Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Parlamento Başkanları TÜRKPA Binası Açılışında Buluştu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) hizmet binasının açılışı yapıldı. Açılış törenine TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, TÜRKPA Dönem Başkanı ve Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov ve TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov katıldı. TBMM Başkanı Kahraman açılış sonrası düzenlenen toplantıda yaptığı […]

25 Aralık 2016 - 20:45 'de eklendi ve 890 kez görüntülendi. A+A-

Parlamento Başkanları TÜRKPA Binası Açılışında Buluştu

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) hizmet binasının açılışı yapıldı.

Açılış törenine TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, TÜRKPA Dönem Başkanı ve Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov ve TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov katıldı.

TBMM Başkanı Kahraman açılış sonrası düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, katılımcılara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.
TÜRKPA’nın kuruluşuna öncülük eden Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’e ve TÜRKPA’nın hizmet binasının yapımındaki destek için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkür eden Kahraman, “Birlikten kuvvet doğar. Yan yana geleceğiz, daima birlik olacağız. TÜRKPA’nın hedefi bu. Gelişmemizi istemeyen, ayağa kalktıkça önümüzü kesmek isteyen bir başka dünya var. Birlik ve beraberliğimizin önündeki engelleri tarihten gelen köklerimizin birliğiyle aşacağız” dedi.
Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Asadov, ülke olarak TÜRKPA’ya ve faaliyetlerine önem verdiklerini belirterek, yeni hizmet binasının tamamlanmasında Azerbaycan’ın büyük katkısı olduğunu söyledi.

TÜRKPA Dönem Başkanı ve Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin de TÜRKPA’nın Devlet Başkanı NAzarbayev’in önerisiyle kurulduğunu hatırlatarak, yeni binanın yapımına verdiği destek için Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkür etti.
Nigmatulin, TÜRKPA’nın kardeş halklar arasında işbirliğini pekiştiren, geleceği parlak bir uluslararası kuruluş olduğunu vurgulayarak, başlattıkları çalışmaları daha etkili şekilde devam ettireceklerini belirtti.

Kırgızistan Meclis Başkanı Tursunbekov ise TÜRKPA’nın faaliyette olduğu yedi yıl boyunca işbirliklerinin pekiştirilmesi açısından büyük başarılar elde ettiğini dile getirdi. TÜRKPA’nın güçlü bir uluslararası kuruluş haline geldiğine dikkati çeken Tursunbekov, tüm Türkler olarak bundan gurur duyduklarını vurguladı.

TBMM Başkanı Kahraman Meclis Başkanlarıyla Görüştü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, resmi temaslarda bulunduğu Azerbaycan’da, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Başbakan Artur Rasizade ve Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov ile ayrı ayrı görüştü.

Azerbaycan Milli Meclisinde gerçekleştirilen görüşmede konuşan Asadov, TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Konseyi ve Türk Akademisi gibi kurumların Türk dünyasını birbirine daha da yaklaştırdığını söyledi.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinden ve iki ülkenin birbirine verdiği destekten bahseden Asadov, “Son zamanlarda meydana gelen terör olayları bizi tedirgin ediyor. Türk hükümetinin er geç bu konunun sonuna gideceğine eminim. Terör konusunu sonuna kadar gitmek ve bitirmek lazım. Bu konuda her zaman Türkiye’nin yanındayız.” dedi.

TBMM Başkanı Kahraman, konuşmasında iki ülkenin işbirliğinin bölgeye verdiği faydalardan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi ve diğer ülkelerle gerçekleştirilen üçlü mekanizmaların öneminden, Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan’ın hayata geçirdiği enerji ve ulaştırma projelerinin katkılarından bahsetti.

Türkiye’nin 15 Temmuz 2016’da hain bir darbe girişimine sahne olduğunu hatırlatan Kahraman, şöyle konuştu:  “Ancak Türk halkı bu girişimi püskürterek tüm dünyaya bir demokrasi dersi vermiştir. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ); DAEŞ, PKK ve PYD gibi sinsi ve tehlikeli bir örgüt. Bununla mücadele uzun zaman alabilir ama mücadelenin uzunluğu istikrarımızı önlememelidir. Beyinlerini yıkadıkları kadroları FETÖ bağlantılı kurum ve kuruluşlar ile devlet bürokrasisinin kılcal damarlarına kadar yerleştiren bu örgütle temas içinde bulunduğu bilinen herkesin yakından takibi ve incelenmesi gerekir. Bu bağlamda, FETÖ iltisaklı kuruluşların Türk ve Azerbaycanlı tüm personelinin mercek altında tutulması gerektiğine inanıyorum.”

Dağlık Karabağ sorununu kendi sorunları olarak gördüklerini ve sorunun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırları temelinde gecikmeksizin çözümlenmesi gerektiğini vurgulayan Kahraman, “Ermenistan’a İskender füzeleri yerleştirilmesinin ve Rusya ile Ermenistan arasında ortak askeri güç oluşturulmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmasının da hem sürece hem de bölgesel istikrarın tesisine katkı sağlamadığı açıktır.” ifadelerini kullandı.

Başbakanlıkta Artur Rasizade ile gerçekleştirilen görüşmede konuşan Kahraman, TÜRKPA’nın faaliyetlerinden bahsederek, Türk dili konuşan diğer ülkelerin de kuruma katılması için daha fazla ve verimli çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Rasizade ise iki ülke arasındaki tarihi kökler ve dostluk ilişkilerinden bahsederek Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu hatırlattı.  Dünyada yaşanan gelişmeler dikkate alındığında Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin daha da pekiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Rasizade, Kahraman’ın ziyaretinin ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Rasizade, “Maalesef Özbekistan ve Türkmenistan TÜRKPA’da yok. Bu, bir taraftan diğer ülkelere daha fazla fayda sağlamamız için daha çok çalışmamız gerektiğini, diğer taraftan da İslam dünyasında maalesef farklı düşüncelerin olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

İsmail Kahraman, bugün açılışını yaptıkları TÜRKPA hizmet binasında Kırgızistan Meclis Başkanı Tursunbekov ile bir araya geldi. Kırgızistan’ın ata vatanlarının bir parçası olduğunu söyleyen Kahraman, Kırgız ve Türk halklarının kardeş olduğunu vurguladı. Kırgızistan’ın Orta Asya coğrafyasında demokrasi örneği bir ülke olduğunu belirten Kahraman, Türkiye olarak Kırgızistan’ın demokratikleşmesine her zaman önem verdiklerini ve desteklediklerini vurguladı.
Türkiye’de son dönemlerde yaşanan gelişmelerden ve FETÖ’nün darbe girişiminden bahseden Kahraman, “FETÖ lideri iyi maskelenmişti. Kendini Mehdi kabul ediyor. Geceleri Peygamber’le konuştuğunu iddia ediyor. 15 Temmuz’da maske düştü. Bunlar sahip oldukları okullarda çocukları kendilerine çekerek anne babadan koparıyor. Bunlar piyon olarak bulundukları ülkelerde bir yerlere gelip bulundukları yeri bağlı oldukları yere bağlamak isterler. Biz diyoruz ki Maarif Vakfımızla o okulların (Kırgızistan’daki FETÖ okulları) kalitesinin üstünde güzel bir eğitim sistemi kuralım ve birbirimize yardımcı olalım. FETÖ insanları mankurt yapıyor. Bir mankurt yapıyor ki ‘Git Rusya’nın Türkiye büyükelçisi vur’ diyor. O da geliyor, çekiyor tabancayı, katlediyor. FETÖ budur” dedi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) hizmet binasının açılışı yapıldı. ...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) hizmet binasının açılışı yapıldı. ...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) hizmet binasının açılışı yapıldı. ...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) hizmet binasının açılışı yapıldı. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri