Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Saygı ve Özlemle Anıyoruz

 Ömrünü Kıbrıs Davasına adayan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin lideri, Rauf  Raif Denktaş vefatının beşinci yıldönümünde TMT Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.  Anma törenine, Cumhurbaşkanı Vekili ve KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Meclis Başkanıvekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Vekili Nazım Çavuşoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral […]

13 Ocak 2017 - 16:56 'de eklendi ve 488 kez görüntülendi. A+A-

Saygı ve Özlemle Anıyoruz

 Ömrünü Kıbrıs Davasına adayan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin lideri, Rauf  Raif Denktaş vefatının beşinci yıldönümünde TMT Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı. 
Anma törenine, Cumhurbaşkanı Vekili ve KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, Meclis Başkanıvekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Vekili Nazım Çavuşoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 28. Tümen Komutanı Tuğgeneral Faruk Yıldırım, 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, GKK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Bülent Tuğrul, Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, bakanlar, milletvekilleri, muharip dernekler, kurum ve  kuruluşlar ,okullar, üniversiteler, ailesi ve sevenleri katıldı. Törende, protokolün yanı sıra öğrenciler de hazır bulundu.
Protokolün çelenklerinin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sürdü. Tören, anıt özel defterinin imzalanması ve Cumhurbaşkan Vekili Sibel Siber’in konuşmasıyla tamamlandı.
KKTC Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sibel Siber törende yaptığı konuşmada, Kurucu Cumhurbaşkanı ve Kıbrıs Türk halkının lideri Denktaş’ı vefatının beşinci yılında saygı ve rahmetle andıklarını belirtti.
Denktaş’ın zor koşullarda gettolarda, devlet terörüne maruz kalmış bir halka, zekasıyla, cesaretiyle, bilgisiyle önderlik yaptığını ve tüm platformlarda üstün yetenekleriyle halkın sesi olduğunu belirten Siber, “Varlığımızı dünyaya duyurmuştur” dedi.
Siber, “Bugün süregelen müzakerelerde amacın, kendi bölgemizde, kendi varlığımızla, kendi kimliğimizle güven içerisinde gelecek endişesi duymadan var olmaktır” diyerek, Kıbrıs Türkü’nün geçmişten bugüne devam eden kendi kimliğiyle var olma mücadelesinin dünyada kendi kimliğiyle var olma mücadelesine dönüştüğünü belirtti.
Müzakerelerin halkı mutlu edecek, yaşanabilir bir çözümle sonuçlanmasını arzu ettiklerini söyleyen Siber, toplumun belleğinin bu müzakerelerde en önemli yol gösterici olduğunu vurguladı.
Siber, kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı bir kez daha verdiği mücadeleden dolayı şükranlarını sunarak rahmetle andı.
Cumhurbaşkanı Vekili Sibel Siber anıt özel defterine şunları yazdı:
“Aziz Lider, Kurucu Cumhurbaşkanı:
Kıbrıslı Türklerin bu adada kendi kimliği ile verdiği var olma mücadelesinde gösterdiğiniz liderlik hiçbir zaman unutulmayacaktır. Kendi yurdunda gettolara sıkıştırılmış, devlet terörüne maruz kalmış bir halkı o zor koşullarda üstün diplomasi yeteneğiniz ve cesaretiniz ile her platformda temsil ettiniz. Kıbrıslı Türklerin haklı mücadelesini dünyaya duyurdunuz.
Bugün siyasi eşitliğimizin kendi kimliğimizle, kendi bölgemizde varlığımızın ve güvenliğimizin temel alınacağı, Türkiye’nin garantisinde bir çözüm modeli arzulamaktayız. Kıbrıs Türk halkının toplumsal belleği, geçmişte yaşananların tekrarlanmayacağı, yaşayabilir bir çözüm modeline ulaşma yolunda en güçlü yol göstericisidir. Sizi ölümünüzün 5. yılında saygı ve rahmetle anıyorum. Ruhunuz Şad olsun.”

Etiketler :
a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

 Ömrünü Kıbrıs Davasına adayan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin lideri, Rauf  Raif Denktaş vefa...

İşte Türk Dünyası Sonuçları İşte Türk Dünyası Sonuçları

 Ömrünü Kıbrıs Davasına adayan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin lideri, Rauf  Raif Denktaş vefa...

Nevruz İstanbul’da Türk Dünyasını buluşturdu Nevruz İstanbul’da Türk Dünyasını ...

 Ömrünü Kıbrıs Davasına adayan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin lideri, Rauf  Raif Denktaş vefa...

“Verilecek toprağımız yok” “Verilecek toprağımız yok”...

 Ömrünü Kıbrıs Davasına adayan, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin lideri, Rauf  Raif Denktaş vefa...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri