Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

Artık Daha Sıcak Bir Yuvaları Var

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Isık Ata ilçesine bağlı Budenovka köyündeki Nur Nariste Kreşinin tadilatını gerçekleştirdi. TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği eğitim projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda İnşa edildiği 1980 yılından bu yana geçen 36 yıllık sürede bütçe yetersizlikleri nedeniyle gerekli onarımlar yapılamayan Nur Nariste Kreşi, sert karasal iklimin hâkim olduğu coğrafyada […]

19 Aralık 2016 - 13:28 'de eklendi ve 537 kez görüntülendi. A+A-

Artık Daha Sıcak Bir Yuvaları Var

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Isık Ata ilçesine bağlı Budenovka köyündeki Nur Nariste Kreşinin tadilatını gerçekleştirdi.

tika-sayesinde-daha-sicak-bir-yuvada-egitim-goreceklerTİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği eğitim projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda İnşa edildiği 1980 yılından bu yana geçen 36 yıllık sürede bütçe yetersizlikleri nedeniyle gerekli onarımlar yapılamayan Nur Nariste Kreşi, sert karasal iklimin hâkim olduğu coğrafyada zor şartlar alında hizmet vermekteydi. Çevre köylerden gelenlerin de aralarında bulunduğu okul öncesi eğitim çağındaki 150 çocuğa hizmet veren Nur Nariste kreşinin yetkilileri yaşadıkları olumsuzlukları çözüme kavuşturmak amacıyla TİKA’dan destek talebinde bulundu. TİKA tarafından yapılan çalışmada kreş binasında enerji verimliliğinin sağlanması ve ısınma sorunun çözümü için, kapılar ve pencerelerle birlikte çatının yenilenmesi, dış cepheye ise ısı yalıtımı uygulanması kararlaştırıldı.

tikadan-kirgizistana-kres-tadilatiProjenin tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen açılış törenine TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Bişkek Program Ofisi Koordinatörü Evren Rutbil,  Nur Nariste Kreşi Müdürü Aida Abdıldayev ve Isık Ata İlçesi Kaymakamlık yetkilileri katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, konuşmasında ata yurdunda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu, Türkiye’nin her zaman Kırgız kardeşlerinin yanında olduğunu, iki ülkenin coğrafi açıdan birbirine uzak olmasına rağmen, iki milletin zihinlerinin ve gönüllerinin her zaman yakın olduğunu, TİKA’nın da iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

miniklere-hediyeler-verildiNur Nariste Kreşi Müdürü Abdıldayeva, binanın en son Sovyetler Birliği döneminde onarıldığını ifade ederek, “TİKA’dan yardım istedik. Dostluğunu, kardeşliğini ve yardımseverliğini gösteren TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü anında yardım etmeye karar verdi. En kısa sürede kreşimizi onardı. Şimdi bütün veliler çocuklarını buraya göndermek istiyor” dedi.

Açılışta yer alan veliler ise çocuklarının daha iyi bir ortamda eğitim alacak olmasından dolayı memnun olduklarını belirterek Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundular. TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er ve diğer yetkililer kreşte eğitim gören çocukları ziyaret ederek onlara hediyeler verirken, çocukların, davetliler için hazırladıkları gösteriler de ilgiyle izlendi.

Keneş, Köy Çeşmesine Kavuştu

kenes-koy-cesmesine-kavustuTİKA tarafından 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirilen projeler sayesinde Keneş ve Yuryevka köylerinin su şebekeleri yenilenerek bölge halkının sağlıklı içme suyuna kavuşması sağlanmıştı. Bu projelerin bir sembolü olarak Isık Ata ilçesinde, Bişkek- Isık Göl karayolunun Keneş köyüyle buluştuğu noktaya mimarisi ve motifleriyle iki milletin ortak kültürel mirasını yansıtan bir köy çeşmesi inşa edildi.

Çeşmenin açılışına Koçkorbaev Belediye Başkanı Rıspek Karmışev, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Bişkek Program Ofisi Koordinatörü Evren Rutbil,  ve Keneş köyü ileri gelenleri katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Er, yaptığı konuşmada Türkiye’nin ata yurduna yaptığı yardımların artarak devam edeceğini söyledi. Koçkorbaev Belediye Başkanı Rıspek Karmışev ise projeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KIZILAY….! KIZILAY….!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Isık Ata ilçesine bağlı Budenovka köyündeki Nur Nariste Kreşini...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ’ın arkas...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Isık Ata ilçesine bağlı Budenovka köyündeki Nur Nariste Kreşini...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Isık Ata ilçesine bağlı Budenovka köyündeki Nur Nariste Kreşini...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’da Isık Ata ilçesine bağlı Budenovka köyündeki Nur Nariste Kreşini...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Bölünmüşlük Koltuğu Kaybettirdi! Bölünmüşlük Koltuğu Kaybe...

Kosova’da yaklaşık 100 gündür süren hükümet krizi nihayet so...

KIZILAY….! KIZILAY….!

Milletimizin asırlık çınarı KIZILAY son bir haftadır gündemi...

25. yıl coşkusu Türkiye’ye taşındı 25. yıl coşkusu Türkiye&#...

Gagauz Özerk Yeri’nin 25. Kuruluş yıldönümü Gagauzlar Derneğ...

Moldova’dan Ankara’ya Bozkurt büyükelçi Moldova’dan Ankara&...

Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon ülkesinin  Ankara Büyü...

Türk işadamlarını Karadağ’ın arkasında bekleyen kara kumpas! Türk işadamlarını Karadağ...

Binlerce Türk işadamı son yıllarda bir ülkeye geçici oturma ...

Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri