Diyar-i Türk

Unutmadılar unutturmuyorlar!

Kosova Gora Eğitim, Kültür, Araştırma ve Kalkınma Derneği, Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümünde “Gora’dan Çanakkale’ye, Çanakkale Türküsü” adlı  şehitlerini anma programı düzenledi. Kosova’nın Dragaş kasabasında düzenlenen etkinliğe; Kosova meclisinin Türk Başkanvekili Fikrim Damka, KDTP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Müferra Şinik, Kosova Parlamentosunun Goralı vekili Adem Hodza, T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Dragaş Belediye Başkanı Saljim […]

Bu Haber 10 Nisan 2017 - 20:53 'de eklendi ve 1220 kez görüntülendi.

Unutmadılar unutturmuyorlar!

Kosova Gora Eğitim, Kültür, Araştırma ve Kalkınma Derneği, Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümünde “Gora’dan Çanakkale’ye, Çanakkale Türküsü” adlı  şehitlerini anma programı düzenledi.

Kosova’nın Dragaş kasabasında düzenlenen etkinliğe; Kosova meclisinin Türk Başkanvekili Fikrim Damka, KDTP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Müferra Şinik, Kosova Parlamentosunun Goralı vekili Adem Hodza, T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Dragaş Belediye Başkanı Saljim Jenuzi, Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker, NATO Barış Gücü KFOR bünyesinde görev yapan Türk komutanlar, belediye başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü destekleriyle düzenlenen gecenin açılışında konuşan, GEKAK Çanakkale Şehitlerini Anma Organizasyonu Başkanı Adnan Receplari ; “Çanakkale Türk Milletinin en zor ve en şerefli sayfasıdır.Bu büyük millet, dünyanın en güçlü ordusuna karşı mücadele vermiştir. Bu zaferde Prizren’den, Priştine’den, Pec’ten, Karadağ’dan, Dragaş’tan binlerce insan Anadolulu kardeşlerinin yardımına koşmuştur. Türk, Arnavut, Boşnak, Goralı yüzlerce Balkan halkı bu savaşta göğsünü düşmana siper etmiş, kimi şehit, kimi gazi olmuştur. Bu vesile ile, Çanakkale’de cesurca savaşan kahraman ecdadımızı birkez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ise gecede yaptığı konuşmada, asırlar boyu kardeşçe birlikte yaşayan halkların Çanakkale’de de omuz omuza mücadele verdiğini, o tarihte Balkanların Osmanlı topraklarından çıkmasına rağmen, Türk, Arnavut, Boşnak, Goralı binlerce insanın Anadolu’daki kardeşlerinin yardımına koştuğunu belirtti.

Büyükelçi Kılıç konuşmasının devamında; “Esasında bu zor savaş, Kosova, Prizren, Priştine, İpek ve Gora’dan Anadolu’daki kardeşlerine yardımcı olmak için yola koyulan şahısların aziz hatıralarıdır. Bu vesileyle, Kosova’da yaşan Çanakkale şehitlerinin ailelerine, Çanakkale’de verdikleri kahramanca mücadele için teşekkür etmeyi borç bilirim. Kosova’dan Çanakkale’ye savaşmak için gelen kardeşlerimiz, müşterek idealleri,  dolayısıyla atalarımızın emanetlerine sahip çıkmak için gözünü kırpmadan şehit ve gazi oldular. Tarihteki bu beraberliğimiz, müşterek kaderimiz bizim Türk halkı olarak Kosova’da yaşayan siz tüm kardeşlerimizle bağımızdır. Milletimiz, aziz vatanımızı korumak için hayatını veren şehitleri hiçbir zaman unutmayacaktır. Onlar bizim ilham kaynağımızdır, bu sayede biz özgürlüğümüzü korumaktayız.” Dedi.

Gecenin sonunda, Zlipotok, Restelica ve Dragash merkez liselerinde eğitim gören öğrenciler Çanakkale Zaferini canlandıran oyunu  sergiledi. Aynı oyun öğrenciler tarafından  ülke genelinde Türkçe eğitim veren okullardaki öğrencilere de sunuldu.

Gecede ayrıca Türk sanatçı Şevki Kazaz ve Goralı sanatçı Nuhija Tairovci Çanakkale Türküsünü Türkçe ve Goran’ca olarak birlikte söyledi. Çanakkale şehitlerini anma programı, Şevki Kazaz’ın Anadolu Türkülerinden oluşan resitali ile sona erdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal