Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

DOST DUALARLA HÖH ŞARKILARLA ŞEHİTLERİNİ ANDI!

Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hayatını kaybedenler törenlerle anıldı.Olayların 32. yıl dönümünde, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali’nin Mogilyane Köyü ve Mestanlı kasabasında DOST Partisi tarafından düzenlenen anma törenlerinde, rejim tarafından katledilenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Türkan Çeşmesinde ve Mestanlı’da düzenlenen törenlere; T.C Sofya Büyükelçisi […]

27 Aralık 2016 - 2:05 'de eklendi ve 2239 kez görüntülendi. A+A-

DOST DUALARLA HÖH ŞARKILARLA ŞEHİTLERİNİ ANDI!

Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hayatını kaybedenler törenlerle anıldı.Olayların 32. yıl dönümünde, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali’nin Mogilyane Köyü ve Mestanlı kasabasında DOST Partisi tarafından düzenlenen anma törenlerinde, rejim tarafından katledilenler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Türkan Çeşmesinde ve Mestanlı’da düzenlenen törenlere; T.C Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Türkiye-Bulgaristan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Başkanı Orhan İsmailov, DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şabanali Ahmet Razgrad Bağımsız Milletvekili Günay Hüsmen,  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Prof. Mustafa Aliş Haci, DOST Partisi teşkilatlarının yöneticileri, Türkiye’den gelen Balkan göçmenleri derneklerinin başkan ve yöneticileriyle binlerce Bulgaristan vatandaşı Türk katıldı. katıldı.

Törenler, Türkan bebek ve diğer şehitlerin kabirlerine yapılan ziyaretle başladı. Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Prof. Mustafa Aliş Haci, Türkan bebeğin mezarı başında dua okudu. Binlerce  kişinin katıldığı törenin devamında Mogilyane köyündeki Türkan Çeşme Anıtı önünde de bir etkinlik düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Türkiye- Bulgaristan Parlamentolararası  Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu, “Soydaşımızın parmağı kanarsa, bizim yüreğimiz acır ve ona kayıtsız kalamayız. Her ne yapmak gerekiyorsa, onu yapmak için yola çıkar, koşar, bağırır haykırırız.” dedi.

Babuşçu, 1984 yılında özgürlük ve demokrasi mücadelesi yapan Bulgaristan’daki Türklerin, bu mücadeleyi başlatan meş’aleyi yaktıklarını ve bu meş’alenin halen yanmaya devam ettiğini ifade ederek, “Siz sadece özgürlük meşalesini değil, aynı zamanda   Bulgaristan’da demokrasinin meş’alesini de yaktınız ve taşıdınız” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını da katılımcılara ileten Babuşçu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Sizler hiç yılmadan, bıkmadan, yeni bir siyasal harekete öncülük ederek bu kadroları öne çıkarttınız. Şimdi burada, hep beraber ismi de anlamı da çok güzel olan ‘dost’ bir anlayışıyla geleceğe dönük, çocuklarınızın daha müreffeh bir Bulgaristan’da, özgürlük ve hak arayışının artık yaşanmadığı, medeni inançlarını, Türk olduğunu göğsünü kabarta kabarta söyleyebileceği bir Bulgaristan koşullarını oluşturmak üzere yeni bir siyasal hareket yola çıktı”

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe de “Unutmayın, 80 milyonluk dost Türkiye, sadece dün, bugün ve yarın değil, kıyamete kadar yanınızda olacak. Sonuçta biz, hepimiz aynı ailenin ayrılmaz parçaları ve fertleriyiz.” ifadelerini kullandı.
DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ise , Bulgaristan’daki komünizm rejiminin yıkılması döneminde yüzbinlerce soydaşın  Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldığını ve o dönemde bir tek Türkiye’nin Bulgaristan Türk ve Müslümanlarına kucak açtığını anımsatarak; “Anavatan Türkiye’ye kötü gözle bakmayı bırakın.” dedi.

Mestan sözlerini şöyle sürdürdü; “Artık kimseden korkmayacağız. Çünkü artık zamanı geldi, onlar bizden korkacak. Bizler Türkiye ile el ele, kardeşçe, diyalogda olacağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Biz hakikati arıyoruz, hakikat da bizi bulacak. Ne mutlu Türküm diyene!” dedi

 DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ayrıca, bu anma etkinlik -lerinin hiçbir partinin olmadığını, sadece Türklerin ve Müslümanların olduğunu ifade etti. Bulgarlaştırma sürecine karşı bu meydana gelerek tepkilerini veren halkımız asıl kahramanlarımızdır diyen Lütfi Mestan, “Er veya geç 24 Aralık Bulgaristan’daki tarih kitaplarına altın harflerle yazılacaktır” dedi.

Öte yandan DOST Partisinin şehitler için Kur’an-ı Kerim okuyup dualar ettiği sırada, tören alanının boşalmasını bekleyen, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi taraftarlarının bulunduğu alanda parti müziğinin çalınması ortamı kısa sürede olsa gerdi. DOST Partisi’nin programının sunucusu bu duruma tepki göstererek, “Lütfen şu Noel müziğini kapatın ve programımıza devam edelim.” ifadelerini kullandı.

DOST partisinin ardından HÖH tarafından düzenlenen törenlere; CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, CHP  Edirne Milletvekili Erdin Bircan, CHP Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü, CHP Yalova  Milletvekili Muharrem İnce ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’da katıldı.

Siyasi geleneğini bugün ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) sürdürdüğü eski Komünist Partisi (KP) döneminde Mleçino’ya yakın Gorno ve Dolno Prahovo (Tosçalı ve Amatlar), Başevo (Hallar) ve Çernigovo (Karamusollar) köylerinden 3 bini aşkın kişi, 1984 yılında bir araya gelerek, baskıcı rejime karşı protesto düzenlemişti. Bölgeye gelen polis güçleri halkı coplayarak dağıtırken, protestoların organizatörleri Belene toplama kampına sürülmüştü.

 

 

 

 

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hay...

Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatandaşlık Müjdesi Bakan Müezzinoğlu’ndan Balkanlar’a Vatan...

Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hay...

Mestan’dan tarihi analiz Mestan’dan tarihi analiz

Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hay...

HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı! HÖH partiden attı Bulgarlar vali yaptı!...

Bulgaristan’da 1989 yılında devrilen eski komünist rejiminin Türk ve Müslümanlara karşı giriştiği asimilasyon uygulamalarında hay...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri