Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Güney Azerbaycan Türklerinden Birleşmiş Milletlere Çağrı

Türkiye’de yaşayan Güney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği önünde “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahkumlara Özgürlük” adı altında bir eylem gerçekleştirdi. Eyleme katılan onlarca Azerbaycan ve Anadolu Türk’ü “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahpuslara Özgürlük”, “Neden İran’da 40 Milyon Türk’ün bir tane bile Türkçe okulu yok?”, Murtaza Muradpur’a özgürlük”, “Habib Sasaniyan’a özgürgürlük” gibi dövizler taşıyarak, İran […]

21 Aralık 2016 - 1:16 'de eklendi ve 2679 kez görüntülendi. A+A-

Güney Azerbaycan Türklerinden Birleşmiş Milletlere Çağrı

Türkiye’de yaşayan Güney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği önünde “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahkumlara Özgürlük” adı altında bir eylem gerçekleştirdi.

Eyleme katılan onlarca Azerbaycan ve Anadolu Türk’ü “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahpuslara Özgürlük”, “Neden İran’da 40 Milyon Türk’ün bir tane bile Türkçe okulu yok?”, Murtaza Muradpur’a özgürlük”, “Habib Sasaniyan’a özgürgürlük” gibi dövizler taşıyarak, İran devletinin Güney Azerbaycanlı siyasi mahpuslara karşı uyguladığı insanlık dışı muameleyi kınadılar.

turk-aktivistlere-uygulanan-muameleyi-protesto-ettilerGösteride basın açıklaması yapıldıktan sonra Güney Azerbaycanlı siyasi mahpuslarla bağlı hazırlanan rapor Birleşmiş Milletler yetkililerine teslim edildi.

Güney Azerbaycanlı siyasi mahpus Murtaza Muradpur, İran yargısının kanunsuz bir şekilde tahliyesine engel olmasına tepki olarak 57 günden beri açlık grevi yapıyor. Alınan bilgilere göre ciddi anlamda kilo kaybeden Murtaza Muratpur’un sağlık durumu son derece kritik vaziyette.19 Aralık 2016’da ise Muratpur’a destek olarak Tebriz Adliyesi önünde sesiz eylem gerçekleştiren aile bireyleri ve 11 Güney Azerbaycanlı aktivist güvenlik güçlerince gözaltına alındılar ve halen tutuklular.

murtaza-muratpur-habib-sasaniyana-ozgurluk-istedilerAyrıca altı aydan beri istihbarat birimlerince gözaltında tutulan ve halen hakkında yargı süreci başlatılmayan Güney Azerbaycanlı Türk kültürel aktivist ağır işkenceler sonucunda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya. Habib Sasanian’ın ailesi, böbrek ve gözlerinde ciddi kalıcı hasarlar oluştuğu ve görme duyusunu neredeyse tamamen kaybettiğini iddia ediyor.

İran’da halen çok sayıda Güney Azerbaycanlı Türk siyasi mahkûm tutuklu bulunuyor. İran devleti “Pantürkism”, “Bölücülük”, “Rejim aleyhinde propaganda”, “Milli güvenlik aleyhinde faaliyet”, “Yabancı güçlerle işbirliği” gibi ithamlarla suçladığı bu mahkûmlara çoğunlukla kötü muamele uyguluyor ve yasal haklarından yoksun bırakıyor.

bm-insan-haklari-komisyonunu-goreve-cagirdilarGüney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunu göreve çağırdıkları eylemde şu görüşlere yer verdiler;

20.12.2016 tarihi itibariyle İran İslam Cumhuriyeti güvenlik güçleri tarafından haksız yere siyasi suçlamalarla üç yıldır hapis yatan Güney Azerbaycanlı Türk aktivist Murtuza Muratpur, hakkında yürütülen haksızlıklar ve adaletsizlikler karşısında tek çare olarak gördüğü açlık grevinin 57. gününü kaygı verici bir şekilde geçirmektedir.

Murtuza Muradpur; Ana dilde eğitim hakkı istediği ve “Urmu Gölü’nün kasıtlı kurutulmasını protesto etmek için katıldığı barışçıl yürüyüşte tutuklanarak yargılanmış ve “İran rejimi aleyhine propaganda” ve “ülke güvenliğini tehlikeye düşürme” gibi iki ayrı suçlamayla karşı karşıya kalmıştır. Muratpur bu iki suçlama ile toplam üç yıl haksız hapse mahkûm edilerek Tebriz Cezaevine konulmuştur.

25 ayı aşkın hapis süresini geride bırakan Murtaza Muratpur, İran Ceza Kanunun 134. maddesine istinaden dosyasının yeniden incelenmesini ve hükümlerinin birleştirilmesini; yargı mensupları, hâkimler ve hapishane müdürlüğüne birçok mektup yazarak istemiş, fakat İran ceza hukuku gereğince de Murtuza Muratpur’un hakkı olan bu hukuki uygulama, İran İstihbarat Teşkilatının baskısıyla hayata geçirilmeyerek Muratpur’un özgürlüğü engellenmiştir.

bm-ofisi-onunde-basin-aciklamasi-yaptilarMurtuza Muratpur bu haksızlıklar, hukuksuzluklar ve adaletsizliklere karşı tüm yasal yolları defalarca denemesine rağmen sonuç alamadığı için yeniden dosyasının ilgili mahkemede incelenmesi talebiyle açlık grevine başlamıştır. Murtuza’nın açlık grevinden bu gün itibariyle 57 gün geçmesine rağmen, yetkililerin bu konuda herhangi bir girişimi olmadığı gibi, aksine Murtuza’nın hapis koşulları daha da zorlaştırılarak direncinin kırılmasına çalışılmaktadır.

Elimizde olan, detaylı yazılı ve sesli verilere göre Murtuza Muratpur 53 gün açlık sonucunda telafisi mümkün olmayan fiziksel hasarlara maruz kalmış, böbreklerinin fonksiyonunu yarı yarıya kaybetmiş, karaciğerinde hasar oluşmuş, kalp yetmezliği ve sürekli düşük tansiyon gibi sağlık sorunları nedeniyle ciddi bir şekilde hayati tehlikeyle karşı karşıyadır.

Murtaza Muratpur’un yanı sıra siyasi suçlamalarla haksız yere tutuklanan ve yargılanan Güney Azerbaycanlı Türk milli-medeni aktivistler, İran hapishanelerinde gerçek anlamda insanlık dışı koşullarda yatmaktalar. Murtaza Muratpur ile hemen hemen aynı zamanda açlık grevine başlayan Resul Rezevi ve herhangi bir mahkemeye çıkarılmayan, aylardır İran Milli İstihbarat Teşkilatının hücrelerinde işkence gören Habib Sasaniyan (Yakamoz) bunlara örnek gösterile bilir.

eyleme-turk-vatandaslari-ve-guney-azerbaycanlilar-katildi42 yaşındaki şair ve yazar Habib Sasaniyan (Yakamoz), 15.05.2016 tarihinde Erdebil şehrinde İran İstihbaratı güçleri tarafından siyasi suçlamalarla tutuklanarak iki ay boyunca ağır işkencelere maruz kalmıştır. Sasaniyan insanlık dışı işkencelere karşı açlık grevine başladıktan sonra ise Tebriz Hapishanesine gönderilmiştir. Sasaniyan altı ayı aşan tutukluluk süresince hiçbir mahkemeye çıkarılmamış ve Tebriz Hapishanesinde tek kişilik hücrede son derece sağlıksız ve gayrı insani koşullarda tutulmaktadır. Bu süre zarfında sürekli İran İstihbaratı ve İran Devrim Muhafızları istihbarat birimleri tarafından sorguya alınan ve ağır işkencelere maruz kalan Habib Sasaniyan’ın sağlık durumu son derece kaygı verici boyutlardadır. Habib Sasaniyan’ın ağır işkence ve insanlık dışı hücre koşulları sonucu bacaklarının sakatlanmış olması, karaciğer ve böbrek yetmezliği,  yüksek tansiyon nedeniyle gözlerinde ciddi hasar oluşup görme kabiliyetini kaybetmiş olmasına rağmen, yetkililer tarafından hiçbir şekilde sağlık ve tıbbi müdahaleye izin verilmiyor.

İnsan haklarının sürekli ihlal edildiği ve insanların temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanıp engellendiği İran İslam Cumhuriyeti’nde yaşam mücadelesi veren Murtaza Muratpur, Habib Sasaniyan, Resul Rezevi ve siyasi suçlamalarla tutuklanan, yargılanan ve temel hakları ihlal edilen tüm aktivistlerinhaklarının korunması, can güvenliğinin sağlanması, sağlık durumu ve tutukluluk koşullarının iyileştirilmesi ve serbest bırakılması için gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederiz.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olacak Milletimize ve tüm dünyaya müjdemiz olac...

Türkiye’de yaşayan Güney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği önünde “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahkumlar...

“Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da baksın” “Kırım’a destek isteyenler Karabağ’a da ...

Türkiye’de yaşayan Güney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği önünde “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahkumlar...

“İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor” “İşbirliğimiz mükemmel sonuçlar veriyor”...

Türkiye’de yaşayan Güney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği önünde “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahkumlar...

Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’yı sallayan gardaşa teşekkür Bakan Sarıeroğlu’ndan Avrupa’...

Türkiye’de yaşayan Güney Azerbaycanlı Türkler, Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği önünde “Güney Azerbaycanlı Türk Siyasi Mahkumlar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri