Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Makedonya Türklerinin Yeni Doktoru

Makedonya Türk Demokratik Partisi 9. Olağan Kurultayı başkent Üsküp’te yapıldı. İki adayın yarıştığı kurultay sonunda partinin yeni genel başkanı Dr. Beycan İlyas oldu. 300’den fazla delegenin katılımıyla gerçekleşen kurultaya; KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, KKTC […]

19 Aralık 2016 - 0:59 'de eklendi ve 1573 kez görüntülendi. A+A-

Makedonya Türklerinin Yeni Doktoru

Makedonya Türk Demokratik Partisi 9. Olağan Kurultayı başkent Üsküp’te yapıldı. İki adayın yarıştığı kurultay sonunda partinin yeni genel başkanı Dr. Beycan İlyas oldu.

tdp-9-olagan-kurultayi 300’den fazla delegenin katılımıyla gerçekleşen kurultaya; KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Kosova Milletvekili Müferra Şinik, KKTC Milletvekili Hüseyin Erçal, TDP Milletvekili Dr. Yusuf Hasani ve TDP Eski Genel Başkanı Dr. Kenan Hasip başta olmak üzere birçok davetli katıldı

TDP Genel Başkan Vekili Gönül Bayraktar, görev süresi boyunca yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bayraktar, “Artık bayrağın devredilme zamanı. Bayrağı alacak olan kim olursa olsun onu daha yükseklere çıkaracağına olan inancım tamdır. Seçilecek adayın ne arkasında ne önünde, her zaman yanında olacağız” dedi

tdp-kurultayina-turk-dunyasindan-bircok-isim-katildi15 yıl boyunca partinin genel başkanlığını sürdüren ve Makedonya Türklerini parlamentoda temsil eden Dr. Kenan Hasip ise, TDP’nin 25 yıllık siyasi parti olmasına rağmen asırlar öncesinden başlamış kutlu bir yürüyüşün mirasını omuzlarında taşıyan bir siyasi hareket olduğunu söyledi.

Kendisi için veda vakti olduğunu söyleyen ve 15 yıllık parti başkanlığı süresi içinde başta ihmal ettiği ailesi olmak üzere herkesten helallik isteyen Hasip, “Yaptığım hiçbir işten pişman değilim. Görev süremi dolu dolu geçirdim. Artık bundan sonra göreve gelecek arkadaşlarımdan en büyük arzum, başlattığımız değişim seferberliğini devam ettirmeleridir” diye konuştu.

Hasip, çeyrek asırlık mücadele süresinde kendilerine destek veren Türkiye Cumhuriyetine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan ve Meclis Başkanına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

İlyas: “Hedefim Türk Toplumunu Daha Yükseğe Taşımak”

tdpnin-yeni-genel-baskani-dr-beycan-ilyasDış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Beycan İlyas, aday olarak yaptığı konuşmaya Türkiye’de yaşanan terör saldırılarını kınayarak başladı. TDP’nin 25 yıldır Türklerin çıkarları doğrultusunda çalıştığını kaydeden İlyas, “Bugün ben, Tearçeli Beycan İlyas olarak, uzun yıllardır partide emek vermeye çalışmış olan bir dava arkadaşınız olarak genel başkanlığına adayım ve güveninizi almak üzere, alnım açık, başım dik şekilde karşınızda durmaktayım. Bu davaya bayraktarlık etmek üzere talip olduğum bu görevdeki hedefim, Makedonya Türklüğünü her alanda daha yükseğe taşımak, benden önceki genel başkanlarımın yükseklere çıkarttığı bu davayı daha da üst seviyelere taşımak olacaktır. Gurur ve onur verici bu göreve talip olurken her zaman başucumda duracak şey bende derin iz bırakan şu ilke olacaktır: ‘Sizler biz hizmet edesiniz diye değil, biz sizlere hizmetkâr olmak için bu yola çıktık” ifadelerini kullandı.

tdp-genel-baskan-adayi-ercan-culezTDP Genel Başkan Adayı Ercan Çulez ise, kişilerin gelip geçici olduğunu, partilerin ve davanın ise kalıcı olduğunu belirtti. Çulez, “Bu davaya liderlik etmeye talip olurken ne gibi büyük bir sorumluğun içinde olacağımın bilincindeyim. Bu bilinçle, bu kutlu yolda halkımıza hizmet edecek enerji ve birikime sahip olmakla birlikte, bütün çalışma arkadaşlarımla beraber bu partiyi daha ileriye taşımak, milletimize hak ettiği hizmeti sağlayabileceğimiz inancındayım. Halkımız kendilerine tek adres olarak TDP’yi görmektedir. Biz de halkımızın bu iltifatına onlara hizmetimizi arttırarak karşılık vermemiz gerekmektedir. Kişilere ve bölgelere endekslenmiş siyaset yerine, başkent Üsküp’ten Makedonya’nın en ücra köşelerinde yaşayan soydaşlarımıza kadar çoğulcu demokrasi anlayışı ile birlik ve bütünlük içinde kazanımlarımıza yenilerini eklemek mecburiyetindeyiz” dedi.

Yapılan seçimlerin ardından Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Beycan İlyas 205 oy alarak TDP’nin yeni genel başkanı oldu. Diğer aday Gostivar Şubesi Başkanı Ercan Çulez ise 101 oy aldı.

Beycan İLYAS Kimdir?

beycan-ilyas-kimdir23 Mayıs 1976’da Kalkandelen’e bağlı Tearce köyünde dünyaya gelen Beycan İlyas, ilkokulunu da burada bitirdi. Liseyi 1991-1995 yılları arasında Kalkandelen’deki “Nikola Şteyn” Tıp Lisesinde tamamlayan İlyas, 2003 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2015 yılında Az. Kiril v ve Metodiy Üniversitesi Tıp Fakültesinde Gastroenteroloji alanında uzmanlığa başladı.

İlyas, 2004-2005 yılları arasında liseyi bitirdiği okulda öğretmenlik yaparken, 2005-2007 yıllarında Vitae Özel Sağlık Ocağında çalıştı.

2007-2014 yılları arasında kendi sağlık ocağı olan Medicana’da doktorluk yapan İlyas, 2015 yılından itibaren Kalkandelen Kliniğinde çalışmaya başladı.

Yeni Balkan Gazetesinde sağlık sayfasında köşe yazarlığı yapan Beycan İlyas, iki dönem TDP’de Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. İlyas, üç dönemdir partinin Merkez Meclisinde, iki dönemdir de Yönetim Kurulunda yer alıyor. İlyas, 2013’ten bu yana Tearce Belediyesinde Konsey Üyeliği de yapıyor.

İlyas, 13 Ekim’de Makedonya Meclisinin onayıyla Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi.

Türkçenin yanı sıra Makedonca, İngilizce  ve Arnavutça da konuşan İlyas, evli ve iki çocuk babası.

 

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Makedonya Türk Demokratik Partisi 9. Olağan Kurultayı başkent Üsküp’te yapıldı. İki adayın yarıştığı kurultay sonunda partinin yeni gen...

Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında buluştu Türk Dünyası EkoAvrasya çatısı altında b...

Makedonya Türk Demokratik Partisi 9. Olağan Kurultayı başkent Üsküp’te yapıldı. İki adayın yarıştığı kurultay sonunda partinin yeni gen...

Kahil;”Türkiye’deki beraberlik bizi mutlu ediyor” Kahil;”Türkiye’deki beraberl...

Makedonya Türk Demokratik Partisi 9. Olağan Kurultayı başkent Üsküp’te yapıldı. İki adayın yarıştığı kurultay sonunda partinin yeni gen...

Makedonya Başbakanı Zaev Türkiye’de Makedonya Başbakanı Zaev Türkiye’d...

Makedonya Türk Demokratik Partisi 9. Olağan Kurultayı başkent Üsküp’te yapıldı. İki adayın yarıştığı kurultay sonunda partinin yeni gen...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri