Diyar-i Türk

DOST Birliği barajın kapaklarını kırdı

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Partisi gücüne güç katmaya devam ediyor. DOST ve HŞHP Partileri yönetimleri aldıkları karar ile 26 Mart’ta yapılacak erken seçimlere birlikte katılmak üzere ittifak yaptı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Filibe’de düzenlenen MKYK […]

Bu Haber 05 Şubat 2017 - 1:01 'de eklendi ve 2297 kez görüntülendi.

DOST Birliği barajın kapaklarını kırdı

Kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve Bulgaristan’da yaşayan Bulgaristan seçmeni, Türk ve Müslümanların umudu haline gelen DOST Partisi gücüne güç katmaya devam ediyor. DOST ve HŞHP Partileri yönetimleri aldıkları karar ile 26 Mart’ta yapılacak erken seçimlere birlikte katılmak üzere ittifak yaptı.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Filibe’de düzenlenen MKYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile seçim koalisyonu kurduklarını kamuoyuna açıkladı.

“Dost Birliği” adı altında HŞDP ile birlikte seçim yarışına gireceklerini belirten Mestan, “DOST Birliği olarak daha şimdiden parlamentoya giriş için gerekli olan yüzde 4 barajını aşmış bulunuyoruz” dedi.

Mestan, “Sosyolojik araştırmalarının fark edemediği gizli protesto oylarını seferber ediyoruz. Yeni, modern bir yurttaş vatanseverliğini temsil eden oluşumumuz seçim yarışına iddialı bir şekilde katılacak” dedi.
Dost Birliği’nin hedeflediği misyonun, Bulgaristan’ın NATO ve Avrupa Birliği (AB) yanlısı bir ülke olarak gelişimini desteklenmesi olduğunu da belirten Mestan, “Biz, benimsediğimiz değerler sistemimizden söz ederken, gerçek vatansever olarak popülist milliyetçiliğe de karşı çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

Lütfi Mestan, daha önce genel başkanlığını yaptığı Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden cesur ve dürüst üyelerin, 10 Nisan 2016 tarihinde kurdukları DOST Partisine katıldıklarını söyledi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi yöneticilerinin DOST Partisine geçmek isteyen herkese şiddet uyguladığını da iddia eden Mestan, “Seçimlerde siyasi fikirler ile siyasi terör mücadele edecek” diye konuştu.

Öte yandan Bulgaristan’ın feshedilen 43. parlamentosunda Reformcu Blok (RB) koalisyonunda yer alan, eski savunma Bakan Yardımcısı Orhan İsmailov’un genel başkanlığını yaptığı HŞHP, DOST partisi ile kurulan koalisyon nedeniyle RB’den ihraç edildiği açıklandı.

Mestan, DOST Partisi’nin komşu Türkiye tarafından yönetildiği gerekçesiyle” HŞHP’nin RB koalisyonundan atılmasına da sert tepki gösterirken; “DOST adına karşınızda duran hepimize bir bakın. Hepimiz birer Bulgaristan vatandaşıyız” diye yanıt verdi.
Lütfi Mestan, partilerinin sıkça Türkiye’ye bakış açısı nedeniyle eleştirdiğini de anımsatırken, “Türkiye düşman değil, komşu, dost ve stratejik müttefiktir” dedi. Mestan, Bulgaristan’ın kendisi gibi bir NATO üyesi olan komşu Türkiye ile önce ortak değerler paylaştığını, ardından da müttefik olarak Atlantik dayanışmasını sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Partilerinin Türkiye-Bulgaristan dostluğunun köprüsü olduğunu da sözlerine ekleyen Mestan; “Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostluğu ve Bulgaristan’ın bu dostluktan elde edebileceği yararları savunmak, bir yurttaş olarak vatanseverliğimizin en önemli göstergesidir” dedi. DOST lideri, Bulgaristan ile Türkiye arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler kurmaya çalıştıklarını, girişimleri sonucunda yakın bir zamanda Türkiye’nin Bulgaristan’dan işlenmemiş dana eti ithalatına başlayabileceğini de söyledi. Mestan, “Bu girişim başarılı olursa, yüzbinlerce Bulgaristan vatandaşı, stratejik olan bu ortaklığın yararını görebilecek” dedi.

Öte yandan iki parti arasında yapılan bu seçim ittifakı, başta Bulgaristan’da yaşayan Türk ve Müslümanlar olmak üzere, sağduyulu seçmenler nezdinde büyük bir mutluluğa neden oldu. HÖH tarafından yıllardır sömürüldüklerini iddia eden Bulgaristan Türkleri; “Yıllarca oy verdik, bizlerin destekleriyle hem parlamentoda yer aldılar hem hükümetlerde, ancak verdiğimiz desteklerin karşılığını hiçbir zaman bize hizmet olarak geri çevirmediler. Bizler şimdiye kadar sahipsiz ve alternatifsizdik, ama artık böyle bir durum yok, bizlerin içinden çıkan deneyimli iki politikacımızın kurduğu bu güçlü ittifak, bize hem büyük bir moral hem de alternatif. Ayrıca her iki partinin yöneticilerinin de HÖH’ün aksine, anavatanımız Türkiye ile kurduğu sıcak diyaloglar bizim için bir diğer önemli avantaj, her türlü baskıya ve zulme en güzel cevabı 26 Mart’ta sandıkta vereceğiz” şeklinde duygularını dile getirdiler.

Bulgaristan Türkleri ayrıca, Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen’i de bu ittifak içerisinde  görmek istediklerini sözlerine eklediler.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal