Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

“Kosova’nın Meselelerini Kendi Meselesi Gören Yegane Ülke Türkiye’dir”

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 2016 yılının son yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında; “Kosova’nın meselelerini kendi meselesi olarak gören yegâne ülke Türkiye’dir” derken, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ise; “Türkiye’de kim terörist ise, o kişi Kosova’da da teröristtir” dedi İki günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kosova Cumhurbaşkanı Hashim […]

29 Aralık 2016 - 23:57 'de eklendi ve 1039 kez görüntülendi. A+A-

“Kosova’nın Meselelerini Kendi Meselesi Gören Yegane Ülke Türkiye’dir”

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 2016 yılının son yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında; “Kosova’nın meselelerini kendi meselesi olarak gören yegâne ülke Türkiye’dir” derken, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ise; “Türkiye’de kim terörist ise, o kişi Kosova’da da teröristtir” dedi

İki günlük resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, ilk olarak Başbakan Binali Yıldırım ile görüştü. Başbakan Binali Yıldırım, konuk cumhurbaşkanı ve heyeti onuruna Çankaya Köşkünde bir öğle yemeği verdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi daha sonra TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı ziyaret etti. Kahraman ve Thaçi’nin Meclis Divan Salonu’ndaki görüşmesi, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti. Cumhurbaşkanı Thaçi’ye ziyareti sırasında, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın,  Türkiye-Kosova Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Zeyid Aslan, T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Avni  Spahiu eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Thaçi, görüşmenin ardından, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın eşliğinde, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde atılan bombalar nedeniyle Meclisin hasar gören bölümlerini gezdi.

“ Halkım Adına Sizi Kosova’ya Davet Ediyorum”

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin Ankara temasları daha sonra iş dünyası görüşmeleriyle devam etti. Thaçi, ilk olarak Ankara Ticaret Odasının meclis toplantısına katıldı. Konuk cumhurbaşkanına burada, Gümrük ve Ticaret Balanı Bülent Tüfenkçi, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Büyükelçi Kıvılcım Kılıç ve TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu eşlik etti.

Burada bir konuşma yapan Konuk Cumhurbaşkanı Thaçi, “15 Temmuz kara bir gecedir. O zaman da açıkladım, şimdi de açıklıyorum, hiçbir tank gücü bu milletin gücünün üzerinden geçemez. Türkiye’nin terörist dediğine biz de terörist deriz” ifadesini kullandı.​

Thaçi, ATO’da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer aldığını hatırlatarak iki ülke arasındaki iş birliğine vurgu yaptı. Thaçi, Kosova’nın genç bir devlet olarak çok fazla fırsat barındırdığına işaret ederek “İstanbul’a bir, Frankfurt’a iki, Londra’ya üç saat uzaklıktayız.” dedi.

Türk firmalarının Kosova’da çok başarılı işlere imza attığının, başta inşaat olmak üzere birçok sektörde Türk firmalarının lider yatırımcı olduğunun altını çizen Thaçi, “İki ülke arasındaki iş birliğinin yolu tamamen açıktır. Bir dostunuz olarak söylüyorum; Kosova halkı adına sizi ülkeme davet ediyorum. Kosova’da kendinizi ülkenizde gibi hissedeceksiniz.” diye konuştu.

 TOBB Ekonomi Üniversitesinden Thaçi’ye Onursal Doktora

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) tarafından Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’ye onursal doktora unvanı verildi. Tevcih töreninde konuşan TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kosova’daki doğrudan yabancı yatırımda Türkiye, 341 milyon euroluk tutar ile Almanya ve İsviçre’den sonra yatırımcı ülke konumunda” bilgisini paylaştı.

Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, “Kosova’da faaliyet gösteren Türk firmalar yaklaşık 10 bin kişiye istihdam imkânı sağlıyor. Kosova’daki doğrudan yabancı yatırımda Türkiye, 341 milyon Euro’luk tutar ile Almanya ve İsviçre’den sonra yatırımcı ülke konumunda. Türk müteahhitlerinin Kosova’da üstlendiği projelerin toplam hacmi 1,4 milyar Euro’ya ulaştı” dedi.

TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kosova ile Türkiye’nin sevinci ve kederi birlikte paylaşan iki kardeş ülke olduğuna dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığını desteklediğini ve ertesi gün tanıdığını belirterek, Cumhurbaşkanı Thaçi’ye 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından darbecilere karşı seçilmiş hükümetin ve demokrasinin yanında yer almasından dolayı teşekkür etti.

KÜLLİYEDE RESMİ KARŞILAMA

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti ve yakın dostu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde düzenlenen resmî törenle karşıladı. Törende, her iki ülkenin millî marşlarının çalınmasının ardından Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, tören kıtasını selamladı.

Basın mensuplarına tokalaşarak görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Taçi, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerini gerçekleştirmek üzere, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a heyetlerarası görüşmede, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, T.C Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve TİKA Başkanı Serdar Çam eşlik etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadeleyi hem yurt içinde hem yurt dışında kararlılıkla sürdürdüğünü belirterek “Cinayetlerin, dökülen masum kanlarının hesabını hukuk içinde mutlaka soracağız. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar terör örgütlerinin elebaşlarının, militanlarının peşlerini asla bırakmayacağız. Çünkü hain her yerde haindir, terörist her yerde teröristtir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek, görüşmelerine ve gündemdeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“KOSOVA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ BİZİM İÇİN TARTIŞILMAZDIR”

Türkiye’nin köklü tarihi, kültürel ve beşeri bağlarının bulunduğu Kosova’nın, Türk milletinin gönlünde müstesna bir yeri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağımsızlığını kazanmasının ardından Kosova’yı her alanda destekleyen, Kosova’nın meselelerini kendi meselesi olarak gören yegane ülkenin Türkiye olduğunu ve bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşları aracılığıyla Kosovalı kardeşlerini desteklediğini söyledi.

Türkiye’nin, NATO gücü bünyesindeki askerleriyle Kosova’nın güvenliğine destek verdiğine ve bu desteğini sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortak gayretlerimiz neticesinde Kosova bugün, uluslararası toplumun güvenilir bir ortağı ve bölgesinde istikrarın teminatıdır. Kosova’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği bizim için tartışılmazdır. Kosova’yı hâlihazırda 113 ülke tanımış durumdadır. Bu sayının artması için ilgili ülkeler nezdinde çabalarımız sürüyor” diye konuştu.

“FETÖ FAALİYET GÖSTERDİĞİ TÜM ÜLKELER İÇİN BÜYÜK BİR TEHDİT”
Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ile yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke arasındaki siyasi, ticari ve ekonomik konuları değerlendirdiklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yanı sıra 15 Temmuz hain darbe girişimini, FETÖ ile mücadeleyi ve bu mücadelede dost ülkelerden beklentileri konuştuklarını ifade etti.

FETÖ terör örgütünün en yoğun örgütlenme ağına sahip olduğu ülkenin Kosova olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Şunun altını bir kez daha çizmek isterim: FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C ve DEAŞ gibi katil sürülerinin bizim nazarımızda hiçbir farkı yoktur. Bunlarla mücadeleyi hem yurt içinde, hem yurt dışında kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Cinayetlerin, dökülen masum kanların hesabını hukuk içinde mutlaka soracağız. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar, terör örgütlerinin elebaşlarının, militanlarının peşlerini asla bırakmayacağız. Çünkü hain her yerde haindir, terörist her yerde teröristtir. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehdittir.”

“MAARİF VAKFI ARACILIĞIYLA, ÇOK DAHA KALİTELİ BİR EĞİTİM-ÖĞRETİM VERİLECEK”

15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananların bu korkunç gerçeği açık ve net ortaya koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Maarif Vakfı kuruluşundan bu yana geçen kısa sürede Afrika’dan Asya’ya kadar birçok bölgede çalışmalar yürütüyor. FETÖ’nün gerçek niyetinin farkına varan ülkeler de evlatlarını, genç nesillerini bu yapının elinden çekip almaya başladılar. İnşallah bu süreç artarak devam edecektir. Bu konuda Kosovalı kardeşlerimizin gerekli hassasiyeti göstereceğine inanıyorum” dedi.

Şu andaki mevcut müfredat, mevcut eğitim-öğretim anlayışından çok daha kaliteli bir eğitim-öğretim anlayışını Maarif Vakfı aracılığıyla, Kosova’daki muadilleriyle birlikte el ele vererek yapabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda Kosovalıların endişeye kapılmamasını istedi.

“KOSOVA’DAKİ YATIRIMLARIMIZ 350 MİLYON DOLARA ULAŞTI”

Kosova’nın Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşme yolunda attığı adımları memnuniyetle karşıladıklarını, Priştine-Belgrad diyalog sürecini desteklediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova’nın kalkınması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İş adamlarımızın bu ülkeye yatırım yapmasını her zaman teşvik ettik, ediyoruz. Ülkemizin Kosova’daki toplam yatırımlarının miktarı 350 milyon dolara ulaşmıştır. Türk müteşebbisleri, bankacılık, sigorta, sağlık, gıda, üretim, inşaat, ulaşım ve tekstil gibi pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Bu firmalarımız şu an itibariyle 10 bin Kosovalıyı istihdam ediyor. İkili ticaret hacmimiz ise, bu yılın ilk 10 ayında 221 milyon dolar oldu. Yeterli görmediğimiz bu rakamı çok daha yukarılara taşımakta kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, 2013 yılında iki ülke arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasının iç onay sürecinin geçen yıl Türkiye’de tamamlandığını hatırlattı ve Kosova’daki onay sürecinin de bir an önce tamamlanması konusunu da bugün mevkidaşı ile görüştüklerini aktardı.

“İKİ TOPLUM ARASINDAKİ DAYANIŞMAYI ARTIRAN KÜLTÜREL ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ”

İki ülkenin ticari hedefleri açısından bir dönüm noktası olacak gördüğü bu anlaşma ile ilgili kısa sürede sonuç almayı ümit ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelere yer verdi: “Kosova’daki Türk toplumu ve Türkiye’deki Kosova kökenli vatandaşımız da iki ülke arasında bir insani köprü vazifesi görüyor. Aynı şekilde Kosova’daki Arnavut kardeşlerimizle Türkiye’deki Arnavut kardeşlerimiz yine bir köprü vazifesi görüyor. Dolayısıyla bir çift dikiş bir dayanışma burada söz konusu. Bunu çok daha güçlendirerek devam ettirmemiz lazım. 2016 senesi Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımızca Kosova Yılı ilan edilmişti. Başkanlığımızın öncülüğünde bu yıl boyunca iki toplum arasındaki muhabbeti, dayanışmayı, kaynaşmayı artıran birçok kültürel etkinlikler düzenlendi. Şimdi Sayın Başkanın ziyaretiyle bu süreci taçlandıracağımıza inanıyorum ve ben bu resmî ziyaretin yaptığımız görüşmelerin iki ülke kardeşliğini daha da perçinlediğini düşünüyorum.”

Kosova Cumhurbaşkanı Taçi’ye ve heyetine ziyaretleri için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını, yapılan ziyaretin her iki ülke için de hayırlara vesile olması temennisiyle tamamladı.

KOSOVA CUMHURBAŞKANI THAÇİ: “TÜRKİYE’DE KİM TERÖRİSTSE, O KOSOVA İÇİN DE TERÖRİSTTİR”

Türkiye’de bulunuyor olmaktan duyduğu mutluluğu ve memnuniyeti ifade ederek açıklamasına başlayan Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek şu görüşlere yer verdi: “Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye’de terörist kimse Kosova’da da teröristtir, Kosova için de teröristtir. Ve bu konuda hiçbir tavizimiz yoktur, ismi ne olursa olsun terörist teröristtir. İster Ankara’da, ister İstanbul’da, ister Priştine’de, ister Brüksel’de olsun, Berlin, Paris, New York’ta, Washington’da her yerde terörist teröristtir. Kosova teröre karşı kurulan koalisyonun bir parçasıdır ve bu savaşa aktif olarak katılıyoruz.”

Ortak basın toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmî akşam yemeği verdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 2016 yılının son yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmenin ...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 2016 yılının son yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmenin ...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 2016 yılının son yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmenin ...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 2016 yılının son yurtdışı gezisini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşmenin ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri