Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Erdoğan “Kimsenin toprağında gözümüz yok”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve bazı milletvekillerinin de hazır bulunduğu ‘Rumeli-Balkan Buluşması’ programında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.  “BALKAN FACİASI YÜREĞİMİZDE DERİN BİR YARA […]

23 Mart 2017 - 17:14 'de eklendi ve 623 kez görüntülendi. A+A-

Erdoğan “Kimsenin toprağında gözümüz yok”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve bazı milletvekillerinin de hazır bulunduğu ‘Rumeli-Balkan Buluşması’ programında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

 “BALKAN FACİASI YÜREĞİMİZDE DERİN BİR YARA AÇMIŞTIR”

Batı Trakya, Bulgaristan ve Balkanlardan gelen Türk vatandaşlarının, Türkiye’nin göçmeni değil, asli evlatları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan kökenli vatandaşlara hitaben, “Sizler, sizlerin dedeleri, ataları başka bir yere değil, ana yurtlarına, baba evlerine geldiler. Bir asır önce yaşadığımız Balkan faciası, yüreğimizde öylesine derin bir yara açmıştır ki, Çanakkale’de askerimiz, subayımız gözünü kırpmadan ölümün üzerine yürümüştür” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün hamdolsun, Türkiye gibi bir vatanımız, Türkiye gibi bir sığınağımız, Türkiye gibi bir geleceğimiz var” diyerek Türkiye’nin bugünlere gelmesinde, Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere, Türkiye’ye hicret ederek kendilerine yeni bir hayat kuranların emek ve gayretlerine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “80 milyon vatandaşımızla birlikte, Rumeli’deki, Balkanlar’daki ve coğrafyamızın diğer bölgelerindeki kardeşlerimizin her biriyle ortak kader ve tarih birlikteliğimiz bulunuyor. 2023 hedeflerimiz, kendimizle beraber tüm kardeşlerimizin de huzuru, güvenliği, refahı, istikbali içindir. 2053 ve 2071 vizyonlarımızı, coğrafyamızın her köşesindeki kardeşlerimizle ortak hayallerimiz üzerine inşa ediyoruz” diye ekledi.

“AVRUPA’DA VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK İNSANLIK DIŞI TUTUMA HEP BİRLİKTE ŞAHİT OLDUK”

Türkiye’nin kimsenin toprağında ve egemenliğinde gözünün olmadığını; kardeşlerinin, soydaşlarının, tüm mağdur ve mazlumların haklarının, hukuklarının korunması için mücadele verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aslında bu mücadele, bizimle birlikte tüm insanlığın ortak görevidir. Ama söz konusu Müslüman olunca, söz konusu Türk olunca, maalesef dünyanın pek çok yerinde gözlerin yumulduğuna, kulakların tıkandığına, kalplerin karardığına şahit oluyoruz. Biz asla böyle davranamayız” diye konuştu.

Bir insanın; yüreğinin bir kısmından, kolunun, bacağının, gözünün, kulağının birinden vazgeçmesinin mümkün olmaması gibi Türkiye’nin de Rumeli ve Balkanlar başta olmak üzere, hiçbir kardeşinden vazgeçemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rumeli’de, Balkanlarda ve hatta Avrupa’da altın gibi soydaşlarımız var, altın gibi kardeşlerimiz var. İşte son günlerde Hollanda başta olmak üzere Avrupa’da yaşanan hadiseleri görüyorsunuz. Vatandaşlarımıza yönelik insanlık dışı tutuma hep birlikte şahit olduk. Türkiye olarak, Türk Milleti olarak, bu vatandaşlarımızı nasıl sahipsiz bırakabiliriz? Ne pahasına olursa olsun, elbette onların haklarını, hukuklarını korumanın çabası içinde olacağız” dedi.

“BALKANLARIN İSTİKRARINA HER ZAMANKİNDEN DAHA SIKI SAHİP ÇIKILMALI”

Önümüzdeki Pazar günü Bulgaristan’da yapılacak seçimlere değinerek, seçimlerin huzur içinde geçmesini, adil ve şeffaf bir şekilde neticelenmesini temenni ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, orada bazı baskıların gerçekleştiğini görüp duymanın kendisini üzdüğünü belirterek, “Bir taraftan demokrasi diyeceksin, bir taraftan da oradaki Türklere ciddi manada baskı yapacaksın, bu olacak iş değil. Bir taraftan Avrupa Birliği müktesebatı diyeceksin, bir taratan Avrupa Birliği müktesebatının tam tersini işleyeceksin, bu olacak iş değil. Biz burada o soydaşlarımızın hakkını talep etme, onların yanında yer alma hakkına sahibiz. Her yerde ve her zaman olduğu gibi, Bulgaristan seçimleri konusunda da demokrasi ve hukuk içinde hareket edileceğini temenni ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli Balkan ülkelerinde yakın zamanlarda yapılacak seçimler konusunda da aynı temennileri dile getirerek, dünyanın bu sıkıntılı döneminde, bölgenin istikrarına, hep birlikte ve her zamankinden daha sıkı sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı ve ekledi: “Makedonya seçim geçirdi; ama hâlâ netice yok. Temenni ederiz ki bir an önce karar verilip yola çıkılsın. Yakında Arnavutluk bir seçim yaşayacak. Temenni ederiz ki orada da seçim adil bir şekilde gerçekleşsin.”

Rumeli ve Balkan Türklerinin sorunlarının çözümü konusunda, son dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın beş ilde düzenlediği çalıştaylar ve diğer kurumlarla gerçekleştirdiği ortak faaliyetlerle önemli bir mesafe kat ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında sağlıktan sosyal güvenliğe kadar karara bağlanan ve uygulamaya konan düzenlemelerden örnekler verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çalışmalarda emeği geçen Bakan Müezzinoğlu ile tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Beştepe...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Beştepe...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Beştepe...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşların kurduğu sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Beştepe...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri