Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Maç artık HÖH için tek kale değil!

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 yılında gerçekleşen erken genel seçimlerde, ağırlıklı olarak Türklerin ve Müslümanların desteklediği HÖH yüzde 14.80 oy alarak 38 milletvekili çıkarttı. Lütfi Mestan liderliğindeki Hak ve Özgürlükler Hareketi, Eski Cuma(Tirgovişte), Kırcaali, Razgrad, Silistre ve Şumnu’da birinci parti olurken, Blagoevgrad, Burgaz, Dobriç, Haskova ve Paşmaklı (Smolyan)’da da ikinci parti oldu ve aşağıdaki isimler parlamentoya […]

13 Mart 2017 - 4:34 'de eklendi ve 1980 kez görüntülendi. A+A-

Maç artık HÖH için tek kale değil!

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 yılında gerçekleşen erken genel seçimlerde, ağırlıklı olarak Türklerin ve Müslümanların desteklediği HÖH yüzde 14.80 oy alarak 38 milletvekili çıkarttı. Lütfi Mestan liderliğindeki Hak ve Özgürlükler Hareketi, Eski Cuma(Tirgovişte), Kırcaali, Razgrad, Silistre ve Şumnu’da birinci parti olurken, Blagoevgrad, Burgaz, Dobriç, Haskova ve Paşmaklı (Smolyan)’da da ikinci parti oldu ve aşağıdaki isimler parlamentoya girmeyi başardı;

Blagoevgrad- 2 (Aliosman İmamov -Musa Palev), Burgaz-2 (Hüseyin Hafızov-Durhan Mustafa ),Varna-1 (Ercan Ebatin), Veliko Tırnovo-1 (Kamen Kostadinov ), Vidin-1 (Stanislav Atanasov), Vratsa-1 (Ayhan Etem), Gabrovo-1 (Çetin Kazak), Dobriç-1 (Ruşen Rıza), Kırcaali-4 (Lütfi Mestan-Erdinç Hayrulla -Şabanali Ahmet-Mustafa Ahmet), Köstendil-1 (Aleksandır Metodiev), Loveç-1(Ceyhan İbryamov), Montana-1 (Petır Çobanov), Pazarcık-1 (Miryana Belçeva), Pleven-1 (Mitat Metin), Plovdiv-1 (Ventsislav Kaymakanov), Plovdiv İl-1 (Cevcet Çakırov), Razgrad-3 (Ahmet Ahmetov -Günay Hüseyin – Hasan Ademov), Rusçuk-1 (Ferihan Ahmedova), Silistre-2 (Ramadan Atalay – Nevin Hasan), Sliven-1 (Yanko Yankov), Smolyan-1 (Mustafa Karadayı), Stara Zagora-1 (Delyan Peevski), Tırgovişte-2 (Tunçer Kırcaliev-Yordan Tsonev), Haskovo-2 (Mehmet Ataman-Saliha Emin), Şumen-3 (Aydoan Ali -Hamid Hamid-Bünyamin Hasan),Yambol-1 (İliya İliev )

Peki, son seçimde Hak ve Özgürlükler Hareketinin milletvekili çıkarttığı, Türk ve Müslüman seçmenlerin yoğunlukta olduğu bölgelerde şu anda durum ne? 26 Mart’taki seçimlerde kimler yarışıyor?

Blagoevgrad: Mevcut vekiller Aliosman İmamov ve Musa Palev listede yer bulamazken, bu bölgede birinci sıraya Bulgar Delyan Slavçev Peevski, ikinci sıraya ise Elhan Mehmedov Kılkov geldi. DOST Birliğinin ilk sıradaki ismi ise Genel Başkan Yardımcısı ve Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızov.

Burgaz: Hüseyin Hafızov artık DOST Birliğinde, Blagoevgrad ve Smolyan1. Sıra adayı. Diğer vekil Durhan Mustafa, Burgaz’da kendisine 2. Sırada yer bulabilirken, bu bölgede de HÖH’ün birinci sırasına ise bir başka Bulgar Kamen Kostov Kostadinov geldi. DOST Birliğinin ilk sırasında ise Türk kökenli bir isim, Şumen Milletvekili ve Dost Genel Başkan Yardımcısı Aydoğan Ali yer alıyor.

Veliko Tırnovo: Bu bölgede HÖH’ün mevcut Bulgar kökenli vekillerinden Kamen Kostov Kostadinov yerini korudu. DOST Birliği 1. Sırasında ise Taner İsmailov yer alıyor.

Vidin: Stanislav Dimitrov Anastasov yerini koruyan bir diğer HÖH vekili. DOST’un buradaki listebaşı ise Rozalin Stanev

Vrasta: Mevcut Vrasta Milletvekili Ayhan Ahmed Etem bu seçimde 2. Sırada. Birinci sırada Bulgar Petır Panduşev Çobanov var. Ancak Çobanov Montana’da da 2. Sıra adayı. Ancak HÖH son seçimlerde her iki bölgede de birer vekil çıkartabilmiş.

Gabrova: HÖH’te mevcut vekil Çetin Hüsein Kazak 1. Sırada. DOST Birliği listesinin ilk sırasında ise Taner Üzeir var.

Dobriç: Mevcut HÖH vekili Ruşen Rıza listede yer bulamadı ve yerine, Hasan Ahmed Ademov geldi. İttifakın adayı ise HŞP kökenli Bilgin Yakupov.

Kırcaali: Tabir-i caiz ise dananın kuyruğunun kopacağı yer. DOST Genel Başkanı Lütfi Mestan ve sağ kolu Şabanali Ahmet listenin ilk iki sırasını paylaşıyor. Seçmenin DOST’a karşı gösterdiği büyük teveccühün farkında olan HÖH kaleyi kaptırmamak için her yolu deniyor. Mevcut vekiller, Erdinç Hayrulla ve Mustafa Ahmet’i liste dışı bırakan Ahmet Doğan, emanetçi genel başkanını 1. Sıraya, Türklerin katlediliş gününü kutlayan Kırcaali Belediye Başkanını ise 2. Sıraya koydu. Ancak Kırcaali artık DOST’un yeni kalesi olacak gibi gözüküyor. Mestan liderliğinde son seçimlerde beş vekilden dördünü çıkartan HÖH’ün, bu seçimlerde bir vekil çıkartması başarı olarak görülüyor.

Köstendil: HÖH’ün mevcut vekili Aleksandır Metodiev liste dışı. Yerine gelen isim ise bir başka Bulgar kökenli Anna Emilova Blagoeva. DOST Birliğinde ise bu bölgenin ilk sırasında Zdravka Emilova var.

Loveç: Ceyhan Hasanova İbryamov HÖH’te yerini korumayı başarabilen nadir vekillerden biri. Zahari Velev ise DOST’un başarısı için mücadele edecek.

Montana: HÖH’ün mevcut vekillerinden Petır Panduşev Çobanov Vrasta’da bir, burada ise ikinci sırada. Bu bölgede HÖH’ün 1. Sıra adayı Dimitır İvanov Avramov. DOST listesine baktığımızda ise ilk sırada Kosyo Mihaylov’u görüyoruz.

Pazarcık: HÖH’ün mevcut vekili Miryana Belçeva bu seçimde listede yok. HÖH bu seçimlere Delyan Slavçev Peevski ile girerken, DOST Birliği ise son derece karizmatik bir aday ile, ‘Bulgarları yok olmaktan Osmanlı kurtardı’ diyen Tarihçi Stoyan Dinkov ile giriyor.

Pleven: Mitat Metin bu seçimlerde ikinci sırada. İlk sırada ise Velislava Ivanova Krasteva yer alıyor. DOST Birliği listesinin ilk sırasında ise Suzan Zeçiri var.

Plovdiv Şehir: Geçtiğimiz seçimlerde HÖH lisesinden seçilen, ancak daha sonra Lütfi Mestan ile birlikte DOST’u kuran ünlü işadamı Ventsislav Kaymakanov bu bölgede ikinci sırada. Listenin ilk sırasında ise HŞP kökenli Kemal Tinev yer alıyor. HÖH’ün ilk sıradaki ismi ise Petya Nikolova Raeva.

Plovdiv İl: Kırcaali’de 2. Sırada yer alan DOST’un iki numaralı ismi Şabanali Ahmet bu bölgede ilk sırada. Onu, Bulgaristan Türklerinin genç ve istikbal vaat eden isimlerinden, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Bedriye Tarmazova İsmail takip ediyor. HÖH ise mevcut vekili Cevdet Ibryam Çakırov ile yarışa giriyor.

Razgrad: HÖH’te mevcut vekillerden bir tek Ahmet Ahmetov listede. Uzun süre DOST ile flört eden ancak son anda vazgeçen Günay Hüseyin ve Hasan Ademov bu seçimde aday değiller. DOST Birliğinin adayı ise Reyhan Vali.

Rusçuk: HÖH’te liste dışı kalan bir diğer isim Ferihan Ahmedova. Bu bölgede HÖH adına Bürhan Iliyazov Abazov yarışırken, DOST adına ise ittifakın önemli isimlerinden, DOST Genel Başkan Yardımcısı ve Şumen Milletvekili Aydoğan Ali mücadele edecek.

Silistre: HÖH’ün mevcut vekilleri Ramadan Atalay ve Nevin Hasan yerini korudu. Ancak bu bölgede son seçimlerde birinci olan HÖH’ün işi bu sefer o kadar kolay değil. Çünkü DOST Birliğinin ilk sırasında Sofya Milletvekili ve HŞP Eski Genel Başkanı Korman İsmailov var. DOST’un bu bölgede en az bir vekil çıkartmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Sliven: HÖH bu bölgede, Bulgar kökenli mevcut vekili Yanko Aleksandrov Yankov ile seçime girerken, DOST’un ilk sırasında ise bir Türk kadını Emine Onbaşı yer alıyor.

 Smolyan: Geçtiğimiz seçimlerde bu bölgeden vekil seçilen HÖH’ün emanetçi genel başkanı bu seçimde yerini, Hayri Recebov Sadıkov’a bırakmış durumda. DOST ise bu bölgede önemli bir ismi ile Genel Başkan Yardımcısı ve Burgaz Milletvekili Hüseyin Hafızov ile yarışacak.

Stara Zagora: Delyan Peevski bu sefer yok. 26 Mart’ta DOST adına İsa Besoğlu, HÖH adına ise Halil Recepov Letifov mücadele verecek.

Tırgovişte: Son seçimlerde HÖH’ün birinci olduğu bölgelerden biri olan bu bölgede de yarış hızlı geçecek. HÖH’te mevcut vekiller Tunçer Kırcaliev ve Yordan Tsonev liste dışı kalırken yeni liste, Mustafa Sali Karadayı ve Imren Ismetova Mehmedova’dan oluştu. DOST Birliği ise bu ikilinin karşısına, Savunma Eski Bakan Yardımcısı ve HŞP Genel Başkanı Orhan İsmailov’u dikti. Tabir-i caiz ise Karadayı birinden kaçarken diğerine yakalanıyor, Kırcaali’de Mestan’dan kaçarken, Tırgovişte’de İsmailov’a tutuluyor.

Haskova: Mehmet Ataman ve Saliha Emin liste dışı. Son seçimde HÖH’ü bu bölgede ikinci yapan Genel Başkan Lütfi Mestan Kırcaali’nin yanında bu bölgede de ilk sırayı alınca, HÖH karşısına bir Bulgar’ı, Yordan Tsonev Kirilov’u koydu.

Şumen: Aydoğan Ali artık DOST Genel Başkan Yardımcısı. HÖH’ün ilk sırasına Nigyar Sahlim Cafer gelirken, liste mevcut vekiller Hamid Hamid ve Bünyamin Hasan ile devam etti. Ancak maç Şumen’de de HÖH için tek kale değil ve çok güçlü rakipleri var. HŞP Genel Başkanı Orhan İsmailov burada da DOST Birliğinin listebaşı.

Yambol: HÖH’ün mevcut vekili İliya İliev listede yok. Onun yerine gelen isim Hatice Mehmedova Georgieva. DOST’un buradaki adayı ise Ahmed Üsein

Varna: Ercan Sebaytin Ebatin HÖH’te yine ilk sırada. DOST’un birinci sıra adayı ise mevcut Bulgar kökenli vekili Ventsislav Kaymakanov.

Gelelim her iki partinin artı ve eksilerine;

Yıllardır Türklerin ve Müslümanların oylarıyla parlamentoya giren HÖH, 17 seçim bölgesinde listebaşlarında Bulgar kökenli adaylara yer verirken, DOST Birliği yalnızca 8 bölgede Bulgar kökenli adaylarla seçime gidiyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi, tek söylemi TÜRK Düşmanlığı olan ATAKA’nın eski vekilleri, Slavi Binev ile Kamen Petkov’u aday yaparken DOST Birliği ise; “Bulgarları yok olmaktan Osmanlı kurtardı” diyen Tarihçi Prof. Dr. Stoyan Dinkov, Jivkov yönetiminin asimilasyonunu filmleştiren önlü yapımcı Evgeniy Mihaylov, Prof. Dr. Mariana Georgieva gibi objektif, ılımlı, Türk-Bulgar kardeşliğine önem veren isimler ile seçmenin karşısına çıkıyor.

Bir diğer nokta ise siyasette kadın faktörü. DOST Birliği birçok bölgede seçilebilecek yerlerde kadın adaylara yer verirken, aynı durum HÖH listelerinde görülmüyor.

Öte yandan, HÖH’ün mevcut vekillerden yalnızca 12’sine yeniden listelerde yer vermesi ciddi bir küskünler ordusu yaratmışa benziyor. Buna karşın, DOST-HŞP koalisyonu ise büyük bir sinerji oluşturmuş ve yıllardır verdiği desteğin karşılığını alamayan seçmen tarafından daha şimdiden yeni bir umut ve sığınılacak liman olarak görülmeye başlanmış durumda.

DOST Birliği adına avantaj, HÖH adına ise dezavantaj olan en önemli noktalardan biri de Türkiye’de ve Avrupa’da yaşayan yaklaşık 500 bin seçmen ve onların kurduğu sivil toplum örgütleri. Göçmen derneklerinin tepkileri özellikle HÖH’ün ATAKA’cıları aday göstermesi ile ayyuka çıkarken, birçok isimde yaptığı sert açıklamalarla Ahmet Doğan’ın partisini eleştirdi ve üyelerine, bu kararın cezasını 26 Mart’ta sandıkta verme çağrısı yaptı.

HÖH’ün bir diğer sabıkası ise, yıllardır anadil ve ecdat yadigârı eserlere karşı duyarsızlığı. Birçok dini mabet kaderine terkedilmiş, camiler defalarca saldırıya uğramışken, Sofya Belediye Başkan Adaylığı döneminde Ezan için; “Ben belediye başkanı seçilirsem bu ulumayı durduracağım, havlamayı susturacağım” ifadeleri ile propaganda yapan Slavi Binev gibi bir isim ile Türk seçmenin karşısına çıkması ise adeta bardağı taşıran son damla oldu.

HÖH adına bu seçimlerde gösterilebilecek tek avantaj, elindeki belediyeler ve devlet imkânları! Seçmeni değişik vaatler ya da iş, aş tehdidi ile kandırmaya ve yıldırmaya çalışanlar, işi milletvekili adayına saldırmaya kadar götürdüler ve DOST Haskova Adayı İbrahim İbrahim’i önce darp ettiler, sonra da kelepçe takarak gözaltına aldırdılar.

DOST’un en büyük avantajı ise şüphesiz, Türkiye yönetimi ve başta Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlar olmak üzere Türk Halkı ile kurduğu sıcak diyalog. Kısacası maç HÖH için artık tek kale değil. Çünkü artık karşılarında, Lütfi Mestan gibi bir deneyim abidesi, Orhan İsmailov, Şabanali Ahmet, Korman İsmailov, Hüseyin Hafızov, Aydoğan Ali, Mehmet Hoca ve Bahri Ömer gibi dinamik, halkla iç içe deneyimli, ülkesini ve dünyayı iyi bilen bir kadro var.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 yılında gerçekleşen erken genel seçimlerde, ağırlıklı olarak Türklerin ve Müslümanların desteklediği HÖH yüz...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 yılında gerçekleşen erken genel seçimlerde, ağırlıklı olarak Türklerin ve Müslümanların desteklediği HÖH yüz...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 yılında gerçekleşen erken genel seçimlerde, ağırlıklı olarak Türklerin ve Müslümanların desteklediği HÖH yüz...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan’da 5 Ekim 2014 yılında gerçekleşen erken genel seçimlerde, ağırlıklı olarak Türklerin ve Müslümanların desteklediği HÖH yüz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri