Diyar-i Türk

Türkiye’den Kırgızistan’a hastane hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan’a bir sözü olarak Bişkek’te “Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi” ismini taşıyacak modern bir hastane inşa edildiğini söyledi. Rutbil, Haziran 2016’da başlayan hastane inşaatının Ağustos 2017’de tamamlanması […]

Bu Haber 30 Ocak 2017 - 19:57 'de eklendi ve 547 kez görüntülendi.

Türkiye’den Kırgızistan’a hastane hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan’a bir sözü olarak Bişkek’te “Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi” ismini taşıyacak modern bir hastane inşa edildiğini söyledi.

Rutbil, Haziran 2016’da başlayan hastane inşaatının Ağustos 2017’de tamamlanması hedeflediklerini ifade ederken, şimdiye kadar projenin yüzde 40’ının tamamlandığını ve bu yılın sonunda hizmete hazır hale gelmesi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Projenin ülkede beğeni ve ilgi ile karşılandığını, hizmete girmesinin sabırsızlıkla beklendiğini de dile getiren Rutbil, Türkiye ve Kırgızistan’ın ortak işleteceği hastanenin işletme koşullarını belirlemek için şubatta Türkiye’den bir heyetin geleceğini ifade etti.

Kırgızistan’da sağlık sektörünün gelişmesine ivme kazandıracağı düşünülen hastane üstün özelliklere sahip modern bir hastane olacak. Türkiye, inşaatı tamamlanmasının ardından hastaneye her türlü ekipman yardımı ile personele eğitim verilmesi gibi konuları da üstlenecek.

Rutbil, “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığından Kırgızistan’a iki yıl önce bir ekip geldi. Bu ekip, ülkede sağlık alanındaki ihtiyaçları tespit ederek hangi alan ve branşlarda destek verilmesi gerektiğini tespit etti. Buna göre, hastane gastroenteroloji, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, girişimsel radyoloji gibi altı bölümden oluşacak” ifadelerini sözlerine ekledi.

Ülkedeki sağlık sektörünün altyapısı, yüksek eğitimi, tecrübeli kadro ve geniş hizmet ağı ile sağlam ve güçlü olduğunu ifade eden Evren Rutbil, “Ülkede sağlık altyapısı iyi durumda. Sağlam ve güçlü. Bütçe yetersizliği nedeniyle son teknolojik cihazların eksikliği görülüyor” diye konuştu.

Bişkek’in batısında Çek gazeteci Julius Fuçik’in adını taşıyan parkın yanında, 13 bin 500 metrekarelik alanda inşa edilen Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi dört kattan oluşacak. Projede bahçe ve otoparkı da bulunan hastane 51 yatak kapasiteye sahip olacak. Hastanede iki ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, ultrason ve röntgen birimleri, konferans salonu ve modern laboratuvarlar da yer alacak.

 

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal