VMRO-DPMNE’li olan Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov, hükümeti kurma görevini SDSM Lideri Zoran Zaev’e vermeyi ise reddetmişti. Zaev’in Arnavut partileri ile gerçekleştirdiği koalisyon uzlaşısının ülkenin Arnavut ve Makedonlar arasında bölünmesine yol açacağını ileri süren İvanov, aylar süren kargaşanın ve uluslararası toplumun baskılarının ardından Zaev’den “Makedonya’nın milli menfaatlerini ve bütünlüğünü koruma güvencesi” alarak hükümeti kurma görevini SDSM Liderine vermeyi kabul etmişti.

Devlet Bakanı – Prof. Dr. Adnan Kahil kimdir?

Kabinedeki tek Türk bakan olan Adnan Kâhil, 3 Şubat 1960’ta Üsküp’te dünyaya geldi. İlkokul ve liseyi burada tamamladıktan sonra 1984 yılında Kimya Fakültesini bitirdi. Doğal Bilimler Fakültesinde yüksek lisansını tamamlayan Kahil, Tefeyyüz İlkokulu ve Yosip Broz Tito lisesinde öğretmenlik yaptı.

1998 yılından bugüne kadar Pedagoji Fakültesinde öğretim üyesi olan Kâhil, 1998-2000 yılları arasında Devlet Bakanlığı yaptı. 2000-2002 arası Başbakan danışmanlığı yapan Kâhil, 2002-2006 yılları arasında milletvekilliği yaptı. Kâhil, 2006-2008 yılları arasında yeniden Devlet Bakanı oldu.

 

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal