Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türkiye’den Kırgızistan’a hastane hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan’a bir sözü olarak Bişkek’te “Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi” ismini taşıyacak modern bir hastane inşa edildiğini söyledi. Rutbil, Haziran 2016’da başlayan hastane inşaatının Ağustos 2017’de tamamlanması […]

30 Ocak 2017 - 19:57 'de eklendi ve 626 kez görüntülendi. A+A-

Türkiye’den Kırgızistan’a hastane hediyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan’a bir sözü olarak Bişkek’te “Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi” ismini taşıyacak modern bir hastane inşa edildiğini söyledi.

Rutbil, Haziran 2016’da başlayan hastane inşaatının Ağustos 2017’de tamamlanması hedeflediklerini ifade ederken, şimdiye kadar projenin yüzde 40’ının tamamlandığını ve bu yılın sonunda hizmete hazır hale gelmesi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Projenin ülkede beğeni ve ilgi ile karşılandığını, hizmete girmesinin sabırsızlıkla beklendiğini de dile getiren Rutbil, Türkiye ve Kırgızistan’ın ortak işleteceği hastanenin işletme koşullarını belirlemek için şubatta Türkiye’den bir heyetin geleceğini ifade etti.

Kırgızistan’da sağlık sektörünün gelişmesine ivme kazandıracağı düşünülen hastane üstün özelliklere sahip modern bir hastane olacak. Türkiye, inşaatı tamamlanmasının ardından hastaneye her türlü ekipman yardımı ile personele eğitim verilmesi gibi konuları da üstlenecek.

Rutbil, “Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığından Kırgızistan’a iki yıl önce bir ekip geldi. Bu ekip, ülkede sağlık alanındaki ihtiyaçları tespit ederek hangi alan ve branşlarda destek verilmesi gerektiğini tespit etti. Buna göre, hastane gastroenteroloji, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, girişimsel radyoloji gibi altı bölümden oluşacak” ifadelerini sözlerine ekledi.

Ülkedeki sağlık sektörünün altyapısı, yüksek eğitimi, tecrübeli kadro ve geniş hizmet ağı ile sağlam ve güçlü olduğunu ifade eden Evren Rutbil, “Ülkede sağlık altyapısı iyi durumda. Sağlam ve güçlü. Bütçe yetersizliği nedeniyle son teknolojik cihazların eksikliği görülüyor” diye konuştu.

Bişkek’in batısında Çek gazeteci Julius Fuçik’in adını taşıyan parkın yanında, 13 bin 500 metrekarelik alanda inşa edilen Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi dört kattan oluşacak. Projede bahçe ve otoparkı da bulunan hastane 51 yatak kapasiteye sahip olacak. Hastanede iki ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, ultrason ve röntgen birimleri, konferans salonu ve modern laboratuvarlar da yer alacak.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. T...

Kırgızistan’da Zafer Ceenbekov’un Kırgızistan’da Zafer Ceenbekov’un

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. T...

İşte Türk Dünyası Sonuçları İşte Türk Dünyası Sonuçları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. T...

Nevruz Türk Cumhuriyetleri ile birlikte kutlandı Nevruz Türk Cumhuriyetleri ile birlikte ...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri