Diyar-i Türk

Bulgaristan’da kimler yarışıyor?

Bulgaristan 26 Mart’ta erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Gerçekleşecek bu seçimler Türk ve Müslümanlar için de büyük önem arz ediyor. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan’da yıllardır azınlıkların hakları görmezlikten geliniyor, gasp ediliyor. Ecdat yadigârı eserlerimiz talan edilirken, camilere ve diğer mabetlere saldırılırken, yıllardır Türkleri parlamentoda temsil ettiklerini söyleyenler yalnızca seyrediyor. Bulgar siyasetçiler […]

Bu Haber 24 Şubat 2017 - 17:55 'de eklendi ve 1786 kez görüntülendi.

Bulgaristan’da kimler yarışıyor?

Bulgaristan 26 Mart’ta erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Gerçekleşecek bu seçimler Türk ve Müslümanlar için de büyük önem arz ediyor.

Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan’da yıllardır azınlıkların hakları görmezlikten geliniyor, gasp ediliyor. Ecdat yadigârı eserlerimiz talan edilirken, camilere ve diğer mabetlere saldırılırken, yıllardır Türkleri parlamentoda temsil ettiklerini söyleyenler yalnızca seyrediyor.

Bulgar siyasetçiler bile Türkiye yönetimi ile sıcak diyaloglar kurarken, Türkiye’yi akıllarına bile getirmeyenler, sözkonusu seçim olunca bir anda Türkiye sevdalısı oluveriyor.

Peki, bu seçimlerde Türklerin oylarını almak için kimler yarışacak?

“Ben TÜRK’üm ve bunu söylemekten hiçbir zaman çekinmeyeceğim” diyen Lütfi Mestan ve Orhan İsmailov ile; “Bize oy verenlerin büyük bölümü Türk olabilir, ancak biz bir Türk partisi değiliz” diyen Ahmet Doğan ve Mustafa Karadayı mücadele edecek

Türkiye Cumhuriyetinin Büyükelçisine ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanına ‘yuh! çekip,  Cebel Olaylarını anma törenini kiraladıkları adamlarıyla provoke edenlerle; “Türkiye bizim canımız, biz Türkiye ile Bulgaristan arasında köprü olacağız” diyenler yarışacak

Türkan Bebeği ve diğer demokrasi şehitlerini unutmayıp, Türkiye’nin büyükelçisi ve siyasetçileriyle, onları dualarla anan DOST ve Hürriyet ve Şeref Halk Partisi ile anma törenlerini mitinge çevirmeye çalışan, parti müzikleri çalan HÖH Türklerin ve Müslümanların desteğini almak için emek harcayacak

Tek politikaları Türk ve İslam düşmanlığı olan ATAKA’cıları listelerinden aday gösterenlerle, Türk’lük ve İslam şuuruna sahip pırıl pırıl insanlar karşı karşıya gelecek.

Bu seçimlerde Bulgaristan’da yaşayan Türk ve Müslüman seçmenlerin oylarının yanısıra, Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların sandık başına gitmesi de son derece önemli. Bulgaristan seçim kanununa göre, Türkiye’de kullanılan oylar ülke geneline dağıtılıyor, ancak bu seçmenler Bulgaristan’a gidip oylarını kullandıkları takdirde, oyları sandığa gittikleri seçim bölgesine yazılıyor.

Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 400 bin Bulgaristan seçmeni yaşıyor ve bu oylar 10 milletvekilinin seçilmesine etki edebiliyor. Durum böyle olunca da, başta bazı belediyeler ve göçmen dernekleri olmak üzere, Türkiye’deki bir takım kurum ve kuruluşlar 26 Mart’ta yapılacak seçimler için sıkı bir şekilde çalışıyor ve seçmenleri bizzat Bulgaristan’a taşıyarak oy kullandırmayı hedefliyor. Tabi doğal olarak bu insanların desteklediği parti, Türk-İslam düşmanı ATAKA’cıları aday gösteren parti değil!

Seçimler öncesi Bulgaristan Türklüğü adına yaşanan en olumlu gelişme hiç şüphesiz DOST ve Hürriyet ve Şeref Halk Partilerinin tabandan gelen talep doğrultusunda “DOST Birliği” adı altında seçimlere birlikte girme kararları idi. Sayın Lütfi Mestan ve Sayın Orhan İsmailov son derece güzel bir karara imza attılar ve büyük bir sinerji yarattılar. Tabi bu olumlu gelişme doğal olarak listelere de yansıdı.

DOST Birliği listesinde bu iki liderin yanısıra, HŞP eski lideri Korman İsmailov, DOST Genel Başkan Yardımcıları Şabanali Ahmet, Aydoğan Ali, Hüseyin Hafızov, “Bulgarları yok olmaktan Osmanlı kurtardı” diyen Bulgar Tarihçi Prof. Dr. Stoyan Dinkov, Jivkov yönetiminin asimilasyonunu filmleştiren önlü yapımcı Evgeniy Mihaylov, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Bedriye Tarmozova İsmail, DOST Partisinin mevcut Bulgar kökenli milletvekili, işadamı Ventsislav Kaymakanov gibi birçok önemli isim yer alıyor. DOST Birliğinin listesinde dikkat çeken bir diğer nokta ise, 29 seçim bölgesinden 19’unda Türk kökenli adayların listelerin ilk sırasında yer alması. Bu tabloyu diğer listelerde görmek pek mümkün olmuyor ve böylelikle, Türklerin gerçek dostunun ve savunucusunun kim olduğu da net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Tabi seçim atmosferine girilince karalama kampanyaları, tehdit, şantaj, kısacası her türlü entrika da hemen başlıyor. Mesela düne kadar ‘liderimiz’ dedikleri insana söyleyecek hiçbir şey bulamayınca ‘Bulgar ajanı’ karalaması yapılabiliyor!

Peki, bu konudaki dayanak? 18 yaşında askerdeyken imzalattırılan bir belge. Peki, elinizde hiç, Türkleri sattığına, jurnallediğine, gammazladığına dair bir belgeniz var mı? Tabi ki yok. İşin garip tarafı Lütfi Mestan’a ‘Bulgar ajanı’ diyenlerin liderlerinin mesleği profesyonel Bulgar ajanlığı. Bunu da yalnızca Türkler değil, tüm Bulgaristan biliyor.

Mücadeleyi çirkinleştiren bir diğer nokta ise, insanların işiyle, aşıyla tehdit edilmesi. Ancak inanıyoruz ki sağduyulu seçmen hak edenlere hak ettiği cevabı sandıkta verecek.

Kısacası Bulgaristan Türkleri artık sahipsiz değil. Çünkü, Türkiye’nin kardeşi, Bulgaristan’ın DOST’u var..

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal