Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

” Komünizmi nasıl yıktıysak sarayları da öyle yıkacağız”

Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı açıklama ile 26 Mart seçimleri öncesi ülkedeki siyasi tabloyu değerlendirdi. Mestan bazı Bulgar politikacılarının seçmene Erdoğanvari terimlerle vaatlerde bulunduklarına dikkat çekerken; “30 yıl önce Türkler ve Müslümanlar olarak nasıl komünist düzeni yıktıysak, 26 Mart’tan sonra da saray siyasetine ve oligarşiye de öyle son vereceğiz” dedi  Dost Partisi […]

09 Şubat 2017 - 17:39 'de eklendi ve 2628 kez görüntülendi. A+A-

” Komünizmi nasıl yıktıysak sarayları da öyle yıkacağız”

Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı açıklama ile 26 Mart seçimleri öncesi ülkedeki siyasi tabloyu değerlendirdi. Mestan bazı Bulgar politikacılarının seçmene Erdoğanvari terimlerle vaatlerde bulunduklarına dikkat çekerken; “30 yıl önce Türkler ve Müslümanlar olarak nasıl komünist düzeni yıktıysak, 26 Mart’tan sonra da saray siyasetine ve oligarşiye de öyle son vereceğiz” dedi

 Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi;”Son dönemlerde Bulgaristan’ın pek çok televizyon programında, hatta siyasi parti kongrelerinde “paralel devlet” terimi daha sık kullanılmaya başlandı.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Kornelia Ninova 49. Parti Kongresi tribüninden bir kaç kez iktidara gelmeleri durumunda “paralel devlet içerisindeki mafya ve rüşveti” ortadan kaldıracaklarına dair söz verdi. Sözkonusu söylem kongre salonlarından televizyon stüdyolarına hızlı bir şekilde giriş yapmakla kalmadı, Bulgaristan seyircisi arasında belli bir heyecan yarattı, çünkü “paralel devlet” terimi yeni bir oluşummuş gibi bir algı yaratıldı ve insanlar BSP ve Kornelia Ninova’nın yenilikçi olduğunu düşündüler. Fakat, üzüntüyle söylenmeli ki “paralel devlet” söyleminin telif hakkı açık ve net bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyıp Erdoğan’a aittir. Tabii kendisi bu söylemi modern Türkiye’nin güvenliği ve demokrasisi açısından son derece tehlikeli olan bir oluşum olan , Türk devletinin tüm sosyal ve siyasi sistemine sızmış olan Fetullah Gülen Terör Örgütü için kullanıyor.

Sözkonusu oluşumun Türkiye açısından taşıdığı tehditlerin en net olarak görüldüğü durum ise 15 Temmuz 2016 tarihli başarısız darbe girişimidir. Bulgaristan koşullarında “paralel devlet” söyleminin hedefi, mafya ve oligarşinin çağdaş demokratik toplumun içine sızmasıdır. Bu bağlamda bu söylemin BSP tarafından kullanılmasında sakıncalı bir durum olduğu söylenemez. Aynı şekilde BSP’nin ve Ninova’nın siyasi söylemlerindeki “Erdoğanlaştırma”da sakıncalı olarak algılanmamalı. Tabii alıntıların yeterince doğru olmaları durumunda Erdoğan’ın düşünce ve siyasetindeki stratejik derinliğe sızmak ve yazarına dayandırmak da sakıncalı olarak algılanmamalı.
İki ülkede de paraleller tartışmasız olarak varlar. Türkiye’de toplumun modern yapısını eritmeye çalışan FETÖ Terör Örgütü, Bulgaristan’da ise devletin demokratik yapısını yok etmeye yönelik çalışan oligarşi.
Gülenci sızmanın Türkiye’de doruk noktasına ulaşması geçen sene başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminde kendini gösterdi.
Bizde ise oligarşinin paralel devleti sadece yargı reformunu engellemekle kalmadı, diğer tüm reformları da engelledi ve Bulgaristan adına yeni bir toplumsal sözleşme kuracak olan Büyük Millet Meclisinin oluşturulmasına var gücüyle karşı koydu.
Farklı bağlamda da olsa, paralel devlet sorunu, Türkiye’nin ve Bulgaristan’ın benzer problemleri olduğunun ispatıdır.
Türkiye tutarlı ve açık bir şekilde Gülen Cemaatinin derinleşmesine karşı duruyorken, BSP’nin söylemleri ve hareketleri arasında ciddi bir ikiyüzlülük ve çarpıcı bir uyuşmazlık söz konusudur (komunist dönemden kalan bu ifadeyi kullanmaları da kasıtlıdır).BSP bir taraftan paralel devletteki rüşvetçiliğe ve mafyaya karşı koyuyor ama diğer taraftan, Bulgaristan’da ki oligarşinin ve yozlaşmış çevrenin ana yapımcılarından biri olarak ortaya çıkıyor. 
Bu çelişki BSP’nin paralel devlete karşı yürütme niyetinde oldukları mücadelenin samimiyeti hakkında şüpe uyandırıyor. Erdoğan’ın söyleminden aldıkları alıntıyı kullanmalarının büyük olasılıkla tek bir amacı vardır o da, kullanılan alıntının nerden geldiğni dahi bilmeyen Bulgaristan seçmenine daha orijinal söylemlerle kendilerini beğendirmek.
DOST Birliği için Bulgaristan demokrasisinin başlıca sorunu paralel devlettir. Bu paraleliğin siyasi belirtilerinin temellerinden biri ise saray modelidir. DOST Birliğinin seçmenlerine hep birlikte saraysız demokrasiye erişme çağrısı tesadüf değildir. Unutmayalım ki, Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları, sivil kudreti ve cesareti sayesinde, ve demokrasi ve hürriyet arzuları sayesinde yaklaşık 30 yıl önce komünist rejimin çöküşüne neden oldu. 
Bugün DOST Birliği’nin temel görevi de, aynı bu yüzbinlerce Bulgaristan vatandaşının sivil güç ve kudretini birleştirerek oligarşik ve yozlaşmış çembere karşı durmaktır.”

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı açıklama ile 26 Mart seçimleri öncesi ülkedeki siyasi tabloyu değerlendirdi...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı açıklama ile 26 Mart seçimleri öncesi ülkedeki siyasi tabloyu değerlendirdi...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı açıklama ile 26 Mart seçimleri öncesi ülkedeki siyasi tabloyu değerlendirdi...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan yaptığı açıklama ile 26 Mart seçimleri öncesi ülkedeki siyasi tabloyu değerlendirdi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Türkiye’nin yavrusu değil, kardeşi bir KKTC istiyoruz Türkiye’nin yavrusu değil...

Kimilerine göre Yavru Vatan, kimilerine göre ise Kuzey Kıbrı...

Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri