Diyar-i Türk

Cumhurbaşkanına O Eşlik Edecek

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, 29 Aralık tarihinde Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı resmi görüşmede Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi konularının ele alınacağını söyledi. DHA Kosova Muhabiri Enis Tabak’a açıklamalarda bulunan Yağcılar, 2016 yılının Kosova […]

Bu Haber 22 Aralık 2016 - 23:13 'de eklendi ve 610 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanına O Eşlik Edecek

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, 29 Aralık tarihinde Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yapacağı resmi görüşmede Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi konularının ele alınacağını söyledi.

DHA Kosova Muhabiri Enis Tabak’a açıklamalarda bulunan Yağcılar, 2016 yılının Kosova Türk toplumu açısından oldukça verimli geçtiğini belirtti. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin 15 yıldır olduğu gibi, 2016 yılında da başarılı bir grafik sergilediğini söyleyen KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, 2001 senesinden itibaren KDTP’nin Kosova Parlamentosu’nda Kosovalı Türkleri en iyi biçimde temsil ettiğini söyledi. Gerek merkezi hükümet düzeyinde, gerekse de yerel yönetimler düzeyinde KDTP’nin bakan, bakan yardımcılığı, milletvekilliği ve müdürlük gibi görevler üstlendiğine dikkat çeken Yağcılar, bu görevler ve parti şubeleri ile Türk Toplumuna hizmet ettiklerini belirtti.

KDTP yönetimi olarak ağırlıklı olarak eğitime önem verdiklerinin altını çizen Yağcılar, “Türkçe Eğitimin Kosova eğitim sisteminde kalıcılığı sağlanmıştır” dedi. Başta Türkçe ders kitapları ve kadro konusu olmak üzere eğitimde büyük ilerlemeler sağladıklarını söyleyen Yağcılar, eğitimcilerin ve öğrencilerin daha kaliteli eğitim almaları konusunda da büyük başarılar elde ettiklerini belirtti.

Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrenciler konusunda da YÖK’le yaptıkları girişimler hakkında da açıklamalarda bulunan KDTP lideri ayrıca, sağlık ve kültür alanında yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Mitroviça Belediyesi’nde gerçekleştirmiş oldukları Türk Kültür Merkezi’nin benzerlerinin önümüzdeki yıl başta Prizren olmak üzere Priştine ve Kosova’nın diğer yerlerinde açılması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Yağcılar, yatırımlar ve istihdam konusunda da ciddi girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Türkçe’nin kullanımında sıkıntılar olduğunu, ancak konunun üzerinde ısrarla durduklarını da ifade eden KDTP Genel Başkanı Yağcılar, bundan sonra da konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

“Türkiye’ye bir Türk asıllı Büyükelçi’nin atanması çok önemli”

“Bir Büyükelçi’nin Türk Toplumundan, özellikle de KDTP’den atanması parti açısından da çok önemli. 2001 senesinden bu yana KDTP olarak Kosova’da çok önemli görevler üstlendik. Büyükelçilik ataması Türk Toplumu ve KDTP’nin başarısı için çok önemlidir diyen Yağcılar açıklamalarının devamında; “Bunun çalışmaları yapılmaktadır, bazı olasılıklar vardır, biz parti olarak, genel başkan olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun kesin kararı önümüzdeki günlerde verilecek. İsim konusu da Kosova Cumhuriyeti yetkilileriyle ve parti teşkilatında yapılan istişarelerden sonra da daha da kesinleşir. Bu ihtimal de hem toplumumuz için hem de partimiz için önemli bir şeydir. Partimizin çeşitli alanlarda temsilcilerinin yer alması çok önemli” dedi
“Erdoğan’la Görüşmesinde Thaçi’ye Eşlik Edeceğim”
“29 Aralık tarihinde Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin Türkiye’ye yapacağı resmi ziyarete bende eşlik edeceğim” diyen Yağcılar; “Erdoğan’la yapılacak olan ikili görüşmelerde konu, Türkiye ile Kosova’nın arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve güçlendirilmesi olacak. Ayrıca bu görüşmeyi, diğer alanlarda çeşitli fırsatların yaratılması için bir toplantı olarak görüyorum. Bizim her zaman parti temsilcileri olarak ifade ettiğimiz gibi, Kosova Türk Toplumunun yeri ve gücü olması, devamında vatanımız Kosova’nın kalkınması ve gelişmesi bizlerin misyonudur şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal