Diyar-i Türk
Diyar-i Türk

TİKA’dan 90’ıncı Yılında O Üniversiteye Kütüphane Hediyesi

Belgrad Üniversitesi Şarkiyat Bölümünün 90’ıncı kuruluş yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Filoloji Fakültesi Şarkiyat Bölümü kütüphanesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Belgrad Üniversitesinde 1926 yılında başlatılan Şarkiyat çalışmalarının 90’ıncı yılı vesilesiyle gerçekleştirilen program kapsamında, TİKA tarafından tadilatı yapılarak ekipman donanımı tamamlanan Şarkiyat Bölümü kütüphanesi için açılış töreni düzenlendi. Törende Türkiye’nin Belgrad […]

16 Aralık 2016 - 23:49 'de eklendi ve 418 kez görüntülendi. A+A-

TİKA’dan 90’ıncı Yılında O Üniversiteye Kütüphane Hediyesi

Belgrad Üniversitesi Şarkiyat Bölümünün 90’ıncı kuruluş yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Filoloji Fakültesi Şarkiyat Bölümü kütüphanesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
90-yilinda-sarkiyat-bolumune-kutuphane-hediyesi Belgrad Üniversitesinde 1926 yılında başlatılan Şarkiyat çalışmalarının 90’ıncı yılı vesilesiyle gerçekleştirilen program kapsamında, TİKA tarafından tadilatı yapılarak ekipman donanımı tamamlanan Şarkiyat Bölümü kütüphanesi için açılış töreni düzenlendi. Törende Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Belgrad Koordinatörü Mehmet Bayrak, Filoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ljiljana Markovic, Belgrad Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Selim Aslantaş ve 90’ıncı yıl dönümü için gerçekleştirilen sempozyuma katılan çok sayıda akademisyen yer aldı.
Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Bilgiç, Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic’e bugün güven mektubunu sunarak görevine başladığını anımsatarak, görevinin ilk gününü bir TİKA projesinin açılışıyla taçlandırmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Mahmut Çevik de Belgrad Üniversitesinin ülkedeki en köklü üniversitelerden olduğunu belirterek, 90 yıllık tarihi olan şarkiyat bölümünde, şartların iyileştirilmesi adına katkı sunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
bnlerce-balkan-genci-bu-bolumden-mezun-olduÜniversitedeki öğrencilerin daha kaliteli şartlarda eğitim almalarını ve fakültenin eğitim hizmeti kalite ve kapasitesinin geliştirilmesini teminen bu yıl içinde fakülte yönetimi ile birlikte farklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Çevik, tamamen yenilenen kütüphanenin ise TİKA ile Üniversite arasındaki işbirliğinin en önemli sembolü olduğunu vurguladı. Çevik, kütüphaneden faydalanacak öğrenciler ile bölüm bünyesinde hizmetlerini sürdüren Türk Dili ve Edebiyatı Grubunun başarılarının devamını diledi.
Filoloji Fakültesi Dekanı Markovic de, Şarkiyat Bölümünün kuruluş yıl dönümünde en güzel doğum günü hediyesini aldıklarını ifade ederek, “Kuruluşumuzun 90’ıncı yılı, dünya standartlarına uygun hazırlanan ve daha etkili bir çalışma ortamı sunacak bu kütüphaneden daha güzel bir hediye ile taçlandırılamazdı” diye konuştu.
Bölümde hala bin 100 fazla öğrencinin eğitim aldığını anlatan Markovic, yenilenen kütüphane ile tüm öğrencilere okumaları, çalışmaları ve bilgi edinmeleri için daha parlak bir alan sunulduğunu kaydetti.
TİKA’nın yenilediği kütüphaneye daha evvel de barkod okuyucular, etiket yazıcısı ve bilgisayar bağışı yapılarak fakülte bünyesindeki kütüphanelerin elektronik hizmete kavuşabilmesi için katkı sağlanmıştı.

a44cf29e-5690-4826-95db-a5ada6b1a411
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım...

Belgrad Üniversitesi Şarkiyat Bölümünün 90’ıncı kuruluş yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafında...

KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ KİŞİNEV’E DENEYİMLİ BÜYÜKELÇİ...

Belgrad Üniversitesi Şarkiyat Bölümünün 90’ıncı kuruluş yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafında...

Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’da buluştu Binlerce Türkiye mezunu İstanbul’d...

Belgrad Üniversitesi Şarkiyat Bölümünün 90’ıncı kuruluş yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafında...

Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor Bulgaristan Türkleri haklarını istiyor...

Belgrad Üniversitesi Şarkiyat Bölümünün 90’ıncı kuruluş yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafında...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Anavatan’dan Yağcılar’a ültimatom! Anavatan’dan Yağcıl...

Kosova’nın bağımsızlığından itibaren ülkede yaşayan Türk top...

Mahir Amcan, Sencar kankan ve sen o gece neredeydiniz? Mahir Amcan, Sencar kanka...

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye-Kosova ilişkilerini geren bir ge...

Ankara’dan abim gelmiş Komrat’ta bir bayram havası! Ankara’dan abim gel...

Bir söz vardır; “Devletlerarası ilişkilerde duygusallık olma...

Gökoğuz diyarında ağlatan sahneler..! Gökoğuz diyarında ağlatan...

Resmî ziyareti dolayısıyla Moldova’da bulunan Cumhurbaşkanı ...

“Gagauzya’nın Moldova’yla ilişkilerimizde özel bir konumu vardır” “Gagauzya’nın Moldova’yla...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzer...

Başarılı diplomattan duygulandıran makale Başarılı diplomattan duyg...

Yaklaşık üç yıldır, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi...

“Ben bir Türk Dünyası vatandaşıyım!” “Ben bir Türk Dünya...

En son onun sesini TRT ekranlarındaki, “Ömür dediğin” progra...

Devlet kuran son Türk’e veda Devlet kuran son TürkR...

Uzun süredir rahatsız olan ve tedavisi evinde süren, Gagauz ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kır...

Kırgızistan’a düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent B...

Türk vekiller kelle aldı! Türk vekiller kelle aldı!...

 “ Türkiye ve Sırbistan, tam olarak 600 yıl Arnavut hal...

Foto Galeri
Türkiye HABERLERİ
Video Galeri