Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

EkoAvrasya’da yeni hedef Özbekistan

Bugüne kadar Avrasya coğrafyasında birçok önemli organizasyona imza atan EkoAvrasya Derneği, yine son derece önemli bir organizasyonla iş dünyasını bir araya getirdi. EkoAvrasya Derneği Ve Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından “Türkiye-Özebkistan Ekonomik İlişkileri” konulu iş yemeği düzenlendi. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirof, Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk […]

04 Mayıs 2017 - 13:26 'de eklendi ve 991 kez görüntülendi. A+A-

EkoAvrasya’da yeni hedef Özbekistan

Bugüne kadar Avrasya coğrafyasında birçok önemli organizasyona imza atan EkoAvrasya Derneği, yine son derece önemli bir organizasyonla iş dünyasını bir araya getirdi. EkoAvrasya Derneği Ve Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından “Türkiye-Özebkistan Ekonomik İlişkileri” konulu iş yemeği düzenlendi. Toplantıya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Özbekistan Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirof, Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız,  Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, ATO Başkanı Gürsel Baran, ÇAYKUR Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Sütlüoğlu ve iş dünyasından birçok önemli isim katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EkoAvrasya Derneği Başkanı Hikmet Eren, Özbekistan’ın kurucu lideri İslam Kerimov’un en büyük hayalinin Türk birliği olduğuna dikkat çekerken, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok daha ileriye taşınması için mücadele ettiklerini belirtti.

Eren konuşmasının devamında; “EkoAvrasya olarak kuruluşumuzun on birinci yılını kutlarken; ülkemizle bölge ülkeleri arasında özellikle ekonomi ve siyasi alanlarda devam eden ilişkilerin daha güçlü bir yapıya kavuşturulabilmesi için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tarihi ve kültürel geçmişi ile büyük bir potansiyele sahip olan Özbekistan, 32 milyonluk dinamik ve çalışkan nüfus gücü ile geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Mirzoyoyev’in önümüzdeki yıllar için ortaya koymuş olduğu stratejiler Özbekistan’ı hak ettiği konuma taşıyacak ve uluslararası arenada adından sıkça söz ettirecektir” dedi

Jeostratejik konumu ve ekonomik potansiyeliyle Orta Asya’nın parlayan yıldızı konumunda bulunan Özbekistan’ın Türk yatırımcılar tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Hikmet Eren, ’’Özbekistan ile ülkemiz arasındaki işbirliğinin her alanda gelişmesi yönünde gayret sarfetmeliyiz. İki ülke halkının müteşebbis ruhu gelecekte çok büyük başarılara imza atacaktır. Mevcut ikili ticaret hacmimiz beklenen potansiyelin çok altında bulunmaktadır. Ümidimiz orta vadede 10 milyar dolarlık dış ticaret hacminin yakalanabilmesidir’’ şeklinde konuşmasını tamamladı.

Demir-çelik sektöründe ülkenin önde gelen işadamlarından biri olan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise; “Özbekistan gibi kardeş bir ülke ile ticaret hacmimizin yalnızca 1.2 milyar dolar olması tam bir hayal kırıklığı, her iki ülke yönetiminin yeni kararlar almasını ve bu rakamın çok daha yukarılara çıkmasını temenni ediyorum” dedi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Türkiye ile Özbekistan arasındaki dış ticaret hacminin 1,2 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu rakamın birkaç yıl içinde iki, hatta üç katına çıkabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Çelik, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ile Özbekistan Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Türkiye-Özbekistan Ekonomik İlişkileri” konulu toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkilerin seyrinden memnun olduklarını ifade etti.

Özbekistan coğrafyasının, Türklerin ve tüm Müslümanların tarihinde özel bir yer tuttuğuna dikkati çeken Çelik, “İslam ilmini ve ahlakını dünyaya yayan o şehirler, bizim için Konya, Bursa veya İstanbul’dan farksızdır. Bu gönül bağını, bu duygu birliğini, akılcı bir şekilde ilişkilerimize yansıtmalıyız. Ekonomik alanda, iki ülkenin de menfaatine olacak şekilde, daha somut iş birliği alanları oluşturmalıyız.” diye konuştu.

Çelik, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 1,2 milyar dolar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye, Özbekistan’a, ağırlıklı olarak, elektrikli makine, mobilya aydınlatma cihazları, prefabrik yapılar, motorlu kara taşıtları akşam ve parçaları gibi ürünler ihraç ediyor. İthal ettiğimiz ürünlerde ise plastik mamuller, çinko ve çinko ürünleri, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat öne çıkıyor. Özbekistan’daki Türk yatırımlarının 1 milyar dolar, ülkemizdeki Özbek yatırımlarının ise 20 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Dış ticaret hacmimizin birkaç yıl içinde iki, hatta üç katına çıkabileceğine inanıyoruz.”

Özbek yatırımcılara Türkiye’de yatırım yapma çağrısında bulunan Çelik, ikili ilişkilerde, kazan-kazan yaklaşımından asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Çelik, Özbek vatandaşlarının 2007’den beri Türkiye’ye vizesiz seyahat edebildiğini anımsatarak, “Özbekistan tarafının da benzer bir adım atması durumunda, ilişkilerin canlılık kazanacağını düşünüyoruz.” dedi.

“Bu yıl Özbekistan-Türkiye yılı olacak”

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov da ülkelerinde 80’in üzerinde Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini ve Türk iş adamlarına kapılarının her zaman açık olduğunu anlatarak, “Türkiye ile Özbekistan’ın benim için hiçbir farkı yok. Tüm çalışmalarımız, iki ülke arasında kardeş ilişkiler olması ve bu ilişkilerin yıldan yıla büyümesi içindir. Bu yılın Özbekistan ile Türkiye yılı olacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise Özbekistan ile Türkiye’nin, kökleri geçmişe dayanan derin bağları olduğuna işaret ederek, “Özbek kardeşlerimizle ticaretimizi, ihracatımızı geliştirmeliyiz. Bunun için daha önce olduğu gibi üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

 

Toplantının sonunda, EkoAvrasya Girişimciler Kurulu Başkanı Ahmet Büberci  “Türkiye-Özbekistan Ekonomik İlişkileri” konulu, Özbekistan Cumhuriyeti, Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Uçkun Koşanov ise  “Özbekistan’daki yatırım imkanları” konulu birer sunum yaptı.

 

 

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Bugüne kadar Avrasya coğrafyasında birçok önemli organizasyona imza atan EkoAvrasya Derneği, yine son derece önemli bir organizasyonla ...

Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Bugüne kadar Avrasya coğrafyasında birçok önemli organizasyona imza atan EkoAvrasya Derneği, yine son derece önemli bir organizasyonla ...

Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize bekliyoruz” Ceban; “Kardeşlerimizi ülkemize be...

Bugüne kadar Avrasya coğrafyasında birçok önemli organizasyona imza atan EkoAvrasya Derneği, yine son derece önemli bir organizasyonla ...

Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara Açıyor Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara...

Bugüne kadar Avrasya coğrafyasında birçok önemli organizasyona imza atan EkoAvrasya Derneği, yine son derece önemli bir organizasyonla ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri