Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

İşgalin üçüncü yılında Kırım protestosu

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin üçüncü yılında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin organize ettiği protesto gösterisinde İstanbul Kırım için yürüdü. Haksızlıklara ve işgale kayıtsız kalamayan pek çok insan, Rusya’nın baskılarına boyun eğmeyen Kırım Tatarlarının sesini İstanbul’dan tüm dünyaya duyurdu. Protestocu grup ilk olarak Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Bandırma, Sakarya, Gebze, Yalova, Bursa ve […]

26 Şubat 2017 - 23:27 'de eklendi ve 552 kez görüntülendi. A+A-

İşgalin üçüncü yılında Kırım protestosu

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin üçüncü yılında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin organize ettiği protesto gösterisinde İstanbul Kırım için yürüdü. Haksızlıklara ve işgale kayıtsız kalamayan pek çok insan, Rusya’nın baskılarına boyun eğmeyen Kırım Tatarlarının sesini İstanbul’dan tüm dünyaya duyurdu.

Protestocu grup ilk olarak Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Bandırma, Sakarya, Gebze, Yalova, Bursa ve Çatalca’dan Kırım Tatar derneklerinin temsilcileri, Ülkü Ocakları üyeleri, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı temsilcilerinden oluşan grup daha sonra İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğu’na ilerledi.

Kırım Tatar ve Türk bayraklarının dalgalandığı yürüyüş esnasında vatandaşlarda aileleriyle birlikte protestoya eşlik etti. Düzenlenen miting ile İstanbul, Rusya’nın işgalinin üçüncü yılında, baskı ve zulüm altında varlığını sürdüren Kırım Tatarlarına, işgal altındaki vatan Kırım’a bir kere daha sesini duyurdu.

Rus Konsolosluğunun önüne gelindiğinde önce İstiklal Marşı, ardından Kırım Milli Marşı “Ant Etkenmen” okundu. Sonra Kırım Tatarlarının anıtlı şehidi Numan Çelebicihan başta olmak üzere geçmişten günümüze Rus zulmü altında can veren, Kırım milli davası uğrunda hayatını gözden çıkaran kahramanların ruhlarına dua okundu. Dua Bünyamin Aksungur tarafından okundu, katılımcılar da eşlik etti.

Duanın ardından İstanbul Kırım Derneği Başkanı Celal İçten’in kaleme aldığı işgali kınayan basın açıklaması, Elif Yücel tarafından okundu.

Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi;

27 Şubat 2014 tarihinde gözü dönmüş Rusya uluslararası hukuk, antlaşma, kurallar ve barışı hiçe sayarak Kırım’ı işgal etmiştir. Bu tarihten bu yana üç yıl geçmesine rağmen işgal sürmektedir.

Kırım, Kırım Türklerinin ebedi vatanıdır!

İşgalin başladığı ilk günden itibaren Kırım’da, dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları, 233 yıllık acı ve gözyaşı dolu tarih ve tecrübesinden aldığı ağır ve acı derslerle Rusya’nın bu ahlaksız ve barbarca işgaline karşı olduklarını, işgali asla tanımayacaklarını bütün dünyaya ilan etmiş ve mücadelelerine yılmaksızın devam etmektedir.

Bu süre zarfında işgalciler işgali meşrulaştırmak ve kabul ettirmek için her türlü aşağılık yöntemi uygulamış ve uygulamaya devam etmektedir.

Üç yıllık süre zarfında Kırım Tatarları ev aramaları, gözaltılar, tutuklamalar, insan kaçırma ve adam öldürme gibi baskıların ve suçların mağduru olmuş, millî basın ve yayın organları kapatılmış, millî okullarında “kitap yokluğu” bahanesiyle anadilde eğitim almaları engellenmiş, Rus okullarında Kırım Tatarca ders almak için dilekçe veren ailelere tehditle dilekçeleri geri aldırılmış, millî düşünce ve fikre sahip Kırım Tatarları işlerinden atılmış, sokakta anadilde konuştukları için darp edilmiştir. Camilerimizde din adamlarımız baskı altındadır.

İşgalciler, bununla da kalmamış Kırım Tatarlarının özyönetim organı Kırım Tatar Millî Meclisi’nin mal varlığına el koymuş, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğluve Meclis Başkanı RefatÇubarov ile bazı önde gelen Kırım Tatar aktivistlerinin Kırım’a girmesini yasaklamış, Meclis Başkan yardımcısını tutuklamış, bir diğer Meclis Başkan yardımcısı Bahçesaray eski valisi Hilmi Ömer sağlık durumunun elverişsiz olmasına bakmadan Sovyet dönemine eş değer bir uygulama ile akıl hastanesinde tutmuştur. Bugün Kırım’da işgale karşı çıkan 32 kişi tutukludur, 15 kişi ise kaçırılarak kayıplara karışmıştır. 3 Kırım Tatarının işkence ile öldürülmüş cesedine ulaşılmıştır.

İşgal altındaki vatanımız Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının can ve mal güvenliklerinin sağlanması için hiçbir taviz verilmeyecektir. Kırım’ı işgali altında tutan Rusya, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının güvenliklerinden, iktisadi ve sosyal hayatlarından, işgal dolayısıyla maruz kaldıkları her türlü zarardan sorumludur.

Tarih boyunca Kırım Tatarlarını yok etme kastıyla hareket eden zihniyetin vatanımız Kırım’daki işgalinin derhal sona erdirilmesi gereklidir. Rusya Federasyonu’nun 2014 yılında milletlerarası hukukun ve insan haklarının bütün normlarını ayaklar altına alarak, vatanımız Kırım’ı işgal etmesi, dahası onu tek taraflı olarak ilhak ettiğini ilan etmesi asla ve hiç bir şart altında kabul edilemez.

Stalin ruhlu Putin ve onun Kırım’daki soytarıları ile ağızlarından salyalar akan hain işbirlikçileri iyi bilmeliler ki, küllerinden defalarca doğan Kırım Tatar halkı,  Antlı şehitimiz Numan Çelebicihan’ın açtığı nurlu yoldan ve liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun izinden asla geri dönmeyecektir.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden ve Kırım’da Ukraynalılarla birlikte barış ve huzur içinde yaşamaktan yana olan İstanbul Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak Kırım’da yaşanan bu olayları büyük bir kaygı ile izlemekte ve şiddetle kınamaktayız.

Unutulmayacak bir gerçek vardır: o da Kırım, Kırım Tatar Türklerinin ebedi vatanıdır.

İstanbul Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak işgali hiçbir şart altında tanımadığımızı, sonuna kadar Kırımda yaşayan halkımızın Kırım Tatar Milli Meclisinin, Kırım Tatar Milli Hareketi Teşkilatının ve Liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun yanında ve emrinde olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Yücel’in okuduğu basın açıklamasından sonra Başkan Celal İçten, Başkan Yardımcıları Melih Cilsim ve Emre Türedi tarafından konsolosluğun önüne siyah çelenk bırakıldı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin üçüncü yılında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin organiz...

Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyor Kosovalı kadınlar TİKA ile şifa dağıtıyo...

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin üçüncü yılında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin organiz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna’da...

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin üçüncü yılında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin organiz...

Irak Türkmen partilerinden referandum tepkisi Irak Türkmen partilerinden referandum te...

Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin üçüncü yılında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi’nin organiz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri