Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

DOST Birliği barajın kapaklarını kırdı

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Partisi gücüne güç katmaya devam ediyor. DOST ve HŞHP Partileri yönetimleri aldıkları karar ile 26 Mart’ta yapılacak erken seçimlere birlikte katılmak üzere ittifak yaptı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Filibe’de düzenlenen MKYK […]

05 Şubat 2017 - 1:01 'de eklendi ve 2277 kez görüntülendi. A+A-

DOST Birliği barajın kapaklarını kırdı

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Partisi gücüne güç katmaya devam ediyor. DOST ve HŞHP Partileri yönetimleri aldıkları karar ile 26 Mart’ta yapılacak erken seçimlere birlikte katılmak üzere ittifak yaptı.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Filibe’de düzenlenen MKYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile seçim koalisyonu kurduklarını kamuoyuna açıkladı.

“Dost Birliği” adı altında HŞDP ile birlikte seçim yarışına gireceklerini belirten Mestan, “DOST Birliği olarak daha şimdiden parlamentoya giriş için gerekli olan yüzde 4 barajını aşmış bulunuyoruz” dedi.

Mestan, “Sosyolojik araştırmalarının fark edemediği gizli protesto oylarını seferber ediyoruz. Yeni, modern bir yurttaş vatanseverliğini temsil eden oluşumumuz seçim yarışına iddialı bir şekilde katılacak” dedi.
Dost Birliği’nin hedeflediği misyonun, Bulgaristan’ın NATO ve Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir ülke olarak gelişimini desteklenmesi olduğunu da belirten Mestan, “Biz, benimsediğimiz değerler sistemimizden söz ederken, gerçek vatansever olarak popülist milliyetçiliğe de karşı çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

Lütfi Mestan, daha önce genel başkanlığını yaptığı Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden cesur ve dürüst üyelerin, 10 Nisan 2016 tarihinde kurdukları DOST Partisine katıldıklarını söyledi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi yöneticilerinin DOST Partisine geçmek isteyen herkese şiddet uyguladığını da iddia eden Mestan, “Seçimlerde siyasi fikirler ile siyasi terör mücadele edecek” diye konuştu.

Öte yandan Bulgaristan’ın feshedilen 43. parlamentosunda Reformcu Blok (RB) koalisyonunda yer alan, eski savunma Bakan Yardımcısı Orhan İsmailov’un genel başkanlığını yaptığı HŞHP, DOST partisi ile kurulan koalisyon nedeniyle RB’den ihraç edildiği açıklandı.

Mestan, DOST Partisi’nin komşu Türkiye tarafından yönetildiği gerekçesiyle” HŞHP’nin RB koalisyonundan atılmasına da sert tepki gösterirken; “DOST adına karşınızda duran hepimize bir bakın. Hepimiz birer Bulgaristan vatandaşıyız” diye yanıt verdi.
Lütfi Mestan, partilerinin sıkça Türkiye’ye bakış açısı nedeniyle eleştirdiğini de anımsatırken, “Türkiye düşman değil, komşu, dost ve stratejik müttefiktir” dedi. Mestan, Bulgaristan’ın kendisi gibi bir NATO üyesi olan komşu Türkiye ile önce ortak değerler paylaştığını, ardından da müttefik olarak Atlantik dayanışmasını sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Partilerinin Türkiye-Bulgaristan dostluğunun köprüsü olduğunu da sözlerine ekleyen Mestan; “Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostluğu ve Bulgaristan’ın bu dostluktan elde edebileceği yararları savunmak, bir yurttaş olarak vatanseverliğimizin en önemli göstergesidir” dedi. DOST lideri, Bulgaristan ile Türkiye arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler kurmaya çalıştıklarını, girişimleri sonucunda yakın bir zamanda Türkiye’nin Bulgaristan’dan işlenmemiş dana eti ithalatına başlayabileceğini de söyledi. Mestan, “Bu girişim başarılı olursa, yüzbinlerce Bulgaristan vatandaşı, stratejik olan bu ortaklığın yararını görebilecek” dedi.

Öte yandan iki parti arasında yapılan bu seçim ittifakı, başta Bulgaristan’da yaşayan Türk ve Müslümanlar olmak üzere, sağduyulu seçmenler nezdinde büyük bir mutluluğa neden oldu. HÖH tarafından yıllardır sömürüldüklerini iddia eden Bulgaristan Türkleri; “Yıllarca oy verdik, bizlerin destekleriyle hem parlamentoda yer aldılar hem hükümetlerde, ancak verdiğimiz desteklerin karşılığını hiçbir zaman bize hizmet olarak geri çevirmediler. Bizler şimdiye kadar sahipsiz ve alternatifsizdik, ama artık böyle bir durum yok, bizlerin içinden çıkan deneyimli iki politikacımızın kurduğu bu güçlü ittifak, bize hem büyük bir moral hem de alternatif. Ayrıca her iki partinin yöneticilerinin de HÖH’ün aksine, anavatanımız Türkiye ile kurduğu sıcak diyaloglar bizim için bir diğer önemli avantaj, her türlü baskıya ve zulme en güzel cevabı 26 Mart’ta sandıkta vereceğiz” şeklinde duygularını dile getirdiler.

Bulgaristan Türkleri ayrıca, Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen’i de bu ittifak içerisinde  görmek istediklerini sözlerine eklediler.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Parti...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Parti...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Parti...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Parti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri