Diyar-i Türk

Savaş mağduru kadınlar Bursa’da

Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa Balkan Kadınlar Derneği (BALKADER) tarafından düzenlenen programda Bosnalı savaş mağduru kadınlar, Osmangazi’de bir araya geldi. Osmangazi Belediyesi Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘2. Uluslararası Kadın ile Barış Projesi’ sempozyumuna Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Berna Hacer Bilici, İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, muhtarlar, dernek başkanları, Bosna Hersek’ten gelen […]

Bu Haber 14 Mart 2017 - 21:54 'de eklendi ve 615 kez görüntülendi.

Savaş mağduru kadınlar Bursa’da

Osmangazi Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa Balkan Kadınlar Derneği (BALKADER) tarafından düzenlenen programda Bosnalı savaş mağduru kadınlar, Osmangazi’de bir araya geldi.
Osmangazi Belediyesi Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘2. Uluslararası Kadın ile Barış Projesi’ sempozyumuna Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Berna Hacer Bilici, İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, muhtarlar, dernek başkanları, Bosna Hersek’ten gelen misafirler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sempozyum öncesinde konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak, “Bosna, rahmetli Aliyev İzzet Begoviç’in Türkiye’ye bir mirası ve emanetidir. 25 yıl önce sizlerin çekmiş olduğu savaş mağduru olarak yaşadığınız zulmü, Türkler olarak en derinden hisseden biziz. Yine dünyada 5 yıldan beri süren bir zulüm var. Suriye’deki savaşta en çok mağdur olan kadınlar ve çocuklar. Dolayısıyla bu geceki konu, çok anlamlı ve buradaki kadınların uluslararası barışa sağladığı destek de çok önemli” dedi.
Bursa Balkan Kadınlar Derneği Başkanı Hayriye Kosova, Bosna’da yaşayan savaş mağduru kadınların sorunları ve projeler ile çözüm yollarını anlatırken, “Bosna Hersek’ten gelen 50 kadın misafirimiz ile savaş mağduru kadınlarının sosyo ekonomik projeleri ile üretime kazandırmaya amaçladık. Bilge şahsiyet Alija İzetbegoviç’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a emanet ettiği Bosna’ya BALKADER Bursa olarak sahip çıkıyoruz. Projemize destek veren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.
Bosna’dan gelen 4 ayrı konuşmacı kadın, Bosna’daki kadınların sosyo ekonomik hayata kazandırılmasına ilişkin paylaşımlarda bulunurken Türkiye’den de yardım istedi. Konuşmacılardan Kalesija Belediyesi’nden gelen uzman Rasema Hamziç, savaş öncesi ve sonrası kadının konusunu işledi. Dünya Boşnaklar Kongresi Sekreteri ve Akademisyen Almedina Zukorliç, Bosna’daki kadınların sosyal, ekonomik, siyasi ve eğitim alanındaki yeri ve konumunu anlattı. Krivaja Sosyal Uzmanı Rabija Keseroviç, savaş sonrası Boşnak kadınlarının sorunlarına çözüm yolları, öneri ve projelerini aktarırken; Zavidovici’de Gazeteci Amira Catic, Boşnak çocuk, gençlerin ve ailelerinin sorunları ile çözüm yollarını anlattı.
Sempozyumda oluşturulan kültür köşesinde Boşnak kadınların draması ve şarkıları da vatandaşlardan yoğun beğeni topladı. Program sonunda BALKADER Başkanı Hayriye Kosova, katkı ve katılımlarından dolayı Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Albayrak’a teşekkür plaketi verdi.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal