Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türkiye ve Azerbaycan’dan tarımsal işbirliği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, “Güçlü ve istikrarlı iki kardeş olarak bölgede söyleyecek sözümüz ve yapacak işimiz çok. Biz bugün tarımda yeni bir açılım başlatarak gücümüze güç katmak istiyoruz. Aranızdaki güveni sarsmadan kendinizi kâr hırsına kaptırmadan geliştireceğimiz işbirlikleri ve ortaklıklar bizi hedeflerimize […]

24 Şubat 2017 - 14:22 'de eklendi ve 534 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye ve Azerbaycan’dan tarımsal işbirliği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, “Güçlü ve istikrarlı iki kardeş olarak bölgede söyleyecek sözümüz ve yapacak işimiz çok. Biz bugün tarımda yeni bir açılım başlatarak gücümüze güç katmak istiyoruz. Aranızdaki güveni sarsmadan kendinizi kâr hırsına kaptırmadan geliştireceğimiz işbirlikleri ve ortaklıklar bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracaktır.” dedi.

Çelik, Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada, iki ülkenin kardeşliğini bozmaya çalışanların her zaman hüsrana uğradığını vurgulayarak, Karabağ’ın işgali, Hocalı Katliamı, 15 Temmuz hain darbe girişimiyle karşı karşıya bırakılmanın, iki ülkenin gelişmesinin önüne konan engeller olduğunu söyledi.

Siyasi ilişkilerdeki yüksek seviyeyi tarım alanına da yansıtmak için Bakü’de Azerbaycan-Türkiye Tarım İş Forumu düzenlediklerini belirten Çelik, 39 ülkede gıdaya, 80 ülkede ise suya erişimde sıkıntılar yaşandığına, dünyada her yıl 12 milyon kilometrekare tarım arazisinin yok olduğuna dikkati çekti.

Dünya nüfusunun arttığını, tarımda yaşanan sorunların gelecekte gıda eksenli çatışmaların kapısını aralayacağını dile getiren Çelik, Türkiye’nin 3 milyon tarımsal işletmeye, 24 milyon hektar tarım arazisine, 60 milyon dolar tarımsal hasılaya ve 17 milyar dolar tarımsal ihracata sahip olduğunu, 5 milyon kişinin tarımda istihdam edildiğini bildirdi.

Petrolün istikrarsızlık unsuru olduğu bir dönemde Azerbaycan’ın bu süreci sağlıklı bir şekilde yürüttüğüne işaret eden Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugün tarımsal ticarette yeni bir dönem başlattığını dile getirdi.

Çelik, “İkili ticaret hacmimiz 1,6 milyar dolar ve bunun sadece 120 milyon dolarlık kısmını yani yüzde 8’ini tarımsal ticaret oluşturuyor.” diyen Çelik, iki ülke cumhurbaşkanlarının 2023’e kadar 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyduğunu hatırlattı. Çelik, “Azerbaycan’ın tarımsal ithalatı 1,3 milyar dolar, Türkiye’nin tarımsal ithalatı 11 milyar dolar. Tarımsal ticaretimizde ne alıp satacaksak öncelikle birbirimize satmamız gerekiyor.” ifadeleri kullandı.

Tarım İş Forumu’na 150 iş adamıyla katıldığına işaret eden Çelik, iş adamlarına korkmadan yatırım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte üçüncü pazarlara da açılabileceğini belirterek, şöyle devam etti: “Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu, Azerbaycan’ın ise Rusya ve Orta Asya pazarlarına erişimi dikkate alındığında birlikteliğimizi bölgemizin ötesine taşıma potansiyelimiz oldukça yüksektir. Mevcut tarımsal ticaretimizde yaş sebze ve meyve, işlenmiş gıda ile hayvansal ürünler öne çıkıyor. Gübre, ilaç, sulama, seracılık, organik üretim, fuarcılık ve tarım makine ekipmanları gibi diğer alanlarda da iş birliği potansiyelimiz mevcut. Güçlü ve istikrarlı iki kardeş olarak bölgede söyleyecek sözümüz ve yapacak işimiz çok. Biz bugün tarımda yeni bir açılım başlatarak gücümüze güç katmak istiyoruz. Aranızdaki güveni sarsmadan kendinizi kâr hırsına kaptırmadan geliştireceğimiz işbirlikleri ve ortaklıklar bizi hedeflerimize daha da yaklaştıracaktır.”

“İki ülke arasında tecrübe paylaşımı olacak”

Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov da forumun yüksek düzeyli iktisadi ilişkilerin seviyesini göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi. Kardeşlik ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi için düzenlenen forumda, tecrübe paylaşımının da olacağını vurgulayan Asadov, “Sadece menfaat aranmayacak, karşılıklı çıkarlar gözetilecek. İki tarafa da yatırımlar yapılacaktır. Güçlerimizi birleştirerek diğer ülkelerde yeni iş sahalarını hayata geçirmek için bu forum önemlidir.” dedi.

Azerbaycan’da özellikle tarım alanındaki yatırımlara önemli destekler verildiğini bildiren Asadov, “Azerbaycan’da birçok saha gelişiyor. Devlet iş adamlarının arkasındadır. Başta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev olmak üzere tüm bakanlar yatırım yapacak iş adamlarının arkasındadır. Devlet destekleri, tedbirleri hayata geçirilecektir. Önemli olan iş adamlarının sağlam ilişkiler kurmasıdır.” ifadelerini kullandı.

İlaç sanayisinin geliştirilmesi için ciddi destekler sağlayacaklarını vurgulayan Asadov, “Kimya alanında öğrencilerin Türkiye’de eğitim almasını istiyoruz.” dedi.

Forumun açılışından sonra Çelik ve Asadov baş başa görüşmeye geçti. İki bakan daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, tarımsal alanda yapılması gerekenleri değerlendirdiklerini söyledi.

Azerbaycan-Türkiye Tarım Yürütme Komitesinin 8. Toplantısı’nın protokolü imzalandı.

Forum kapsamında tarım, gıda ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren şirket yöneticileri ikili görüşmeler yaptı.​

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Çelik’i kabul etti

Çelik, Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ve Azerbaycan Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret etti. Mevkidaşı Haydar Asadov ile Ebedi Ateş Anıtı’na çelenk bırakan Çelik, daha sonra Bakü Türk Şehitliği’ne geçti, anıta çelenk sundu.

Çelik, Bakü temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edildi.

İki ülke arasında tarımsal ilişkiler potansiyelinin yüksek olduğu vurgulandığı görüşmede işbirliği imkânları değerlendirildi.

Aliyev’e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın selamlarını ileten Çelik, iki ülke tarım bakanlıkları arasında sıkı ilişki oluşturduğunu ifade etti.

Aliyev ise bugün gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 3. Bakanlar Toplantısının öneminden bahsederek, toplantı için Bakü’de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’la verimli bir görüşme yaptıklarını aktardı.

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceği...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceği...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceği...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye ve Azerbaycan’ın birlikte hareket ederek üçüncü pazarlara da açılabileceği...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri