Diyar-i Türk

Abdülmecid Yaptı Torunları Yeniliyor

Sultan Abdülmecit’in fermanıyla 1856 yılında kurulan, Romanya’nın Mecidiye kentindeki Mecidiye Hastanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenecek. TİKA, Romanya’nın Mecidiye kentinde bulunan Mecidiye Hastanesi’nin yenilemesi projesini üstlendi. Hastanenin yenilemesi için hukuki zemin teşkil eden protokol, Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie ve TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan tarafından basın mensuplarının da […]

Bu Haber 20 Aralık 2016 - 14:22 'de eklendi ve 471 kez görüntülendi.

Abdülmecid Yaptı Torunları Yeniliyor

Sultan Abdülmecit’in fermanıyla 1856 yılında kurulan, Romanya’nın Mecidiye kentindeki Mecidiye Hastanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenecek.
TİKA 160 YILLIK MECİDİYE HASTANESİ’Nİ YENİLEYECEKTİKA, Romanya’nın Mecidiye kentinde bulunan Mecidiye Hastanesi’nin yenilemesi projesini üstlendi. Hastanenin yenilemesi için hukuki zemin teşkil eden protokol, Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie ve TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan tarafından basın mensuplarının da katıldığı törenle imzalandı. İmza Töreninde konuşan Valentin Vrabie, Hastane’nin statüsünün korunması ve Mecidiye halkına verdiği hizmet açısından projenin hayati öneme sahip olduğunu söylerken, TİKA’ ya ve Türk yetkililere teşekkür ettiğini belirtti.
Projenin uygulanmasıyla hastanenin mevcut durumda kullanılmaz halde bulunan giriş ve poliklinik (ayakta tedavi) bölümleri yenilenerek TİKA 160 YILLIK MECİDİYE HASTANESİ’Nİ YENİLEYECEKaralarında Türk ve Tatarlar’ın da bulunduğu Mecidiye ve civar kentlerde yaşayan 150 bin Romen vatandaşına hizmet verecek. Proje tamamlandığında zemin katta bin 440 ve birinci katta bin 657 olmak üzere toplam 3 bin 97 metrekarelik alan tamamen yenilenmiş olacak.
Proje ile hastanenin son 45 yıllık tarihindeki en kapsamlı yenileme çalışması da gerçekleştirilmiş olacak. Hastane daha önce AB fonlarıyla yenilenmeye çalışılmış ancak başarılı olunamamıştı. 2015 yılında denetime tabi tutulan hastane, olumsuz rapor almış ve statüsünün düşürülmesi gündeme gelmişti. Proje sayesinde hastanenin statüsünün korunarak Mecidiye halkına hizmet vermeye devam etmesi hedefleniyor.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, 7-8 Eylül 2016 tarihleri arasında Romanya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Sultan Abdülmecit’ in fermanıyla 1856 yılında kurulan Romanya’nın Mecidiye kentinde bulunan Mecidiye Hastanesinin yenileneceğini açıklamıştı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Diyar-i Türk
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal