Diyar-i Türk

Biz bu yolları 1396’da da yürüyerek geçmiştik!

Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının önümüzdeki Pazar günü yapılacak seçimlerde oy kullanmasını istemeyen aşırı milliyetçiler Türkiye sınırında eylem yapıyor. Ancak bu eylemlerde, bilinçli Türk seçmenleri yolundan çevirmiyor ve otobüsler içeri alınmayan çifte vatandaşlar yürüyerk sınırı geçerek Bulgaristan’a giriş yapıyor. Kapıkule Sınır Kapısının Bulgaristan tarafındaki Kapitan Andreevo gümrüğüne giden yolda toplanan aşırı milliyetçi ATAKA, Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal […]

Bu Haber 24 Mart 2017 - 18:26 'de eklendi ve 3899 kez görüntülendi.

Biz bu yolları 1396’da da yürüyerek geçmiştik!

Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının önümüzdeki Pazar günü yapılacak seçimlerde oy kullanmasını istemeyen aşırı milliyetçiler Türkiye sınırında eylem yapıyor. Ancak bu eylemlerde, bilinçli Türk seçmenleri yolundan çevirmiyor ve otobüsler içeri alınmayan çifte vatandaşlar yürüyerk sınırı geçerek Bulgaristan’a giriş yapıyor.

Kapıkule Sınır Kapısının Bulgaristan tarafındaki Kapitan Andreevo gümrüğüne giden yolda toplanan aşırı milliyetçi ATAKA, Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NTFS) ve İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO) üyesi bir grup, Türkiye’den Bulgaristan’a gelen otobüslerin geçişlerine izin vermeyeceklerini belirtti.
Türkiye’de ikamet eden ve çifte vatandaşlığa sahip olan Bulgaristan vatandaşlarının önümüzdeki Pazar günü yapılacak genel seçimlerde oy kullanmalarını istemediklerini belirten eylemciler, oy verme işlemini sona erinceye kadar sınır kapılarında nöbet tutacaklarını söyledi.
Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo, Hamzabeyli’nin karşısındaki Lesovo ve Dereköy Sınır Kapısı’nın karşısındaki Malko Tırnovo’da devam eden Bulgar milliyetçilerin yol kapatma eylemleri yerel yönetimlerin yasal izin vermemesine rağmen devam ediyor.
NTFS Partisi lideri Valeri Simeonov, Türkiye sınır kapılarından sadece otobüslerin geçişlerini engelleyeceklerini, diğer araçların ülkeye girmesine karşı olmadıklarını kaydetti.

TÜRKİYE SINIRINDAKİ EYLEMLER SEÇİM MALZEMESİ YAPILIYOR
Aşırı milliyetçi çizgideki ATAKA, NTFS ve VMRO partilerinden oluşan Vatansever Birliği, Türkiye sınırında gerçekleştirdiği yol kesme eylemlerini Pazar günü ülkede yapılacak erken seçimler öncesinde seçim propagandası olarak kullanıyor. Sınırdaki eylemlerden çekilen video görüntülerden seçim klibi yapan milliyetçi partiler, yandaşlarına seslenirken “Bulgaristan’ı ve Avrupa’yı koruduklarını” savunuyor.
ATAKA, NTFS ve VMRO partilerinden oluşan Vatansever Birliği üyeleri geçtiğimiz Salı günü de seçimlerde Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların ülkelerine gelip oy kullanmalarını istemediklerini belirterek eylem yapmıştı. Ellerinde Bulgar bayrakları taşıyan gruplar yola zincir çekip, araç lastikleriyle kapatmıştı.

Gazeteciler Sınırı Geçemedi
Bulgaristan’da gerçekleştirilecek olan eylemleri takip etmek amacıyla Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçerek, komşu ülkeye gitmek isteyen gazetecilerin, Bulgar gümrükçüler geçiş izni vermedi.
Bulgaristan vatandaşlarının Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Bulgar vatandaşı olan Türklerin oy kullanmaya gelmelerini engellemek için yaptığı eylemler devan ederken, komşu ülkede düzenlenen eylemleri görüntülemek için gitmek isteyen gazeteciler Bulgaristan’a sokulmadı. Bulgar yetkililerin, ‘güvenlik’ gerekçeleri nedeniyle, Türk gazetecileri ülkeye sokmadığı öğrenildi.

Vali Özdemir: “Sınırda herhangi bir sorun yok”
Edirne Valisi Günay Özdemir, söz konusu Kapitan Andrevo Sınır Kapısı’nda Türk seçmenlerin oy kullanmaları için geçişlerinde herhangi bir sorunun olmadığını söyledi. Vali Özdemir, Kapıkule başta olmak üzere diğer kara sınır kapılarında da Türk seçmenlerin Bulgaristan’a giriş yapabildiklerini belirtti.
Ortak temas merkezi açılmıştı
Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan İç İşleri Bakan Vekili Nikolaos Toskas, Bulgaristan İç İşleri Bakanı Rumiana Bachvarova’nun katılımlarıyla 25 Kasım 2016 tarihinde Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda, 3 komşu ülke arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla Ortak Temas Merkezi’nin açılışı yapıldı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal