Diyar-i Türk

Bir Müslüman Türk Romanya’ya Başbakan Oluyor

Romanya’da Başbakanlığı için ünlü tarihçimiz Kemal Karpat’ın yeğeni, Kırım Tatar Türk’ü Sevil Canbek Shhaideh’e teklif edildi. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen seçimlerden zaferle çıkan, Sosyal Demokrat Parti ve Liberaller ile Demokratların İttifakı tarafından başbakanlık için Kırım Tatarı Sevil Shhaideh’e teklif yapıldığı aktarıldı. Shhaideh, 2015 yılında Romanya’nın ilk Kırım Tatarı kökenli bakanı olarak, Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığına […]

Bu Haber 21 Aralık 2016 - 21:19 'de eklendi ve 2121 kez görüntülendi.

Bir Müslüman Türk Romanya’ya Başbakan Oluyor

Romanya’da Başbakanlığı için ünlü tarihçimiz Kemal Karpat’ın yeğeni, Kırım Tatar Türk’ü Sevil Canbek Shhaideh’e teklif edildi.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen seçimlerden zaferle çıkan, Sosyal Demokrat Parti ve Liberaller ile Demokratların İttifakı tarafından başbakanlık için Kırım Tatarı Sevil Shhaideh’e teklif yapıldığı aktarıldı. Shhaideh, 2015 yılında Romanya’nın ilk Kırım Tatarı kökenli bakanı olarak, Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığına atanmış ve parlamentoda Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ederek görevine başlamıştı.

Sevil Shhaideh kimdir?

Sevil Shhaideh, 4 Aralık 1964’te Romanya’nın Köstence şehrinde doğdu. Romanya’nın Ekonomik Bilgiler Akademisi’nden 1987’de mezun oldu. Kamu yönetimi (USAID, Washington DC, SUA, 1995), STK yönetimi (USAID, Washington DC, SUA, 2001), proje yönetimi (Oracle University, 2002 ve PM Solutions Romania, 2004) ve denetçilik (TUV Institution, 2003) ile ilgili çeşitli programlarda eğitim aldı. 2015’te Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanı oldu. Evlenmeden önceki soyadı Cambek (Geambec, annesi Kırım kökenli Muezel Cambek, babası Anadolu’dan Romanya’ya giden Türklerden Saedin Cambek) olan politikacı 2011’de Suriyeli Akram Shhaideh ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi.

Sevil Shhaideh’in aynı zamanda ünlü tarihçi Kemal Karpat’ın annesinin yeğeni olduğu biliniyor.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal