Diyar-i Türk

Vali Özdemir “Demokratik haklar engellenmeye çalışılıyor”

Edirne Valisi Günay Özdemir, Bulgar Milliyetçilerin Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Bulgar vatandaşı olan Türklerirn oy kullanmaya gelmelerini engellemek için yaptığı eylem ile ilgili açıklama yaptı. Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne’nin Enez ilçesinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, söz konusu problemin şu an için çözüldüğünü dile getirerek, “Ama hala o bölgede 100-150 kişilik bir grup olduğu […]

Bu Haber 22 Mart 2017 - 17:33 'de eklendi ve 538 kez görüntülendi.

Vali Özdemir “Demokratik haklar engellenmeye çalışılıyor”

Edirne Valisi Günay Özdemir, Bulgar Milliyetçilerin Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Bulgar vatandaşı olan Türklerirn oy kullanmaya gelmelerini engellemek için yaptığı eylem ile ilgili açıklama yaptı.
Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne’nin Enez ilçesinde gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, söz konusu problemin şu an için çözüldüğünü dile getirerek, “Ama hala o bölgede 100-150 kişilik bir grup olduğu söylendi. Hala o bölgede otobüslerle ilgili eylem yapma ihtimalleri var. Bu demokratik hakları engellemeye dönük bir eylemdir. Biz bunu hiçbir zaman kabul etmiyoruz. Bulgaristan bunu çözmek zorunda. Orada demokrasi varsa ve vatandaşlarının oy kullanmasını istiyorsa bunu çözmesi gerekiyor. Bu uluslar arası bir problemdir, Dışişleri Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışıyor” dedi.
“Demokratik hakların kullanılması engellenmeye çalışılıyor”
Vali Özdemir, “Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısında böyle bir eylem oldu. 26 Mart’ta Bulgaristan’da bir seçim var. Hem Türk hem de Bulgar vatandaşı olan insanlarımız Bulgaristan’da oy kullanmak için otobüslerle Bulgaristan’a geçiyorlar. Maalesef Bulgaristan’ın bazı kesimleri bu demokratik haklarını kullanmasını engellemeye çalışıyor. Kapıkule Sınır Kapısı’nı geçtikten sonra ilk etapta 5 tane otobüsümüzü durdurdular ve vatandaşımızın Bulgaristan’a girmesini engellemeye çalıştılar. Bu konuda da, Dışişleri Bakanlığımız, Edirne Konsolosluğumuz ve Sofya’daki Büyükelçiliğimiz temaslarını sürdürüyor. Sınır Mülki İdari Amirliği olarak da biz konuya müdahil olduk” ifadelerini kullandı.

DOST Birliği’nden Tepki

Bulgaristan’da aşırı milliyetçi oluşumların Türkiye sınırında yol kapatma eylemi düzenlemesine, DOST Birliği tepki gösterdi.
Üyelerinin çoğunluğunu ülkedeki Türk azınlığının oluşturduğu iki Türk partisinden oluşan DOST Birliği Koalisyonu, bir açıklama yaparak aşırı milliyetçi siyasi oluşumların Türkiye’deki çifte vatandaşların oy kullanmak için Bulgaristan’a gelmesin diye yol kapatmasını kınadı. Yapılan açıklamada, söz konusu eylemlerin Bulgaristan vatandaşlarının anayasal haklarının ihlali olduğu belirtilerek, “Bulgaristan-Türkiye sınır kapılarında yaşananlar, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarının sessiz kalmasıyla gerçekleştirilen aşırı faşizm tezahürüdür” denildi. Bulgaristan’da hafta sonu yapılacak erken genel seçimlerde, Türkiye’de ikamet eden Türk seçmenlerin ülkeye gelerek oy kullanmalarını protesto etmek için Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarının Bulgaristan tarafındaki Kapitan Andreevo, Lesovo ve Malko Tırnovo sınır kapılarında yol kapatma eylemleri gerçekleştirilmişti.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal