Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Türk Filmleri Kazak Sanatseverlerle Buluştu

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası Jastar Tiyatrosu’nda yapılan gala ile başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile Yerli Düşünce Derneği tarafından hazırlanan programın galasına Emre Kızılırmak, Kemal Uçar, Ayça İnci, Haydar Şişman başta olmak üzere çok sayıda oyuncu ve yönetmen, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve TİKA Astana Koordinatörü […]

20 Aralık 2016 - 14:10 'de eklendi ve 620 kez görüntülendi. A+A-

Türk Filmleri Kazak Sanatseverlerle Buluştu

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası Jastar Tiyatrosu’nda yapılan gala ile başladı.

kazakistan-turk-filmleri-haftasi-acilisiKültür ve Turizm Bakanlığı katkıları ile Yerli Düşünce Derneği tarafından hazırlanan programın galasına Emre Kızılırmak, Kemal Uçar, Ayça İnci, Haydar Şişman başta olmak üzere çok sayıda oyuncu ve yönetmen, Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık ve TİKA Astana Koordinatörü Ali İhsan Arslan Çağlar da katıldı.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu; “UNESCO, bu yılı Hoca Ahmet Yesevi yılı ilan etti. Aynı zamanda TÜRKSOY, Türkistan’ı kültür başkenti ilan etti. Ortak değerlerimizi yaşatmak ve çoğaltmak bizlerin asli vazifesidir. Bugün galasını yaptığımız Astana Türk Filmleri Haftası da buna vesile olacak. Hepimiz biliyoruz ki Türkiye’deki cumhurbaşkanı Türkiye için ne düşünüyorsa, Nursultan Nazarbayev de onu düşünüyor. Nursultan Nazarbayev Kazakistan için ne istiyorsa, Recep Tayyip Erdoğan da onu istiyor. Bugün, bağımsızlığının 25. senesini kutladığımız cok-sayida-yonetmen-ve-oyuncu-katildiKazakistan’ı tanıyan ilk ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin eline diken batsa, önce Nursultan Nazarbayev’in yüreğine batıyor. Bunu biliyoruz. Bilge Lider Türkiye’nin her acı anında hemen yanı başında oluyor. Kazakistan’daki kardeşlerimiz de bilsin ki onların eline diken batsa Ankara yüreğinde hissediyor”ifadesini kullandı.
“Önümüzdeki günlerde bu topraklarda çok önemli bir görüşme gerçekleşecek” diyen Topçu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Nursultan Nazarbayev ve Putin, kardeş çocukların öldüğü yer olan Suriye’deki terörün bitmesini konuşacaklar. Çocuklar, inşallah hem zalim Esed’in teröründen hem DEAŞ Teröründen hem de emperyalist ülkelerin bombalarından Kazakistan’daki görüşmeler sayesinde kurtulacaklar. Suriye’deki mazlumlar adına Kazakistan halkına ve Bilge Lider’e teşekkür ediyorum. İnşallah buradaki görüşmeler sayesinde Suriye’de, Irak’ta mavi emzikli çocuklar ölmez .”
“Evlatlarınız evlatlarımızdır”
yerel-dusunce-dernegi-baskani-ordu-milletvekili-metin-gundogduYerli Düşünce Derneği Genel Başkanı ve AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu “Yerli Düşünce Derneği olarak, dünyanın dört bir yanından okumak için Anadolu’ya gelen öğrencilerle ilgileniyoruz. Buralardan okumak için gönderdiğiniz evlatlarınız bizim de evladımızdır. Biz her zaman onlara konaklık etmeye hazırız. Yerli Düşünce demek kendi toprağının yetiştirdiği evlatların, yine kendi ülkesine hizmet etmesi demektir. Bizler bu toprakların çilesini çekiyorsak, bu ülkeleri yönetmek bizim en doğal hakkımız. Bu ülkeleri emperyalizmin uşaklarına teslim etmeyeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteği ile Yerli Düşünce olarak Türk Filmlerini ve Türk oyuncuları sizlerle buluşturmaktan onur duyuyoruz. İnşallah bundan sonra ortak projelere imza atacağız. Kazakistan filmlerini de Türkiye’de böyle bir organizasyonla Anadolu’daki seyircilerle buluştururuz. Bir çok değerli yönetmen ve oyuncumuz Astana Türk Filmleri Haftası için Kazakistan’da. Burada gerçekleştirdiğimiz kucaklaşmayı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Kazakistan Büyükelçiliğimize, TİKA’ya, Yunus Emre Enstitüsü’ne, TRT Avaz’a ve Kazakistan Televizyonu’na teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“Medeniyetimizin ortak yönlerini keşfediyoruz”
cumhurbaskani-basdanismani-topcudan-kazakistan-buyukelciligimize-ziyaretAstana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, iki ülke arasındaki ortak medeniyete dikkat çekerek “Ortak duygu dünyamızı sinema eserlerinde birbirimizi görerek kolaylıkla fark edeceğimize inanıyorum. Astana Film Festivali sürecinde Anadolu insanının yaşayışını sizlere tanıtırken, medeniyetimizin ortak yönlerini beraberce keşfedecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Yoğum programlarına rağmen Kazakistan’a gelerek seyirci ile buluşan sanatçılarımıza, Yerli Düşünce Derneğine, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Yalçın Topçu’ya, TİKA Bölge Koordinasyon Ofisimize, Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezine ve büyükelçiliğimiz çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel etkinliği dost ve kardeş ülke Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. Yılına ithaf ediyoruz. Türkiye, dost ve kardeş ülke Kazakistan’ı ilk tanıyan ülkedir. Kazaksitan’ın 25. Yılı kutlu olsun” dedi.

tika-astana-koordinatoru-ali-ihsan-caglarTürkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) Astana Koordinatörü Ali İhsan Çağlar, sanatın toplumların birbirini tanıması, ilişkilerini geliştirmesi açısından güçlü araç olduğuna vurguladı. Çağlar şunları kaydetti:
“Biz TİKA olarak bunun farkındayız. Dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesiyle başlamış olan bu Türk Filmleri Haftasını her alanda destekliyoruz. Projenin gelecekte Kırgızistan, Türkmenistan gibi diğer Türk ülkelerinde de gerçekleştirilmesinin planlandığını aktaran Ali İhsan Çağlar, dost ve kardeş ülkelere, Türk tarihini ve kültürünü daha da yakından tanıtma imkanı bulmaları için projeyi sonuna kadar desteklemeye devam edilecektir.”

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası Jastar Tiyatrosu’nda yapılan gala ile başladı. Kültür ve ...

“Türkiye, Türk dünyasının direğidir” “Türkiye, Türk dünyasının direğidi...

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası Jastar Tiyatrosu’nda yapılan gala ile başladı. Kültür ve ...

İlk Katar Bakü’den Mersin’e Yola Çıktı İlk Katar Bakü’den Mersin’e ...

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası Jastar Tiyatrosu’nda yapılan gala ile başladı. Kültür ve ...

Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara Açıyor Kazakistan Kapılarını Türk Yatırımcılara...

Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir hafta sürecek olan Türk Filmleri Haftası Jastar Tiyatrosu’nda yapılan gala ile başladı. Kültür ve ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri